Blog

Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 2
11.08.2018

Jak można gromadzić i wykorzystywać wody opadowe?

W artykule znajdziesz:

Jak można gromadzić i wykorzystywać wody opadowe?


Uprawnienia budowlane.Każdego miesiąca wraz z deszczem na domy spada kilkaset litrów wody. Taka woda co prawda nie nadaje się do picia, ani do gotowania posiłków, ale można ją w pewnych sytuacjach wykorzystać, zamiast zużywać wodę z wodociągu, która sporo kosztuje. Trzeba jednak najpierw móc wodę opadową zgromadzić, a później doprowadzić do punktów czerpalnych.
Wyloty z rynien zazwyczaj kieruje się do kanalizacji deszczowej, bądź też są one otwarte i woda wypływa prosto w ogródek. Tymczasem nie musi tak być. Aby zgromadzić wodę z opadów, wystarczy pod ziemią zainstalować specjalne zbiorniki retencyjne. Te można zakupić w większości popularnych marketów budowlanych. Zbiorniki tego typu mają pojemność od kilkudziesięciu, przez kilkaset, do nawet kilku tysięcy litrów. Do gospodarstwa domowego wystarczą te ze średniego przedziału, czyli mieszczące do kilkuset litrów. Wyloty z rynien należy skierować najpierw do zbiorników, a przelewy z nich (wykorzystywane gdy zbiornik się zapełni) odprowadzić do kanalizacji deszczowej, lub wypuścić do ogródka - tak jak było wcześniej.
W ten sposób już po jednej burzy z obfitymi opadami deszczu można mieć zbiorniki praktycznie pełne. Wodę taką można wykorzystać między innymi do podlewania ogródka, do mycia samochodu, do mycia podłóg w domu i do sprzątania, po przefiltrowaniu nadaje się również do prania. Jednak samo gromadzenie wód opadowych to nie wszystko, trzeba też móc je wykorzystać. Dlatego przy zbiorniku retencyjnym instaluje się specjalną pompę, która umożliwia pozyskiwanie z niego wody. Można zbudować specjalny rurociąg, dzięki któremu po uruchomieniu pompy automatycznie woda deszczowa dotrze do kurka na zewnątrz budynku czy do pralni.
Dzięki gromadzeniu wód opadowych i ich późniejszym wykorzystaniu, możliwe jest znaczne zaoszczędzenie na rachunkach za wodę i ścieki. Oprócz tego zmniejsza się zużycie wody pitnej, której co prawda obecnie jest pod dostatkiem, ale kiedyś może jej zacząć brakować. Jest to więc działanie czysto ekologiczne.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 3
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 4
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 7 Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 8 Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 9
Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 10
Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 11 Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 12 Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 13
Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ciśnienie powietrza zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami