Blog

Izolacja dna tunelu zdjęcie nr 2
11.08.2018

Jak zaprojektować pomieszczenie techniczne?

W artykule znajdziesz:

Jak zaprojektować pomieszczenie techniczne?


Uprawnienia budowlane.Wiele budynków ma pomieszczenia techniczne, w których ulokowane są różnego rodzaju urządzenia niezbędne do obsługi i zachowania funkcjonalności obiektu. Wśród nich mogą znaleźć się maszyny emitujące hałas i drgania, które są uciążliwe dla osób przebywających za ścianą. By tego uniknąć, należy przestrzegać zasad dotyczących tego typu pomieszczeń.
O tym, jak powinno wyglądać zagospodarowanie takich pomieszczeń, mówi Rozporządzenie Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki i ich usytuowanie. Zgodnie z zapisem, urządzenia emitujące hałasy lub drgania mogą być zainstalowane w bezpośrednim sąsiedztwie miejsca, w którym stale przebywają ludzie. Trzeba jednak zastosować takie rozwiązania, by zapewniona była ochrona sąsiednich pomieszczeń.
Pomieszczenie techniczne najczęściej lokalizuje się na najniższych kondygnacjach budynku. Bywa, że są to poziomy podziemne, np. garaże. Może to być również dach, na którym montuje się urządzenia do mechanicznego oddymiania i mechanicznej wentylacji. W każdym przypadku przy ich projektowaniu trzeba pamiętać, że będą one odgrywały bardzo ważną rolę w funkcjonowaniu całego budynku. Są więc nie mniej ważne, niż jego część użytkowa.
Jednym z zaleceń jest wykonanie podpór, zamocowań i złącz urządzeń w taki sposób, by niedopuszczalny hałas i drgania nie miały możliwości przeniesienia się na poszczególne elementy budynku i zamontowane w nim instalacje. Samo pomieszczenie techniczne nie może być niższe, niż 2 metry. Wszystkie warunki, według których powinno ono zostać zaprojektowane, określone jest w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury.
Wykonanie pomieszczenia technicznego często idzie w parze z oszczędnościami. Tak być nie powinno. Należy zadbać o ich odpowiednie wykończenie i zabezpieczenie instalacji m.in. przed korozją. To podstawowy warunek, jaki trzeba spełnić, by urządzenia funkcjonowały sprawnie, a ich eksploatacja była bezpieczna i by zapewniona została ochrona sąsiednich pomieszczeń.

Najnowsze wpisy

19.05.2025
Izolacja dna tunelu zdjęcie nr 3
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Aby skutecznie wyciszyć ściany, stropy oraz instalacje, konieczne jest zastosowanie kilku różnych technik i materiałów, które wzajemnie się uzupełniają. Ściana…

12.05.2025
Izolacja dna tunelu zdjęcie nr 4
Jak wygląda docieplenie starego domu?

Docieplenie starego domu to proces mający na celu poprawę jego efektywności energetycznej, komfortu cieplnego oraz ochrony konstrukcji przed degradacją. W…

Izolacja dna tunelu zdjęcie nr 7 Izolacja dna tunelu zdjęcie nr 8 Izolacja dna tunelu zdjęcie nr 9
Izolacja dna tunelu zdjęcie nr 10
Izolacja dna tunelu zdjęcie nr 11 Izolacja dna tunelu zdjęcie nr 12 Izolacja dna tunelu zdjęcie nr 13
Izolacja dna tunelu zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Izolacja dna tunelu zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Izolacja dna tunelu zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami