Prąd błądzący jest określeniem zjawiska niekontrolowanego przepływu prądu

Rozwój cywilizacyjny objawia się między innymi szybko postępującą elektryfikacją terenów zurbanizowanych (program na komputer). Niestety, rozwój ma swoją cenę, którą jest postępująca korozja instalacji podziemnych. Okazało się, że wszechobecny prąd elektryczny może zamykać swój obwód za pomocą konstrukcji do tego nieprzeznaczonych. Zjawisko to określane jest mianem prądów błądzących, których przepływ pod ziemią, jest przyczyną postępującej korozji metalowych rurociągów i izolacji kabli zlokalizowanych pod ziemią. Do czasu ustalenia przyczyn postępującej korozji co roku notowano ubytki konstrukcji stalowych sięgające nawet 5 mm. Dopiero kiedy wyjaśniono elektrochemiczną przyczynę można było podjąć pierwsze próby przeciwdziałania powstawaniu przyczyn uszkodzeń podziemnych instalacji stalowych (program na telefon).

Projekt kolejowej sieci trakcyjnej powinien uwzględnić zjawisko prądów błądzących

 

Prąd błądzący

Najniebezpieczniejsze dla podziemnych instalacji stalowych są prądy błądzące wypływające z magistrali elektrycznych prądu stałego takich jak trakcje kolejowe lub tramwajowe, których elementy robocze na całej swojej długości tworzą obwód powrotny (program egzamin ustny). Dzieje się tak, gdyż uziemienie czy raczej rezystancja takiego obwodu nie jest możliwa w stu procentach. Problem pomiaru występowania prądów błądzących komplikuje dodatkowo element ich losowości, ponieważ ich natężenie jak i kierunek na danym odcinku zależy od dziesiątek czynników i jest trudny do przewidzenia (opinie o programie).

Minimalizowanie efektu elektrolitycznego oddziaływaniu prądów błądzących

Już pod koniec dziewiętnastego wieku podjęto pierwsze próby przeciwdziałania niszczącemu oddziaływaniu prądów błądzących (segregator aktów prawnych). Skupiono się głównie na opracowaniu wskazówek, które pomogły ograniczyć zjawisko przenikania prądów z trakcji torowisk kolejowych do rurociągów zlokalizowanych pod ziemią. Obecnie notuje się nowe źródła prądów błądzących. Są nimi centra danych, popularnie zwanymi serwerowniami oraz wszelkie skupiska sprzętu komputerowego. Składowe prądu, wytwarzane przez przetwornice prądu stałego, pojawiają się w instalacjach uziemiających. Prądy te mogą stanowić nowe źródła groźnego zjawiska jakim jest prąd błądzący (promocja 3  w 1)..

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !

Dodaj wpis:


Powiązane artykuły

Instalacja odgromowa

Instalacja odgromowa, zwana także instalacją piorunochronną, do systemu włączającego w celu ochrony budynków i innych struktur przed wyładowaniem awaryjnym, takich…

Hydroizolacja

Hydroizolacja do procesu lub techniki, która ma na celu wyeliminowanie przenikaniu wody do konstrukcji budowlanej lub innego obiektu. Jest to…

Stabilność zboczy

Stabilność zboczy do zdolności zbocza (np. wzniesienia, skarpy, nasypu) do utrzymania się w jednym kawałku i nie leczyć osunięcia, załamaniu…

Inżynieria glebowa

Inżynieria glebowa to dziedzina inżynierii, która dotyczy badań, projektowania i zarządzania glebami oraz gruntem w kontekście ochrony infrastruktury, takich jak…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

COVID-19

z uwagi na panującą pandemię każdy kandydat jest zobowiązany do posiadania własnych aktów prawnych ! Sprawdź ofertę w zakładce SEGREGATOR AKTY PRAWNE 2023 - właśnie taki segregator będziesz mógł zabrać ze sobą na swój egzamin !