Blog

11.08.2018

Jak można gromadzić i wykorzystywać wody opadowe?

W artykule znajdziesz:

Jak można gromadzić i wykorzystywać wody opadowe?


Uprawnienia budowlane.Każdego miesiąca wraz z deszczem na domy spada kilkaset litrów wody. Taka woda co prawda nie nadaje się do picia, ani do gotowania posiłków, ale można ją w pewnych sytuacjach wykorzystać, zamiast zużywać wodę z wodociągu, która sporo kosztuje. Trzeba jednak najpierw móc wodę opadową zgromadzić, a później doprowadzić do punktów czerpalnych.
Wyloty z rynien zazwyczaj kieruje się do kanalizacji deszczowej, bądź też są one otwarte i woda wypływa prosto w ogródek. Tymczasem nie musi tak być. Aby zgromadzić wodę z opadów, wystarczy pod ziemią zainstalować specjalne zbiorniki retencyjne. Te można zakupić w większości popularnych marketów budowlanych. Zbiorniki tego typu mają pojemność od kilkudziesięciu, przez kilkaset, do nawet kilku tysięcy litrów. Do gospodarstwa domowego wystarczą te ze średniego przedziału, czyli mieszczące do kilkuset litrów. Wyloty z rynien należy skierować najpierw do zbiorników, a przelewy z nich (wykorzystywane gdy zbiornik się zapełni) odprowadzić do kanalizacji deszczowej, lub wypuścić do ogródka - tak jak było wcześniej.
W ten sposób już po jednej burzy z obfitymi opadami deszczu można mieć zbiorniki praktycznie pełne. Wodę taką można wykorzystać między innymi do podlewania ogródka, do mycia samochodu, do mycia podłóg w domu i do sprzątania, po przefiltrowaniu nadaje się również do prania. Jednak samo gromadzenie wód opadowych to nie wszystko, trzeba też móc je wykorzystać. Dlatego przy zbiorniku retencyjnym instaluje się specjalną pompę, która umożliwia pozyskiwanie z niego wody. Można zbudować specjalny rurociąg, dzięki któremu po uruchomieniu pompy automatycznie woda deszczowa dotrze do kurka na zewnątrz budynku czy do pralni.
Dzięki gromadzeniu wód opadowych i ich późniejszym wykorzystaniu, możliwe jest znaczne zaoszczędzenie na rachunkach za wodę i ścieki. Oprócz tego zmniejsza się zużycie wody pitnej, której co prawda obecnie jest pod dostatkiem, ale kiedyś może jej zacząć brakować. Jest to więc działanie czysto ekologiczne.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami