Blog

Infiltracja powietrza zdjęcie nr 2
30.05.2018

Jak zapobiec wtórnemu zanieczyszczeniu wody?

W artykule znajdziesz:

Jak zapobiec wtórnemu zanieczyszczeniu wody?


Jak zapobiec wtórnemu zanieczyszczeniu wody?

Woda wypływająca z kranu, aby dostać się do odbiorcy przepływa przez sieć wodociągową. Stąd też, jakość wody wypływającej od nadawcy może być znacznie lepsza niż tej u odbiorcy. Dzieje się tak dlatego, że występuje wtórne zanieczyszczenie wody.

 

Podczas przepływu wody, w wodociągu mogą następować różne procesy - chemiczne, fizyczne i biologiczne, które mogą zmieniać skład wody. Do głównych przyczyn wtórnego zanieczyszczenia wody można więc zaliczyć brak stabilności chemicznej i biologicznej, niewystarczającą ilość środku określanego mianem „dezynfekanta” w wodzie lub całym systemie, a także niewłaściwe i zmienne warunki hydrauliczne podczas transportu do odbiorców. Często problem leży po stronie instalacji u odbiorcy.

 

Czy możliwe jest zapobieganie zanieczyszczeniu? Przede wszystkim ważne jest dbanie o instalację wodociągową. Każdy użytkownik wodociągu powinien pamiętać, że wszystkie rury i złącza mają trwałość około 50 lat, a po tym czasie tracą swą przydatność eksploatacyjną. Należy więc sprawdzać stan instalacji oraz w razie konieczności wymienić.

 

Również może wystąpić przepływ zwrotny zużytej wody - np. w przypadku styku wodociągu z inną instalacją - na przykład ciepłowniczą, klimatyzacyjną czy zmiękczania wody. Wówczas należy stosować odpowiednio dobrane zabezpieczenia, skonsultowane z projektantem lub specjalistą. Wybór parametrów technicznych zabezpieczeń zależy od kategorii płynu mającego kontakt z wodą, a także ciśnienia w instalacji.

 

Ważne jest również wykonanie instalacji z odpowiednich materiałów. Wpływ wody powoduje korozję, dlatego też część starych instalacji może prowadzić do zanieczyszczenia wody i pogorszenia jej jakości. Również w przypadku korozji trwałość instalacji zmniejsza się. Instalacje wodociągowe można wykonywać jedynie z materiałów posiadający odpowiedni atest higieniczny. Atest ten jest wymagany nie tylko do rur czy złączek, ale również do klejów, farb i uszczelnień mających kontakt z wodą w instalacji.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Infiltracja powietrza zdjęcie nr 3
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Infiltracja powietrza zdjęcie nr 4
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Infiltracja powietrza zdjęcie nr 7 Infiltracja powietrza zdjęcie nr 8 Infiltracja powietrza zdjęcie nr 9
Infiltracja powietrza zdjęcie nr 10
Infiltracja powietrza zdjęcie nr 11 Infiltracja powietrza zdjęcie nr 12 Infiltracja powietrza zdjęcie nr 13
Infiltracja powietrza zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Infiltracja powietrza zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Infiltracja powietrza zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami