Blog
Jak wybrać projekt domu?
W artykule znajdziesz:
Jak wybrać projekt domu?
Projekt domu można wybrać z katalogu lub zamówić indywidualny. Zdecydowanie tańszą opcją jest wybór domu z katalogu, dlatego większość inwestorów decyduje się na takie właśnie rozwiązanie (program na komputer). Zawsze należy przy tym pamiętać, że od bryły budynku zależą koszty budowy i eksploatacji, dlatego najbardziej opłaca się stawiać domy o prostych kształtach. Oferta gotowych projektów jest naprawdę duża, a ceny najtańszych wynoszą poniżej 2 tysięcy złotych. Oczywiście wybrany budynek musi być jeszcze wpisany w działkę z uwzględnieniem wytycznych zawartych w warunkach zabudowy lub planie zagospodarowania przestrzennego (program na telefon). Co ważne, wybierając projekt gotowy, który realizowany był już przez innych inwestorów, można uzyskać od nich cenne wskazówki, a sam budynek obejrzeć w naturze (program na egzamin ustny).
Zamówienie projektu indywidualnego
Planując zamówienie projektu indywidualnego należy liczyć się ze sporymi kosztami – renomowanie pracownie ustaliły stawkę na 100-200zł za mkw domu (promocja 3 w 1). Jest to rozwiązanie droższe niż projekt gotowy, ale pozwala na perfekcyjne dopasowanie obiektu zarówno do potrzeb inwestora, jak i specyfiki działki, np. wąskiej lub o nieregularnym kształcie. W Polsce zdecydowana większość domów ma ponad 100 mkw powierzchni (segregator).
Najbardziej optymalnym wyborem pod kątem kosztów budowy i eksploatacji jest projekt domu na planie kwadratu lub prostokąta z prostym, dwuspadowym dachem. Wszelkie załamania, balkony czy wykusze to dodatkowe koszty. Poza tym powodują one znaczne straty ciepła, ponieważ np. płyta balkonu stanowi przedłużenie płyty stropowej (opinie). Balkon jest zresztą zupełnie zbędny w domu, który wyposażony jest w taras. Niemniej ważne jak bryła budynku jest jego usytuowanie względem stron świata. Pomieszczenia, w których najwięcej czasu spędza się w dzień, warto zaplanować od strony południowej, aby docierało do nich jak najwięcej światła dziennego. Od strony północnej najlepiej umiejscowić garaż oraz spiżarnię. Zdecydowanie najtańsze w budowie są domy parterowe, ale w przypadku małej działki lepiej sprawdzają się budynki z użytkowym poddaszem.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32