Blog
Skręcane pale odcinkowe
W artykule znajdziesz:
Skręcane pale odcinkowe
Skręcane pale odcinkowe, złożone z odcinków różnych długości, reprezentują mało u nas znane pale norweskie BB (B. Brynildsen & Sónner). Składają się one z odcinków o przekroju kołowym, o długościach znormalizowanych 2, 3, 4, 5 lub 6 m (program uprawnienia budowlane na komputer).
Produkowane są w dwóch typach stosownie do przewidywanego udźwigu pala, a mianowicie:
Typ o udźwigu 75 lub 90 T, średnicy przekroju 280 mm i uzbrojeniu złożonym z 6 wkładek 0 13 mm ze stali grzebieniowej. W styku osadzone są i zabetonowane nakrętki, w które wkręca się (do połowy) gwintowany trzpień o średnicy 2″. Ostrze stanowi trzpień o średnicy 100 mm (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Typ o udźwigu 45 lub (50 T, średnicy przekroju 230 mm i uzbrojeniu z 6 wkładek 0 10 mm. W styku trzpień o średnicy l3/i". Ostrze z trzpieniem o średnicy 80 mm.
W obu przypadkach stosuje się beton marki 600. Zbrojenie osadzone jest w pobliżu osi pali i przyspawane do nakrętek. Odcinki wykonywane są w formach stalowych, przy czym zbrojenie, w celu zapewnienia dokładnej osiowości, poddawane jest bardzo lekkiemu wstępnemu sprężeniu (uprawnienia budowlane).
Ostrze pali wykonuje się w postaci trzpienia stalowego, wkręcanego poprzez stalową płytę w normalną nakrętkę osadzoną w dolnym końcu dolnego odcinka. Stalową płytę o średnicy równej średnicy pala dostosowuje się pod względem grubości do przewidywanego udźwigu.
Ostrze w ten sposób wykonane nadaje się do pali dochodzących dolnym końcem do miękkiej skały, w którą wbija się trzpień opierając płytę na stropie skały.
Wykonanie pala polega na skręcaniu poszczególnych odcinków ze sobą w miarę zagłębiania pala w grunt. Do wbijania nakręca się na wierzch górnego w danym momencie odcinka specjalną głowicę stalową, posługując się trzpieniem jak przy skręcaniu odcinków (program egzamin ustny).
Zbrojenie odcinka
Po wbiciu do potrzebnego poziomu odkręca się głowicę, a nakręca następny odcinek pala.
Styki są tak skonstruowane, że przenaszą taki sam moment zginający jak normalny przekrój pala, nie stanowią więc one słabych punktów pala.
Pale (po 7-dniowym twardnieniu) wytrzymują wbijanie o pracy 6 Tm, bez uszkodzeń w stykach.
Do drugiej odmiany pali odcinkowych należą np. pale Duplex. Są to właściwie zwykłe pale żelbetowe, składane z dwóch odcinków. Zagłębia się je najczęściej przez wbijanie. Wykonywano dotychczas takie pale o średnicach 25-f-30 cm i długości do 2 • 10,5 = 21 m. Głowę dolnego odcinka opatruje się w czop, który wpuszcza się w podstawę odcinka górnego, przy użyciu zaprawy cementowej szybko wiążącej.
W Katedrze Fundamentowania Politechniki Gdańskiej opracowano typ pali skręcanych z długich odcinków, nazwany „GFs”. Głównym elementem pala „GFs” jest odcinek pełny długości 4 m, o przekroju kołowym i średnicy 30 cm. Marka betonu 400 (opinie o programie).
Zbrojenie odcinka stanowi 6 wkładek 0 12 cm, rozmieszczonych na obwodzie przekroju i związanych strzemionami 0 6 cm, rozstawionymi co 15 cm (przy końcach ca 10 cm). Odcinki łączy się ze sobą przez skręcanie przy zastosowaniu gniazd gwintowanych, wpuszczonych w beton i zakotwionych 4 wąsami 0 16 mm, długości 700 mm oraz trzpienia gwintowanego o średnicy 60 mm.
Każdy pal składa się z kilku odcinków pośrednich opisanego typu, z odcinka dolnego, którego jeden koniec uformowany jest w ostrze jak na rysunku, oraz z głowicy z wypuszczonymi wkładkami dla związania pala z konstrukcją fundamentu (segregator aktów prawnych).
Dla ochrony pala przed uszkodzeniem w czasie wbijania służy głowica stalowo-drewniana, nakręcana przejściowo na czas wbijania na wierzch górnego odcinka pala.
W stykach stosuje się wyrównującą zaprawę szybkowiążącą. Pale te mogą być stosowane zarówno jako wciskane, jak i wyciągane oraz zginane.
Maksymalna długość pali jest równa 20 m, maksymalny udźwig względny przy dopuszczalnej wolnej długości 7 m wynosi 50 T, bez uwzględnienia wyboczenia - 100 T; maksymalny uciąg względny 20 T. Nośność boczna do 10% udźwigu (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32