Blog
Jak można sprawdzić uprawnienia budowlane?
W artykule znajdziesz:
Inwestorzy, a także osoby, które zamawiają wykonanie robót budowlanych, powinni zawsze przed zatrudnieniem inspektora nadzoru inwestorskiego, kierownika budowy czy kierownika robót budowlanych, sprawdzić kwalifikacje zawodowe takiej osoby (https://uprawnienia-budowlane.pl). Przede wszystkim konieczna jest weryfikacja tego, czy dana osoba ma odpowiednie uprawnienia budowlane, ubezpieczenie OC oraz należy do samorządu zawodowego.
Czym są uprawnienia budowlane?
Uprawnienia budowlane to kwalifikacje pozwalające sprawować samodzielne funkcje techniczne w budownictwie. Wyróżnia się następujące specjalności:
- uprawnienia architektoniczne,
- uprawnienia konstrukcyjno-budowlane,
- uprawnienia mostowe,
- uprawnienia drogowe,
- uprawnienia kolejowe,
- uprawnienia hydrotechniczne,
- uprawnienia telekomunikacyjne,
- uprawnienia elektryczne,
- uprawnienia sanitarne,
- uprawnienia wyburzeniowe.
Są one przyznawane w następującym zakresie:
- do projektowania bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie;
- do kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie;
- łącznie do projektowania i kierowania robotami budowlanymi bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie.
Jedynie osoba, która zdobyła odpowiednie wykształcenie, odbyła praktyki zawodowe, przeszła proces kwalifikacji oraz zdała egzamin, otrzymuje uprawnienia budowlane.
Jak można sprawdzić uprawnienia budowlane?
Przed podpisaniem umowy można oczywiście poprosić o pokazanie kopii odpowiednich dokumentów, ale warto też skorzystać z możliwości, jakie daje ogólnodostępna baza inżynierów, w której znajdują się aktualne informacje (program na komputer). Weryfikacji członkostwa w Polskiej Izbie Inżynierów Budownictwa oraz posiadanych uprawnień budowlanych można dokonać za pomocą portalu Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (program na telefon).
Początkowo przy wyszukiwaniu wystarczy wpisać imię oraz nazwisko osoby, którą chce się sprawdzić. Jeśli wyszukuje się więcej osób, to wynik można zawęzić, np. do wybranego okręgu czy nr członkowskiego, jeśli jest on znany. Jeśli dana osoba ma uprawnienia budowlane i należy bądź należała do izby samorządu zawodowego, to na ekranie pojawią się odpowiednie informacje (program egzamin ustny).
Podany nr członkowski to numer posiadanych uprawnień budowlanych, a jego pierwszy człon jest kodem Okręgowej Izby Inżynierów Budownictwa, do której sprawdzana osoba przynależy (opinie o programie). Przykładowy numer członkowski może wyglądać następująco – MAP/BO/0286/11. MAP oznacza Małopolską Okręgową Izbę Inżynierów Budownictwa, natomiast BO to oznaczenie specjalności uprawnień budowlanych – w tym wypadku jest to specjalność budowlana ogólna, czyli konstrukcyjno-budowlana.
Poszczególne Okręgowe Izby Inżynierów mają następujące kody:
- DOŚ – Dolnośląska,
- SLK – Śląska,
- PDK – Podkarpacka,
- KUP – Kujawsko-Pomorska,
- LUB – Lubelska,
- LBS – Lubuska,
- OPL – Opolska,
- WAM – Warmińsko-Mazurska,
- ŁOD – Łódzka,
- MAP – Małopolska,
- MAZ – Mazowiecka,
- PDL – Podlaska,
- POM – Pomorska,
- SWK – Świętokrzyska,
- WKP – Wielkopolska,
- ZAP – Zachodnio-Pomorska.
Pozostałe oznaczenia wyglądają następująco:
• IS – instalacje sanitarne,
• IE – instalacje elektryczne,
• BD – budowlane drogowe,
• BT – budowlane telekomunikacyjne,
• BM – budowlane mostowe,
• BW – budowlane wyburzeniowe (segregator aktów prawnych).
Trzeci człon numeru
Trzeci człon numeru jest liczbą porządkową przypisaną danej osobie w Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa. Liczba 11 oznacza natomiast datę wpisania inżyniera na listę członków danej izby inżynierów budownictwa (promocja 3 w 1).
Jak przebiega proces wpisu do rejestru osób z uprawnieniami budowlanymi?
W centralnym rejestrze znajdują się dane osób, które uzyskały uprawnienia budowlane po 1 stycznia 1995 roku. Osoby, które zdały egzamin, nie muszą samodzielnie składać wniosku. Jest on przesyłany wraz z niezbędnymi dokumentami bezpośrednio przez komisję kwalifikacyjną. Główny Inspektor Nadzoru Budowlanego wydaje stosowną decyzję. Jest ona wysyłana zarówno do osoby, której dotyczy, jak i do Okręgowej Komisji Kwalifikacyjnej. Następnie niezbędne jest dokonanie wpisu na listę członków samorządu zawodowego. Bez niego nie można pełnić samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie nawet mając uprawnienia.
Sprawdzenie kwalifikacji osoby, która ma pełnić istotne funkcje na placu budowy, jest niezbędne, aby potwierdzić, czy można jej bez obaw powierzyć to zadanie. Na szczęście jest to bardzo łatwe i szybkie.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32