Data publikacji: 26.07.2018
Jak wznoszone są mosty?
Istnieją dwie podstawowe metody wznoszenia mostów – segmentowa i linowa. Do pylonu podwieszanego mostu doczepione są liny, które łączą się bezpośrednio z pomostem. Pierwszym etapem budowy mostu jest postawienie pylonu. Po obu jego stronach doczepia się liny, które mają podtrzymywać kolejne segmenty. Każdy z segmentów jest dowożony za pomocą barek, przy czym ich maksymalna długość może wynosić 20 metrów. Segmenty są następnie unoszone do góry i montowane do lin oraz łączone z już wcześniej zamontowanymi segmentami. W przypadku konstrukcji stalowych prace postępuję szybko. Nieco więcej czasu wymagają konstrukcje żelbetowe, ponieważ połączone segmenty wymagają betonowania oraz dodatkowego sprężania.
Za pomocą metod nawisowej powstają również mosty łukowe, ale wówczas często konieczne jest stawianie tzw. pylonów tymczasowych, które są rozbierane po zakończeniu budowy. Metoda segmentowa najczęściej stosowana jest natomiast w przypadku mostów wiszących oraz belkowych. Nieco inaczej wygląda budowa mostów wiszących o długich rozpiętościach przęseł. W takim wypadku pomiędzy pylonami przeciąga się grube, swobodnie zwisające liny, do których przymocowane są specjalne wieszaki zapewniające podtrzymanie mostu.
W tego rodzaju konstrukcjach pierwszym krokiem jest budowa pylonów mostu. Dopiero po ich zbudowaniu przeciągana jest między nimi lina prowadząca, a następnie lina nośna, do której podczepia się poszczególne segmenty. Inną metodą wznoszenia tego rodzaju mostów jest tzw. techniczka nasuwania, za pomocą której zbudowano m.in. wiadukt Millau znajdujący się we Francji. Najpierw wznoszone są filary mostu, a między nimi ustawiane są pomocnicze podpory tymczasowe. Montaż przęseł odbywa się na miejscu budowy, niedaleko mostu. Są one później unoszone za pomocą dźwigów i nasuwane na podpory specjalnymi, potężnymi siłownikami hydraulicznymi. Tak powstałe przęsło może mieć nawet kilkaset metrów i cechować się bardzo dużą masą. W celu uniknięcia przesuwu między podporami do przęsła dobudowywany jest tzw. dziób montażowy, który szybciej łamie podporę.







53 465

98%

COVID-19
Powiązane artykuły

Włókna szklane, znane jako generatory szklanokwarcowe, to materiał kompozytowy wytwarzany z włókien elektrycznych, które są emitowane zamiast urządzenia ludzkiego włosa.…

Materiał elewacyjny do materiału używanego do pokrywania zewnętrznych ścian budynków w celu ochrony przed ich dostępem oraz nadania im estetycznego…

Drabiny ewakuacyjne to specjalne urządzenie, które jest natychmiast opuszczane przez budynki lub elementy z dodatkowym piętrem w przypadku awarii lub…

Okna dachowe, znane również jako okna połaciowe lub okna strychowe, do okien umieszczonych w połaci dachowej budynku. Są one montowane…