Blog

Automatyczne sterowanie procesem zdjęcie nr 2
09.08.2018

Jak działają instalacje ogrzewcze?

W artykule znajdziesz:

Jak działają instalacje ogrzewcze?


Jak działają instalacje ogrzewcze?
Uprawnienia budowlane. Wybór odpowiedniego rodzaju instalacji ogrzewczej do domu jednorodzinnego jest bardzo ważny. Ma on kolosalne znaczenie jeśli chodzi o koszt budowy, komfort późniejszego użytkowania i tak dalej. Poniżej przedstawione będą najpopularniejsze układy, które stosuje się od lat w budownictwie krajowym.
Pierwsza rzecz, o której warto powiedzieć parę słów, to podział instalacji na otwarte i zamknięte. Instalacja ogrzewcza otwarta jest najbardziej popularna, chodzi w niej o to, że lustro wody w najwyższym punkcie jest połączone z atmosferą. Dzięki temu nie ma ryzyka, że dojdzie do nadmiernego wzrostu ciśnienia i wybuchu, w razie gdyby coś w kotle poszło nie tak. Natomiast instalacja zamknięta przedstawia takie ryzyko, dlatego kocioł musi mieć specjalną wężownicę schładzającą oraz zespół zaworów bezpieczeństwa. Zaletą jest możliwość zastosowania naczynia wyrównawczego w dowolnym miejscu instalacji, a w przypadku typu otwartego trzeba naczynie umieścić w najwyższym punkcie, co czasem wypada w jednym z pomieszczeń.
Ten podział to jednak jeszcze nie wszystko. Przede wszystkim bowiem instalacje centralnego ogrzewania dzieli się na grawitacyjne i pompowe. Typ pierwszy opiera się na sile grawitacji, dzięki której zimniejsza i gęstsza woda opada w dół, a ogrzana przez kocioł unosi się ku górze i wpływa do kaloryferów. Układ połączonych przewodów sprawia, że gorąca ciecz dociera w każde miejsce i każdy kaloryfer grzeje z tą samą siłą i temperaturą. Wadą jest natomiast konieczność stosowania bardzo grubych rur, przez co ludzie chętnie decydują się na instalacje pompowe, z obiegiem wmuszonym. Wtedy rury mogą być o wiele cieńsze, ponieważ woda i tak będzie musiała przez nie przepłynąć, dzięki temu, że w układzie znajduje się elektryczna pompa, wymuszająca obieg.
Instalacje ogrzewcze w domach jednorodzinnych mogą być stosowane w każdym typie, jakie przedstawiono powyżej. Trzeba jednak wiedzieć, że trzeba spełnić pewne wytyczne, zwłaszcza przy instalacji zamkniętej, która jest najbardziej niebezpieczna. W przypadku pozostałych rodzajów mam większą dowolność.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Automatyczne sterowanie procesem zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Automatyczne sterowanie procesem zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Automatyczne sterowanie procesem zdjęcie nr 7 Automatyczne sterowanie procesem zdjęcie nr 8 Automatyczne sterowanie procesem zdjęcie nr 9
Automatyczne sterowanie procesem zdjęcie nr 10
Automatyczne sterowanie procesem zdjęcie nr 11 Automatyczne sterowanie procesem zdjęcie nr 12 Automatyczne sterowanie procesem zdjęcie nr 13
Automatyczne sterowanie procesem zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Automatyczne sterowanie procesem zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Automatyczne sterowanie procesem zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami