Blog

30.05.2018

Jak prawidłowo wylewać beton?

W artykule znajdziesz:

Jak prawidłowo wylewać beton?

Zamówienie odpowiedniej klasy mieszanki betonowej nie wystarczy, aby rozpocząć budowę domu, ponieważ konieczne jest jej właściwe ułożenie oraz pielęgnowanie. Najczęściej mieszanka betonowa jest dostarczana na plac budowy za pomocą specjalnego betonowozu, nazywanego powszechnie gruszką. Do układania mieszanki betonowej wykorzystywane są różnego rodzaju urządzenia – wybór jednego z nich zależy od konsystencji mieszanki oraz umiejscowienia konstrukcji betonowej. W przypadku, gdy mieszanka betonowa jest przeznaczona do wypełniania deskowania elementów znajdujących się poniżej poziomu terenu, czyli ścian piwnic i fundamentów, do jej podawania wystarczy rynna podłączona do betonomieszarki. Nie ma więc konieczności ponoszenia dodatkowych kosztów za układanie.

Jak prawidłowo wylewać beton?

W przypadku, gdy betonowane będą elementy na większej wysokości, np. słupy, ściany czy stropy, to najlepiej jest zastosować specjalne pompy montowane na samochodzie, za pomocą których mieszanka tłoczona jest pod ciśnieniem. Pozwala to na ułożenie nawet 6m3 mieszanki betonowej w ciągu zaledwie 10-15 minut. Koszt pompy uzależniony jest od zasięgu wysięgnika – jeśli wynosi on 32m to trzeba zapłacić 400zł, natomiast jeśli wynosi 24m to koszt usługi wynosi 350zł (segregator aktów prawnych). Nawet najlepszy beton nie będzie właściwie spełniał swojej roli, jeśli nie będzie odpowiednio pielęgnowany podczas wiązania. Podstawą jest zabezpieczenia przed zbyt szybkim wysychaniem, na które wpływa silny wiatr i nasłonecznienie. W przypadku, gdy powierzchnia betonowych elementów nie jest systematycznie nawilżana na jej powierzchni pojawiają się pęknięcia. O utrzymanie wilgoci należy dbać przez przynajmniej 3-4 dni od ułożenia. W tym czasie trzeba systematycznie polewać elementy betonowe np. za pomocą ogrodowego zraszacza. Czynność tą należy powtarzać do momentu, gdy beton przestanie „pić” wodę, a na jego powierzchni powstaną niewielkie kałuże. Częstość zraszania betonu powinna być uzależniona od panujących warunków atmosferycznych. W celu zmniejszenia parowania wody z wysychającego betonu, należy rozłożyć na nim folię. Najbardziej starannej pielęgnacji wymagają elementy z betonu szybko twardniejącego, który narażony jest na bezpośrednie działanie promieniowania słonecznego.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami