Blog
Jak wyglądał egzamin ustny w 2014 roku?
W artykule znajdziesz:
Jak wyglądał egzamin ustny w 2014 roku?
Dobry wieczór, Mam na imię Maria i pochodzę z województwa pomorskiego. Aktualnie posiadam uprawnienia budowlane w specjalności konstrukcyjnej do prowadzenia i wykonywania projektów bez ograniczeń oraz do nadzorowania prac budowanych na placu budowy. Chciałam przedstawić Państwu jak wyglądał mój egzamin na uprawnienia budowlane. Do egzaminu przystąpiłam w maju w roku 2014 w Pomorskiej Okręgowej Izbie Inżynierów Budownictwa. Egzamin pisemny zdałam bez najmniejszego problemu, ponieważ przygotowywałam się do niego tylko i wyłącznie ucząc się z programu TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2014, który pobrałam ze strony www.uprawnienia-budowlane.pl. Po zakupie klucze otrzymałam licencję na 12 miesięcy. To była bardzo dobra opcja, bo w razie poślizgnięcia się na egzaminie w sesji wiosennej, mogłabym zaktualizować program za darmo i uczyć się z niego na sesje jesienną. Ale na szczęście udało się zdać bez żadnych problemów. Egzamin ustny miałam 3 dni po egzaminie pisemnym.
Siada się przy wolnej ławce
Pewnie wszyscy już wiedzą jak wygląda procedura. (program na komputer) Czeka się przed salą na swoją godzinę egzaminu. Wchodząc na sale egzaminacyjną są rozstawione krzesełka oraz ławki, przy których przygotowują się do swojej odpowiedzi osoby będące na liście na wcześniejszych miejscach.(program na telefon) Siada się przy wolnej ławce i podchodzi osoba, która w izbie zajmowała się przyjmowanie dokumentów o nadanie decyzji na uprawnienia budowlane. Następnie losuje się zestaw pytań. Po wylosowaniu podchodzi się do stolika, na którym leżą dostępne przepisy budowlane.(promocja 3 w 1) W wylosowanym zestawie pytań znajdują się pytania ze znajomości przepisów oraz odbytej praktyki budowlanej. Czas na przygotowanie wynosi około 20 minut - to jest wystarczająca ilość czasu, uwierzcie mi. Po opracowaniu pytań czeka się, aż komisja kwalifikacyjna poprosi o podejście. Członkowie komisji w pomorskiej izbie są bardzo mili i uprzejmi. Na początku odpowiada się z pytań z zakresu prawa i ustaw. Dopiero potem otrzymuje się pytania dotyczące praktyki budowlane, którą odbywało się, aby przystąpić do egzaminu na uprawnienia budowlane.(program na egzamin ustny) Moim zdaniem, ten kto praktykę odbywał zgodnie z wytycznymi, nie ma czego się bać. Po prostu odpowiada się na pytania i mówi co faktycznie się robiło na budowie i jak rozwiązywało się napotkane problemu.(segregator) Pytania jakie ja zapamiętałam odnośnie egzaminu ustnego to: w jakiej sytuacji organ administracyjno-budowlany może żądać pozwolenia na budowę, pomimo że według Prawa Budowlanego potrzebne jest tylko zgłoszenie? opisać co to jest lokalne źródło ciepła? omówić środki ochrony indywidualnej oraz co do nich należy? wymienić i opisać stal, jaką używa się w konstrukcjach żelbetowych - do tego pytania było dużo o otulinie dodatkowych pytań? Omówić, narysować wiązary dachowe drewniane w budynku jednorodzinnym - tu chodziło o wiązar krokwiowy, wiązar jętkowy i wiązar płatwiowo-kleszczowy i ostanie pytanie jakie zapamiętałam to narysować mur o grubości 1 cegły / 1,5 cegły. Pytania jak widzicie nie były trudne.(opinie)
Komisja bardzo dużo dopytuje
Komisja bardzo dużo dopytuje odnośnie bezpieczeństwa i higieny pracy na budowie. To w sumie logiczne, ponieważ to jest najważniejsze, aby każda budowa była jak najbardziej bezpieczna. Po wszystkich egzaminach odbywa się oficjalna uroczystość wręczenia decyzji o nadaniu uprawnień budowlanych. Wszyscy otrzymują listownie datę oraz miejsce uroczystości - najczęściej jest to izba. Po odbiorze dokumentu potwierdzającego zdobycie uprawnień budowlanych opłacamy składkę na izbę i możemy samodzielnie prowadzić małe i wielkie budowy oraz prowadzić projekty. Dziękuje za współpracę
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32