Blog

30.05.2018

Jak powinny być wykonane fundamenty?

W artykule znajdziesz:

Jak powinny być wykonane fundamenty?

Prac fundamentowe zawsze muszą być wykonywane zgodnie z projektem oraz po odbiorze podłoża gruntowego potwierdzonym wpisem w dzienniku budowy. Pierwszą czynnością związaną z budową fundamentów jest ich wytyczenie (program na komputer). Etap ten polega na wyznaczeniu oraz trwałym oznakowaniu osi geometrycznych i charakterystycznych punktów projektowanego budynku. W budownictwie jednorodzinnym najczęściej stosuje się ławy drutowe. Bardzo ważną czynnością jest zdjęcie hummusu, czyli warstwy ziemi o grubości 15-30cm. Można to zrobić ręcznie lub mechaniczne za pomocą koparko-spycharki (program na telefon). Należy jednak pamiętać, że ziemia powinna być składowana jak najdalej od krawędzi wykopu, a pryzmy nie mogą przekraczać wysokości 1,5 metra. Po usunięciu hummusu wykonywane są warstwy podkładowe. Przy fundamentach oszczędnościowych wykonuje się je z folii budowlanej, a grubości powyżej 0,2mm (program na egzamin ustny).

Zbrojenie jako etap budowy

Jak powinny być wykonane fundamenty?

Zapewnia to izolację przeciwwilgociową fundamentów i nie pozwala ona odpłynięcie z betony wody zarobowej. W metodzie tradycyjnej warstwy podkładowe wykonywane są z mechanicznie zagęszczonego żwiru, piasku lub chudego betonu (promocja 3 w 1). Ich zadaniem jest wyrównanie i wzmocnienie powierzchni podłoża gruntowego. Kolejnym etapem budowy fundamentów jest zbrojenie. Najczęściej ma ono postać przestrzennego szkieletu składającego się z 4 prętów połączonych strzemionami. Są one łączone ze sobą za pomocą wiązania wyżarzonym drutem wiązałkowym lub za pomocą zgrzewania. Po zakończeniu prac związanych ze zbrojeniem konieczny jest odbiór robót i wpis do dziennika budowy (segregator). Do betonowania fundamentów domu jednorodzinnego najczęściej potrzeba kilka, a niekiedy aż kilkanaście metrów sześciennych betonu. Prace powinny być wykonywane bez przerw technologicznych, najlepiej w ciągu kilku godzin. Wynika to ze sposoby przygotowania mieszanki betonowej. Szybkie wykonanie prac zapewnia gwarantowaną klasę betonu. Przed wykonaniem betonowania należy obficie zlać wodą deskowanie i posmarować preparatem adhezyjnym szalunki systemowe. Znacznie łatwi to ich demontaż i zapobiegnie uszkodzeniu betonu (opinie). Po upływie 24 godzin od ułożenia betonu należy rozpocząć polewania go wodą. Czynności trzeba powtarzać co 3 godziny w ciągu dnia oraz przynajmniej raz w nocy przez kolejne 3 dni. Wierzch ław należy pokryć lepikiem asfaltowym lub papą asfaltową, która zapewnia izolację przeciwwilgociową.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami