Blog

Fundamenty płytowe zdjęcie nr 10
09.08.2018

Jak działają instalacje ogrzewcze?

W artykule znajdziesz:

Jak działają instalacje ogrzewcze?


Jak działają instalacje ogrzewcze?
Uprawnienia budowlane. Wybór odpowiedniego rodzaju instalacji ogrzewczej do domu jednorodzinnego jest bardzo ważny. Ma on kolosalne znaczenie jeśli chodzi o koszt budowy, komfort późniejszego użytkowania i tak dalej. Poniżej przedstawione będą najpopularniejsze układy, które stosuje się od lat w budownictwie krajowym.
Pierwsza rzecz, o której warto powiedzieć parę słów, to podział instalacji na otwarte i zamknięte. Instalacja ogrzewcza otwarta jest najbardziej popularna, chodzi w niej o to, że lustro wody w najwyższym punkcie jest połączone z atmosferą. Dzięki temu nie ma ryzyka, że dojdzie do nadmiernego wzrostu ciśnienia i wybuchu, w razie gdyby coś w kotle poszło nie tak. Natomiast instalacja zamknięta przedstawia takie ryzyko, dlatego kocioł musi mieć specjalną wężownicę schładzającą oraz zespół zaworów bezpieczeństwa. Zaletą jest możliwość zastosowania naczynia wyrównawczego w dowolnym miejscu instalacji, a w przypadku typu otwartego trzeba naczynie umieścić w najwyższym punkcie, co czasem wypada w jednym z pomieszczeń.
Ten podział to jednak jeszcze nie wszystko. Przede wszystkim bowiem instalacje centralnego ogrzewania dzieli się na grawitacyjne i pompowe. Typ pierwszy opiera się na sile grawitacji, dzięki której zimniejsza i gęstsza woda opada w dół, a ogrzana przez kocioł unosi się ku górze i wpływa do kaloryferów. Układ połączonych przewodów sprawia, że gorąca ciecz dociera w każde miejsce i każdy kaloryfer grzeje z tą samą siłą i temperaturą. Wadą jest natomiast konieczność stosowania bardzo grubych rur, przez co ludzie chętnie decydują się na instalacje pompowe, z obiegiem wmuszonym. Wtedy rury mogą być o wiele cieńsze, ponieważ woda i tak będzie musiała przez nie przepłynąć, dzięki temu, że w układzie znajduje się elektryczna pompa, wymuszająca obieg.
Instalacje ogrzewcze w domach jednorodzinnych mogą być stosowane w każdym typie, jakie przedstawiono powyżej. Trzeba jednak wiedzieć, że trzeba spełnić pewne wytyczne, zwłaszcza przy instalacji zamkniętej, która jest najbardziej niebezpieczna. W przypadku pozostałych rodzajów mam większą dowolność.

Najnowsze wpisy

15.07.2024
Fundamenty płytowe zdjęcie nr 11
Specjalność wyburzeniowa - uprawnienia budowlane

Pozwolenie na rozbiórkę jest rodzajem pozwolenia, które daje prawo do wykonywania prac związanych z rozbiórką budynków. W Polsce, aby uzyskać…

15.07.2024
Fundamenty płytowe zdjęcie nr 12
Konstruktor uprawnienia budowlane

W dziedzinie budownictwa kluczową rolę odgrywa projektant konstrukcji, który odpowiada za projektowanie budynków z uwzględnieniem ich wytrzymałości, stabilności i bezpieczeństwa.…

Fundamenty płytowe zdjęcie nr 15 Fundamenty płytowe zdjęcie nr 16 Fundamenty płytowe zdjęcie nr 17
Fundamenty płytowe zdjęcie nr 18
Fundamenty płytowe zdjęcie nr 19 Fundamenty płytowe zdjęcie nr 20 Fundamenty płytowe zdjęcie nr 21
Fundamenty płytowe zdjęcie nr 22

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Fundamenty płytowe zdjęcie nr 23

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Fundamenty płytowe zdjęcie nr 24

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
Fundamenty płytowe zdjęcie nr 31 Fundamenty płytowe zdjęcie nr 32 Fundamenty płytowe zdjęcie nr 33
Fundamenty płytowe zdjęcie nr 34
Fundamenty płytowe zdjęcie nr 35 Fundamenty płytowe zdjęcie nr 36 Fundamenty płytowe zdjęcie nr 37
Fundamenty płytowe zdjęcie nr 38

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Fundamenty płytowe zdjęcie nr 39

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Fundamenty płytowe zdjęcie nr 40

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami