Blog
Wielkość graniczna ziaren żwiru
W artykule znajdziesz:
Graniczną wielkość ziaren kruszywa porowatego wyznacza się uwzględniając te same warunki co dla betonów zwykłych. Ponieważ grube ziarna kruszywa porowatego mają zwykle najmniejszy ciężar objętościowy, zwiększenie ich zawartości w betonie lekkim powoduje zmniejszenie jego ciężaru objętościowego. Zmniejszenie zaś granicznej wielkości ziaren kruszywa porowatego polepsza podatność na formowanie i spoistość mieszanki betonowej, jak również powoduje zwiększenie wytrzymałości betonu wskutek zwiększenia wytrzymałości ziaren drobniejszej frakcji kruszywa porowatego (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wielkość graniczna ziaren żwiru porowatego wynosi zazwyczaj 40 mm, a największy rozmiar tłucznia porowatego, z reguły, nie powinien przekroczyć 20 mm. Przy tym do betonów o strukturze nieszczelnej należy stosować żwir porowaty o wielkości ziaren najwyżej 20 mm. Skład betonu lekkiego o strukturze szczelnej wyznacza się w tej samej kolejności co dla betonu ciężkiego, tj. po wstępnym obliczeniu składu betonu lekkiego według metody objętości absolutnych albo za pomocą tablic i wykresów uściśla się go według wyników próbnych zaczynów (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Materiały stosowane do betonu lekkiego bada się uprzednio w celu skontrolowania zgodności ich właściwości z wymaganiami GOST i wymaganymi właściwościami betonu (ciężaru objętościowego i wytrzymałości). Zużycie cementu przyjmuje się według danych uzyskanych na podstawie uogólnionych wyników badania betonów lekkich różnych marek, wykonanych z materiałów o optymalnych właściwościach (uprawnienia budowlane).
Orientacyjne wartości zużycia cementu dla zaczynów próbnych z uwzględnieniem wskazówek podanych w SN 386-68. Mniej cementu zużywa się w przypadku mieszanek o konsystencji 20-30 s, więcej w przypadku mieszanek o konsystencji półciekłej 3h-5 cm. Wytrzymałość kruszywa grubego porowatego przyjęto jako optymalną dla danej marki betonu. Zastąpienie piasku porowatego piaskiem kwarcowym (program egzamin ustny).
Ciężar objętościowy betonu komórkowego
Ciężar objętościowy betonu komórkowego w stanie suchym ustala się, przyjmując jako warunek uzyskanie wymaganego ciężaru objętościowego betonu lekkiego. Wytrzymałość jego powinna przy tym być nie mniejsza od wymaganej. Biorąc pod uwagę, że wyroby z betonu poryzowanego poddaje się, z reguły, obróbce cieplnej pod ciśnieniem atmosferycznym, zaleca się w celu zmniejszenia zużycia cementu stosować aktywne dodatki krzemionkowe (opinie o programie).
Dla zarobów próbnych oblicza się trzy składy betonu lekkiego z ilością kruszywa porowatego określaną ze wzoru i różniącą się o ± 10%. Na podstawie danych uzyskanych po zbadaniu próbek, które poddane były obróbce cieplnej wg ustalonego reżimu ustala się zależność pomiędzy ich wytrzymałością i ciężarem objętościowym dla każdego składu. Przyjmuje się optymalny skład betonu, zapewniający uzyskanie wymaganej wytrzymałości i określonego betonu lekkiego przy najmniejszym zużyciu cementu (segregator aktów prawnych).
Beton komórkowy jest odmianą betonu lekkiego; stanowi stwardniałą mieszaninę spoiwa, wody, drobno rozproszonego składnika krzemionkowego i środka porotwórczego; beton ten ma równomiernie rozmieszczone pory o wymiarze do 3 mm. Betony komórkowe poszczególnych rodzajów różnią się od siebie sposobami tworzenia porów, rodzajami spoiw i dodatków krzemionkowych, warunkami twardnienia i innymi cechami.
Ze względu na sposób tworzenia się struktury porowatej przez wprowadzenie środka gazotwórczego do mieszanki, betony komórkowe dzieli się na gazobetony i gazosilikaty oraz na pianobetony i pianosilikaty, otrzymywane przez zmieszanie składników z przygotowaną pianą. Czasami porowatość betonów komórkowych osiąga się przez odparowanie nadmiernej wilgoci.
Ze względu na rodzaj zastosowanego spoiwa rozróżnia się:
- gazo- i pianobeton - otrzymywane przy zastosowaniu cementu portlandzkiego lub spoiwa cementowo-wapiennego bądź wapienno-nefelinowego;
- gazo- i pianosilikat - z drobno mielonym wapnem palonym;
- gazo- i pianobeton żużlowy - ze spoiwem ze zmielonych żużli wielkopiecowych i dodatków aktywizujących (wapno i gips) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32