Blog

Grupa tworzyw sztucznych zdjęcie nr 2
01.09.2019

Prąd błądzący

W artykule znajdziesz:

Prąd błądzący jest określeniem zjawiska niekontrolowanego przepływu prądu

Rozwój cywilizacyjny objawia się między innymi szybko postępującą elektryfikacją terenów zurbanizowanych (program na komputer). Niestety, rozwój ma swoją cenę, którą jest postępująca korozja instalacji podziemnych. Okazało się, że wszechobecny prąd elektryczny może zamykać swój obwód za pomocą konstrukcji do tego nieprzeznaczonych. Zjawisko to określane jest mianem prądów błądzących, których przepływ pod ziemią, jest przyczyną postępującej korozji metalowych rurociągów i izolacji kabli zlokalizowanych pod ziemią. Do czasu ustalenia przyczyn postępującej korozji co roku notowano ubytki konstrukcji stalowych sięgające nawet 5 mm. Dopiero kiedy wyjaśniono elektrochemiczną przyczynę można było podjąć pierwsze próby przeciwdziałania powstawaniu przyczyn uszkodzeń podziemnych instalacji stalowych (program na telefon).

Projekt kolejowej sieci trakcyjnej powinien uwzględnić zjawisko prądów błądzących

 

Grupa tworzyw sztucznych zdjęcie nr 3
Prąd błądzący

Najniebezpieczniejsze dla podziemnych instalacji stalowych są prądy błądzące wypływające z magistrali elektrycznych prądu stałego takich jak trakcje kolejowe lub tramwajowe, których elementy robocze na całej swojej długości tworzą obwód powrotny (program egzamin ustny). Dzieje się tak, gdyż uziemienie czy raczej rezystancja takiego obwodu nie jest możliwa w stu procentach. Problem pomiaru występowania prądów błądzących komplikuje dodatkowo element ich losowości, ponieważ ich natężenie jak i kierunek na danym odcinku zależy od dziesiątek czynników i jest trudny do przewidzenia (opinie o programie).

Minimalizowanie efektu elektrolitycznego oddziaływaniu prądów błądzących

Już pod koniec dziewiętnastego wieku podjęto pierwsze próby przeciwdziałania niszczącemu oddziaływaniu prądów błądzących (segregator aktów prawnych). Skupiono się głównie na opracowaniu wskazówek, które pomogły ograniczyć zjawisko przenikania prądów z trakcji torowisk kolejowych do rurociągów zlokalizowanych pod ziemią. Obecnie notuje się nowe źródła prądów błądzących. Są nimi centra danych, popularnie zwanymi serwerowniami oraz wszelkie skupiska sprzętu komputerowego. Składowe prądu, wytwarzane przez przetwornice prądu stałego, pojawiają się w instalacjach uziemiających. Prądy te mogą stanowić nowe źródła groźnego zjawiska jakim jest prąd błądzący (promocja 3  w 1)..

Najnowsze wpisy

23.07.2024
Grupa tworzyw sztucznych zdjęcie nr 4
Zmiany w projekcie technicznym

Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…

22.07.2024
Grupa tworzyw sztucznych zdjęcie nr 5
Historia uprawnień budowlanych w Polsce

Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…

Grupa tworzyw sztucznych zdjęcie nr 8 Grupa tworzyw sztucznych zdjęcie nr 9 Grupa tworzyw sztucznych zdjęcie nr 10
Grupa tworzyw sztucznych zdjęcie nr 11
Grupa tworzyw sztucznych zdjęcie nr 12 Grupa tworzyw sztucznych zdjęcie nr 13 Grupa tworzyw sztucznych zdjęcie nr 14
Grupa tworzyw sztucznych zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Grupa tworzyw sztucznych zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Grupa tworzyw sztucznych zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami