Blog

11.08.2018

Jak odprowadzane są ścieki w domu jednorodzinnym?

W artykule znajdziesz:

Jak odprowadzane są ścieki w domu jednorodzinnym?


Uprawnienia budowlane.W każdym budynku gdzie mieszkają ludzie, produkowane są ścieki. Ich konsystencja i skład są różne, dlatego konieczne jest odpowiednie dostosowanie przekrojów i tras przewodów kanalizacyjnych. W dzisiejszym poradniku przedstawiona będzie ta właśnie kwestia.
Ścieki produkowane w domach dzielą się na zawierające samą tylko wodę, a także ścieki z fekaliami - czyli odprowadzane z toalet. Tam, gdzie odprowadzana jest woda, wystarczą mniejsze średnice rur. Dzięki temu można o wiele łatwiej poprowadzić rury i zapewnić odprowadzanie ścieków na przykład w ścianie. Tymczasem tam, gdzie mamy do czynienia ze ściekami zawierającymi fekalia, konieczne są rury o bardzo dużym przekroju, inaczej mogłyby się one łatwo zatkać. Konieczny jest także bardzo mocny spadek tych przewodów, inaczej fekalia mogłyby utknąć po drodze, a po stworzeniu się większego złogu doszłoby do zatkania kanalizacji. Takie zatkanie mogłoby skończyć się nawet tak zwaną cofką, co spowodowałoby powrót nieczystości z kanalizacji do pomieszczeń.
Sposób prowadzenia przewodów, które obsługują oba typy kanalizacji, nie może być przypadkowy. Zasada jest zawsze taka, że na początkowym etapie sprowadza się wodę z takich przyborów sanitarnych jak umywalki, pisuary, bidety, wanny, zlewozmywaki i tak dalej. Następnie należy tą wodę wprowadzić do rur o dużym przekroju, które odprowadzają ścieki z fekaliami, czyli te z toalet. Układ połączonych przewodów zawsze musi być zorientowany w taki sposób, by zapewnić spadek i grawitacyjny odpływ ścieków do głównego przewodu kanalizacyjnego, który prowadzi do miejskiego systemu ścieków, bądź do przydomowego szamba.
Budowa systemu kanalizacji nawet w domu jednorodzinnym wymaga znajomości pewnych prawideł. Osoba bez doświadczenia nie powinna zabierać się za tworzenie projektu kanalizacji, ponieważ później, już gdy dom będzie zamieszkały, może się okazać, że nie wszystko funkcjonuje dobrze. Gdy przewody będą już zamurowane w ścianach, trudno będzie wprowadzić jakiekolwiek zmiany.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami