Blog

26.07.2019

Jak dobrze przygotować się do egzaminu ustnego?

W artykule znajdziesz:

Jak dobrze przygotować się do egzaminu ustnego?

Odpowiednie przygotowanie do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane jest bardzo ważne, ponieważ to właśnie ta część całego egzaminu na uprawnienia uważana jest za najtrudniejszą (program na komputer). I właśnie dlatego najlepiej zacząć uczyć się najszybciej, jak to możliwe. Jednak należy też pamiętać, że kluczem do pozytywnej oceny egzaminu ustnego jest przykładanie się do swoich obowiązków podczas praktyki zawodowej.

Jak dobrze przygotować się do egzaminu ustnego?

Zdecydowanie warto zagłębiać się w tematy związane ze swoją specjalnością, podglądać pracę starszych kolegów i zadawać pytania, jeśli czegoś się nie rozumie (program na telefon). Samodzielna analiza zagadnień oraz dokształcanie się w zakresie tego, co akurat wykuje się podczas praktyki, znacząco zwiększa szanse zdania egzaminu ustnego. Wiąże się to z faktem, że większość pytań, na które trzeba odpowiedzieć podczas egzaminu ustnego, dotyczy właśnie praktyki zawodowej.

Kolejna ważna sprawa to zapoznanie się z aktami prawnymi, które są najważniejsze dla wybranej specjalności uprawnień budowlanych (program egzamin ustny). Oczywiście nie ma sensu czytać od deski do deski wszystkich aktów, które wymagane są przez izbę, ponieważ jest ich zdecydowanie za dużo. Najlepiej skupić się na tych, które są ważne dla danej specjalności. Najbardziej istotna jest ustawa Prawo budowlane, którą trzeba przeczytać w całości (opinie o programie). Pozostałe przepisy, w tym również rozporządzenia w sprawie warunków technicznych wystarczy przejrzeć, a najlepiej sporządzić sobie spisy treści, aby w czasie egzaminu sprawnie wyszukać potrzebne ustalenia (segregator aktów prawnych).

W czasie egzaminu

Niemniej ważne jest czytanie publikacji branżowych i książek technicznych. Są tam kwestie związane przede wszystkim z praktyką, co jest szczególnie ważne dla osób, które miały wąski i bardzo ograniczony zakres praktyki zawodowej, np. pracując w firmie, która zajmowała się wyłącznie robotami ziemnymi (promocja 3  w 1). W czasie egzaminu kandydaci dostają pytania z całego zakresu swojej specjalności, a fakt, że czegoś nie robiło się podczas praktyk, nieszczególnie obchodzi komisję egzaminacyjną.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami