Blog

11.08.2018

Jak zaprojektować pomieszczenie techniczne?

W artykule znajdziesz:

Jak zaprojektować pomieszczenie techniczne?


Uprawnienia budowlane.Wiele budynków ma pomieszczenia techniczne, w których ulokowane są różnego rodzaju urządzenia niezbędne do obsługi i zachowania funkcjonalności obiektu. Wśród nich mogą znaleźć się maszyny emitujące hałas i drgania, które są uciążliwe dla osób przebywających za ścianą. By tego uniknąć, należy przestrzegać zasad dotyczących tego typu pomieszczeń.
O tym, jak powinno wyglądać zagospodarowanie takich pomieszczeń, mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z zapisem, urządzenia emitujące hałasy lub drgania mogą być zainstalowane w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, w którym stale przebywają ludzie. Trzeba jednak zastosować takie rozwiązania, by zapewniona była ochrona sąsiednich pomieszczeń.
Pomieszczenie techniczne najczęściej lokalizuje się na najniższych kondygnacjach budynku. Bywa, że są to poziomy podziemne, np. garaże. Może to być również dach, na którym montuje się urządzenia do mechanicznego oddymiania i mechanicznej wentylacji. W każdym przypadku przy ich projektowaniu trzeba pamiętać, że będą one odgrywały bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całego budynku. Są więc nie mniej ważne, niż jego część użytkowa.
Jednym z zaleceń jest wykonanie podpór, zamocowań i złącz urządzeń w taki sposób, by niedopuszczalny hałas i drgania nie miały możliwości przeniesienia się na poszczególne elementy budynku i zamontowane w nim instalacje. Samo pomieszczenie techniczne nie może być niższe, niż 2 metry. Wszystkie warunki, według których powinno ono zostać zaprojektowane, określone jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.
Wykonanie pomieszczenia technicznego często idzie w parze z oszczędnościami. Tak być nie powinno. Należy zadbać o ich odpowiednie wykończenie i zabezpieczenie instalacji m.in. przed korozją. To podstawowy warunek, jaki trzeba spełnić, by urządzenia funkcjonowały sprawnie, a ich eksploatacja była bezpieczna i by zapewniona została ochrona sąsiednich pomieszczeń.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami