Blog

08.02.2019

Jak zabezpieczyć plac budowy?

W artykule znajdziesz:

Jak zabezpieczyć plac budowy?

Polskie przepisy nakładają na inwestora obowiązek zabezpieczenia placu budowy (program na komputer). Celem tych prac jest ochrona osób postronnych, które mogłyby znaleźć się przez przypadek na placu budowy. Według prawa budowlanego oraz zasad BHP obowiązkowe jest postawienie ogrodzenia wokół placu budowy (program na telefon). Minimalna wysokość takiego ogrodzenia to 1,5 metra, a jeśli nie ma możliwości ogrodzenia działki, to należy oznaczyć jej granice lub zadbać o stały nadzór. Ogrodzenie musi znajdować się w odległości, wynoszącej minimalnie 1/10 wysokości budynku, tak aby przypadkowe osoby nie doznały obrażeń, np. od spadających narzędzi lub cegieł. W zabudowie miejskiej odległość ta może być nieco mniejsza (program na egzamin ustny).

Monitoring pełni podwójną rolę

Oczywiście taki płotek pełni tylko funkcję informacyjną, natomiast w żaden sposób nie zabezpiecza placu budowy przed złodziejami (promocja 3 w 1). Z tego właśnie względu warto rozważyć monitoring przemysłowy, dzięki któremu plac będzie nieco lepiej zabezpieczony. Monitoring pełni podwójną rolę – nie tylko chroni przed kradzieżami, ale również pozwala kontrolować pracę wykonawców. System telewizji przemysłowej można dodatkowo wyposażyć w rejestratory cyfrowe, detekcję ruchu czy tzw, wirtualne płoty (segregator). Możliwości jest naprawdę sporo, a podczas wyboru sprzętu, warto zwrócić uwagę na atesty, homologację oraz to, czy urządzenie jest dopuszczone do użytku na terenie naszego kraju.
System monitoringu można uzupełnić za pomocą instalacji alarmowej, która może powiadomić odpowiednie służby o naruszeniu własności. System alarmowy może nie tylko zapobiec kradzieży, ale także zareagować na wybuch pożaru czy inną niebezpieczną sytuację. Nieco bardziej tradycyjną metodą zabezpieczenia placu budowy przez nieupoważnionym dostępem, jest zatrudnienie stróża, czyli ochrony fizycznej (opinie). Rozwiązanie to ma wiele plusów, ale polecane jest głównie w przypadku większych inwestycji, które wymagają kompleksowych rozwiązań. Dozorca zatrudniony do pilnowania placu budowy musi posiadać odpowiednie licencje. Zatrudnienie profesjonalnej ochrony to wysoki koszt, ale też pewność, że budowa będzie bezpieczna.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami