Blog

07.04.2020

Ciemnia optyczna

W artykule znajdziesz:

Ciemnia optyczna

Ciemnia optyczna

Ciemnia optyczna, camera obscura - przyrząd optyczny w postaci światłoszczelnej skrzynki z małym otworem w przedniej ściance na tylnej ściance powstaje odwrócony obraz przedmiotu oświetlonego umieszczonego przed otworem, na zewnątrz c.o (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ciemniak - klatka dla lisów przeznaczonych do uboju na futro, zabezpieczona przed dopływem promieni słonecznych do wnętrza (przeważnie szereg klatek pod wspólnym dachem).

Ciennik - drzewo pozostawione na zrębie dla ocieniania przez pewien czas młodego pokolenia wzrastającego pod jego osłoną.

Cień - obszar za przeszkodą, do którego światło nie dochodzi zupełnie (c. zupełny) lub dochodzi tylko częściowo (półcień), np. za przedmiotem oświetlonym przez kilka źródeł śwIatła lub przez jedno źródło rozciągłe (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Cień aerodynamiczny - obszar zawirowań za opływanym ciałem powstający wskutek oderwania się strug od powierzchni tego ciała.

Cień akustyczny - obszar ciszy za przeszkodą, która znajduje się na drodze fal głosowych.

Cień refleksu - zarejestrowany na sejsmografie zapis refleksu spowodowany falą sejsmiczną uprzednio odbitą od granicy leżącej ponad głębokością punktu wzbudzania.

Cieplak - prowizoryczne pomieszczenie zabezpieczające robotników i wykonywane obiekty przed działaniem niekorzystnych warunków atmosferycznych; c. umożliwia prowadzenie robót (zwł. wykończeniowych) w okresie zimowym (uprawnienia budowlane).

Cieplarka 1, akumulator ciepła, zasobnik ciepła - urządzenie do gromadzenia energii cieplnej oddawanej w razie zapotrzebowania ciepła przez odbiorców.

Cieplarka 2 - grzejnik komorowy przeznaczony do procesów, w których wysokość temperatury jest czynnikiem wpływającym na procesy biologiczne odbywające się w komorze grzejnej (np. wylęganie, kiełkowanie, sterylizacja).

Cieplarnia - szklarnia.

Cieplica, źródło ciepłe - źródło, z którego wypływa woda o temperaturze wyższej od średniej temperatury rocznej danego obszaru.

Cieplny równoważnik pracy - równoważnik cieplny pracy
Ciepło - wymiana energii wewnętrznej lub entalpii, zdefiniowana równaniami bilansu tych wielkości; w układach otwartych pojęcie c. nie jest jednoznaczne; niekiedy tradycyjnie c. utożsamia się z energią wewnątrzną lub entalpią, tj. energią kinetyczną bezładnego ruchu cząstek oraz energią potencjalną ich wzajemnych oddziaływań.

Ciepło adsorpcji - różnica entalpii składnika w warstwie adsorpcyjnej i fazie gazowej położonej w takiej odległości od powierzchni, że zanikają efekty powierzchniowe, przy tym samym ciśnieniu i tej samej temperaturze; c.a. jest odniesione do jednostki ilości substancji, najczęściej mola lub kilomola.

Ciepło atomowe - ilość ciepła potrzebna do ogrzania 1 gramoatomu pierwiastka chemicznego o I liczbowo równa iloczynowi ciepła właściwego i ciężaru cząsteczkowego.

Ciepło cząsteczkowe - ciepło molowe.

Ciepło dysocjacji - efekt cieplny reakcji chemicznej izobaryczno-izotermicznej, polegającej na występowaniu dysocjacji termicznej, tzn. na rozpadzie cząsteczek związków chemicznych lub pierwiastków na składniki prostsze pod wpływem wysokiej temperatury (program egzamin ustny).

Ciemnia optyczna

Ciepło jawne, ciepło odczuwalne - ciepło odbierane na drodze wymiany przez konwekcję, promieniowanie i przewodzenie, bez powodowania zmiany stanów skupienia czynników biorących udział w wymianie ciepła.

Ciepło Joule’a - ciepło wytwarzające się w przewodniku, gdy płynie przezeń prąd elektryczny (opinie o programie).

Ciepło koksowania - ciepło potrzebne do skoksowania 1 kg węgla, z uwzględnieniem temperatury otoczenia i ilości ciepła odpowiadającej pracy zewnętrznej gazowych produktów koksowania.

Ciepło kondensacji - zmiana entalpii związana z izotermicznym i izobarycznym przejściem określonej ilości substancji z fazy gazowej w fazę ciekłą lub w fazę stałą.

Ciepło krzepnięcia - ilość ciepła wydzielana przez 1 g danego ciała przy krzepnięciu w stałej temperaturze ma tę samą wartość bezwzględną co ciepło topnienia, lecz przeciwny znak.

Ciepło molowe - ilość ciepła potrzebna do ogrzania 1 mola danej substancji o jeden kelwin.

Ciepło odczuwalne - ciepło jawne.

Ciepło odpadowe - ciepło nie wykorzystane w urządzeniu energetycznym (np. ciepło pary odlotowej w silnikach parowych).

Ciepło parowania - ilość ciepła pobierana przez 1 g cieczy przy przejściu w parę w temperaturze wrzenia.

Ciepło powyłączeniowe - ciepło wytworzone przez promieniotwórczość szczątkową paliwa lub innych składników reaktora po jego wyłączeniu.

Ciepło promieniowania - ciepło wydzielane stale samorzutnie przez każdą substancję promieniotwórczą (segregator aktów prawnych).

Ciepło przemiany - zmiana energii wewnętrznej układu zamkniętego spowodowana różnicą temperatury układu i jego otoczenia.

Ciepło przemiany fazowej, ciepło utajone - ciepło wydzielane lub pochłaniane podczas przejścia określonej ilości substancji z jednej fazy do drugiej przy stałym ciśnieniu, a więc i przy stałej temperaturze; przykładami są ciepło parowania, ciepło topnienia, ciepło skraplania.

Ciepło reakcji - ciepło wydzielone lub pobrane podczas reakcji chemicznej przebiegającej izochorycznie (energia reakcji) lub izobarycznie (entalpia reakcji), w której jedyną pracą, jaką może wykonać układ, jest zmiana objętości, a substraty i produkty mają tę samą temperaturę; wartość liczbowa c.r. odpowiada przereagowaniu tej ilości substancji, która jest podana w równaniu stechiomctrycznym.

Ciepło reakcji jądrowej - energia reakcji jądrowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami