Blog

Jak radzić sobie z wyprofilowaniem podłoża zdjęcie nr 2
30.05.2018

Jak zmieniły się sposoby murowania?

W artykule znajdziesz:

Jak zmieniły się sposoby murowania?

 
Jak radzić sobie z wyprofilowaniem podłoża zdjęcie nr 3
Jak zmieniły się sposoby murowania?

Jak zmieniły się sposoby murowania?W Polsce zdecydowanie największą popularnością cieszą się domy murowane (program uprawnienia budowlane na komputer). Dotyczy to zwłaszcza podstawowych elementów, takich jak ściany, stropy i fundamenty. Pod tym względem polscy budowlańcy uważają się za tradycjonalistów, ale nie do końca jest to zgodne z prawdą, ponieważ na przestrzeni ostatniego ćwierćwiecza sposobie murowania naprawdę wiele się zmieniło. Oczywiście nadal w budownictwie jednorodzinnym najczęściej wykorzystywane są pustaki ceramiczne, beton komórkowy lub bloczki silikatowe, lecz materiały te są zupełnie inne niż kiedyś. Nowe rozwiązania zostały wprowadzone stopniowo, a wręcz niepostrzeżenie. Obecnie wszystkie elementy maja dokładne wymiary i nie wymają tradycyjnej grubej zaprawy, lecz zaledwie 1-2 cm warstwy pianki z puszki lub zaprawy klejowej. Ponadto coraz częściej muruje się na pióro i wpust, bez konieczności wypełniania pionowych spoin, a coraz więcej cegielni zamiast tradycyjnych pustaków produkuje pustaki porysowane (program uprawnienia budowlane na ANDROID)

 

Dzięki zmianie sposobu murowanie zmienił się także plac budowy. Obecnie niepotrzebne są już palety w workami cementu, hałdy cementu czy betoniarki do sporządzenia zaprawy. Dzięki łączeniu piankę w mur wprowadzane są wyłącznie minimalne ilości wody, co znacznie przyspiesza dalsze pracy. Ponadto wykonawcy zapewniają dokładność wymiarów bloczków i pustaków. Należy przy tym pamiętać, że pierwsza warstwa musi być perfekcyjnie wypoziomowana, ponieważ przy cienkich spoinach nie ma możliwości późniejszej korekcji. Właśnie dlatego producenci systemów zapewniają również elementy uzupełniające i specjalne narzędzia, przeznaczone np. do docinania czy nakładania równomiernej warstwy kleju. Podobnie wyglądają elementy przeznaczone do wykonywania stropów. Rozwiązania systemowe stosowane są w tym wypadku od dość dawna (uprawnienia budowlane). Dużą popularnością cieszą się zwłaszcza stropy gęsto-żebrowe. Przez ostatnie lata oferta została rozszerzona przez elementy uzupełniające, takie jak kształtki do wykonania nadproży czy wieńców oraz jednostronnie zadkelowane pustaki.

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Jak radzić sobie z wyprofilowaniem podłoża zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Jak radzić sobie z wyprofilowaniem podłoża zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Jak radzić sobie z wyprofilowaniem podłoża zdjęcie nr 8 Jak radzić sobie z wyprofilowaniem podłoża zdjęcie nr 9 Jak radzić sobie z wyprofilowaniem podłoża zdjęcie nr 10
Jak radzić sobie z wyprofilowaniem podłoża zdjęcie nr 11
Jak radzić sobie z wyprofilowaniem podłoża zdjęcie nr 12 Jak radzić sobie z wyprofilowaniem podłoża zdjęcie nr 13 Jak radzić sobie z wyprofilowaniem podłoża zdjęcie nr 14
Jak radzić sobie z wyprofilowaniem podłoża zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jak radzić sobie z wyprofilowaniem podłoża zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jak radzić sobie z wyprofilowaniem podłoża zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami