Blog

Właściwa polityka personalna zdjęcie nr 2
30.05.2018

Jak dostać pozwolenie na budowę?

W artykule znajdziesz:

Jak dostać pozwolenie na budowę?


Jak wybudować dom?

Każdy z nas marzy o tym, by mieć własny dom. Jeżeli mamy już wystarczającą ilość środków finansowych, to możemy powoli zacząć realizację naszych planów. Od czego zatem zacząć?

 

Wybór działki
Pierwszym etapem budowy domu powinien być wybór działki. Należy wybrać miejsce, w którym dom ma stanąć. Wbrew pozorom jest to bardzo trudna decyzja. Wybierając działkę powinniśmy się przed wszystkim kierować jej lokalizacją. Idealna będzie działka o wymiarach kwadratu lub prostokąta, od niej też będzie zależeć jak duży dom będziemy mogli wybudować. Najdroższe i zarazem najbardziej poszukiwane są z dostępem do sieci elektrycznej, wodociągowej, kanalizacyjnej, gazowej oraz publicznej komunikacji. Należy pamiętać, że im bliżej miasta znajduje się działka, tym jest droższa. Jeżeli już wybraliśmy działkę to warto przed jej kupnem sprawdzić dokumenty:

 

- księgę wieczystą,
- plan zagospodarowania przestrzennego.


Należy to zrobić, gdyż może się okazać, że kupimy działkę, na której nie wolno będzie się nam wybudować.

 

Jak dostać pozwolenie na budowę?
Wbrew powszechnej opinii pozwolenie na budowę nie wystarczy, by zacząć budować dom. Co najmniej siedem dni przed rozpoczęciem budowy, należy powiadomić organy nadzoru budowlanego, o tym, że zamierzamy zacząć budowę w danym terminie. Natomiast musimy poczekać na to, czy ten organ nie wniesie sprzeciwu. Jeśli tego nie zrobi, to wtedy możemy zacząć budowę. We wniosku o pozwolenie na budowę powinno się znaleźć:


- 4 egzemplarze projektu budowlanego,
- akt własności lub umowa dzierżawy,
- decyzję o warunkach zabudowy,
- opinie, które były wymagane szczególnymi przepisami prawa.


Na decyzję czeka się do 65 dni. Jednak wydanie decyzji może zostać wstrzymane w przypadku, gdy składane przez nas dokumenty nie są kompletne.

 

Projekt domu
Jeśli mamy już wydane wszystkie pozwolenia to możemy zacząć budować dom. Dom ma być nie tylko ładny, ale także funkcjonalny i dostosowany do naszego stylu życia. Warto też wziąć pod uwagę zmieniające się w przyszłości potrzeby rodziny i ewentualny remont.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Właściwa polityka personalna zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Właściwa polityka personalna zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Właściwa polityka personalna zdjęcie nr 7 Właściwa polityka personalna zdjęcie nr 8 Właściwa polityka personalna zdjęcie nr 9
Właściwa polityka personalna zdjęcie nr 10
Właściwa polityka personalna zdjęcie nr 11 Właściwa polityka personalna zdjęcie nr 12 Właściwa polityka personalna zdjęcie nr 13
Właściwa polityka personalna zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Właściwa polityka personalna zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Właściwa polityka personalna zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami