Blog

13.08.2019

Jak wygląda egzamin pisemny?

W artykule znajdziesz:

Jak wygląda egzamin pisemny?


Każdy egzamin to sprawdzian wiedzy i odporności psychicznej. Jednym z najtrudniejszych jest z pewnością egzamin na uprawnienia budowlane, do którego trzeba przygotowywać się przez wiele lat (program na komputer).

Jak wygląda egzamin pisemny?

Aby nieco zminimalizować związany z nim stres, warto wiedzieć jak przebiegają poszczególne etapy egzaminu, a zwłaszcza część pisemna. Otóż ten etap egzaminu to test jednokrotnego wyboru, a zestaw pytań każdy zdający otrzymuje tuż przed wejściem do sali. W momencie, gdy przewodniczący komisji da sygnał do rozpoczęcia egzaminu, należy najpierw sprawdzić, czy test na pewno dotyczy naszej specjalności (program na telefon). Niestety wszędzie zdarzają się pomyłki, dlatego lepiej to sprawdzić niż zacząć rozwiązywać nieodpowiedni test i stracić cenny czas.

Na każde pytanie na teście pisemnym przeznaczone jest ok. 1,5 minuty, choć oczywiście wiadomo, że na niektóre można odpowiedzieć szybciej, a inne wymagają dłuższego namysłu. Na pewno w pierwszej kolejności należy zaznaczyć te odpowiedzi, co do których ma się absolutną pewność (program egzamin ustny). Następnie należy po kolei przyjrzeć się pozostałym pytaniom i na drodze dedukcji wybrać właściwą odpowiedź. Zaznacza się ją za pomocą kółka, którym otacza się literę przy danej odpowiedzi. W przypadku pomyłki, należy to zgłosić, aby członek komisji dokonał odpowiedniego podpisu na teście.

Komisja sprawdza testy


Pytania, z których składa się test, nie są w żaden sposób podchwytliwe – można wręcz stwierdzić, że są oczywiste (opinie o programie). Jednak, aby udzielić prawidłowych odpowiedzi, niezbędna jest dobra znajomość aktów prawnych wymaganych na egzaminie. Jeśli chodzi o zakres pytań, to mogą one dotyczyć zarówno całego aktu prawnego, jak i jego poszczególnych części. Oczywiście nie ma fizycznej możliwości, aby wszystkie przepisy mieć w głowie, dlatego dobrym rozwiązaniem jest pamięciowa nauka pytań (segregator aktów prawnych). Są one udostępniane przed każdą sesją, a ich powtarzalność pozwala na zdanie pisemnej części egzaminu. Komisja sprawdza testy od razu po ich oddaniu, dzięki czemu już kilka godzin po egzaminie ogłaszane są jego wyniki (promocja 3  w 1).

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami