Blog

Wady i zalety stropów drewnianych zdjęcie nr 2
30.05.2018

Jak zagęścić mieszankę betonową?

W artykule znajdziesz:

Jak zagęścić mieszankę betonową?

Jak zagęścić mieszankę betonową?

Celem zagęszczania betonu jest eliminacja pustek w mieszance, które mogą powodować poważne wady konstrukcyjne. Ponadto mogą one być przyczyną braku wymaganych parametrów i nieestetycznego wyglądu. W skrajnych przypadkach nieodpowiednie zagęszczenie mieszanki betonowej może doprowadzić do katastrofy budowlanej. Odpowiednie zawibrowanie betonu powoduje nie tylko eliminację pustek, ale również poprawia strukturę mieszanki, której przyczyną może być segregacja składników – składniki grube, czyli kruszywa, opadają na dno, natomiast na górze znajduje się sama zaprawa. Dzięki odpowiedniemu zagęszczaniu można tego problemu uniknąć (program na telefon).

Wady i zalety stropów drewnianych zdjęcie nr 3
Jak zagęścić mieszankę betonową?

Mieszankę betonową można zagęszczać ręcznie lub mechanicznie. Zagęszczanie ręczne to nic innego jak wbijanie szpicy i wykonywanie nią ruchów obrotowych oraz wgłębnych. Metoda ta zwykle nie jest dopuszczalna przez inspektorów nadzoru budowlanego. Znacznie lepszą dokładność zapewnia metoda mechaniczna, którą dzieli się na rodzaje:

• zagęszczanie powierzchniowe,

• zagęszczanie wgłębne.

Do zagęszczania wgłębnego służą wibratory, nazywane buławami. Powszechnie stosowane są wibratory wysokiej częstotliwości, których buławy podłączane są do przetwornicy wysokiej często, oraz wibratory mechaniczne, nazywane również mikserem, które składają się najczęściej z napędu, węża oraz jednej buławy. Rzadziej wykorzystywane są wibratory doczepne z przetwornicą, które wykorzystuje się przede wszystkim wtedy, gdy układ zbrojeń nie pozwala na zastosowanie innej metody lub w sytuacji, gdy beton oprócz funkcji wytrzymałościowych ma pełnić także rolę estetyczną. Zawsze należy pamiętać, że promień zagęszczania w przybliżeniu wynosi dziesięciokrotność średnicy buławy.

Zagęszczanie powierzchniowe wykonywane jest za pomocą różnego rodzaju listew wibracyjnych. Mogą być pojedyncze lub podwójne i być wyposażone w napęd spalinowy lub elektryczny. W zależności od wylewanej mieszanki stosowane są listy pływające, które unoszą się na powierzchni, lub listwy podwójne, które są rozsuwane lub ciągnięte po ułożonych wcześniej deskach, lagach lub rurach.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Wady i zalety stropów drewnianych zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Wady i zalety stropów drewnianych zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Wady i zalety stropów drewnianych zdjęcie nr 8 Wady i zalety stropów drewnianych zdjęcie nr 9 Wady i zalety stropów drewnianych zdjęcie nr 10
Wady i zalety stropów drewnianych zdjęcie nr 11
Wady i zalety stropów drewnianych zdjęcie nr 12 Wady i zalety stropów drewnianych zdjęcie nr 13 Wady i zalety stropów drewnianych zdjęcie nr 14
Wady i zalety stropów drewnianych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Wady i zalety stropów drewnianych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Wady i zalety stropów drewnianych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami