Blog
Jak zostać architektem?
W artykule znajdziesz:
Jak zostać architektem?
Zawód architekta jest zawodem prestiżowym i często bardzo dobrze płatnym. Nie może w nim pracować jednak pierwsze, lepsza osoba. Jak zostać architektem?
Studia
Przede wszystkim podstawą jest ukończenie odpowiednich studiów. Bez nich niestety, ale nie można zdobyć odpowiednich uprawnień. W ich trakcie nabywa się wiedzy teoretycznej na temat tego na czym polega ta praca i na temat uwarunkowań prawnych jej dotyczących. Ponadto trzeba wykazać się zdolnościami w tworzeniu różnego rodzaju rysunków technicznych. Studia te są zaliczanie do jednych z trudniejszych, dlatego też trzeba być przygotowanym na ciężką pracę (program egzamin ustny).
Egzamin
Ponadto po ukończeniu studiów należy przystąpić do egzaminu teoretyczno-praktycznego z architektury. Dopiero po jego zdaniu możliwe jest przystąpienie do kolejnego etapu zdobywania uprawnień. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że egzamin ten jest bardzo trudny i mało kto tak naprawdę zalicza go za pierwszym razem. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Należy przestudiować wszelkie ustawy, a także przypomnieć sobie wiedzę z zakresu budowlanki, ponieważ takie pytania również występują. Dopiero w momencie, kiedy uzyska się wynik pozytywny z takiego egzaminu to uzyskuje się uprawnienia zawodowe. Wtedy architekt budowlany może bez problemu rozpocząć pracę w zawodzie. Warto jednak pamiętać o tym, że konieczne jest zapisanie się do właściwej izby architektów i na jej rzecz uiszczanie co miesiąc określonej stawki, która aktualnie wynosi 65 zł. Stawka ta jednak jest bardzo niska w porównaniu z zarobkami architekta.
Praktyka
Nie można jednak bezpośrednio po ukończeniu studiów przystąpić do egzaminu państwowego. Aby to zrobić, to konieczne jest również odbycie praktyki zawodowej. Trwa ona trzy lata, w tym pierwszy rok spędza się na budowie a kolejne dwa w pracowni. Każdy etap praktyk musi być zapisany w dzienniczku praktyk i dostarczony do komisji, aby można było przystąpić do egzaminu. Przy czym praktyka musi spełniać uwarunkowane prawnie zasady.
Najnowsze wpisy
Zgodnie z przepisami Ustawy z dnia 7 lipca 1994 r. – Prawo budowlane, opracowanie projektu budowlanego należy do podstawowych obowiązków…
Uprawnienia budowlane w Polsce mają długą i złożoną historię, sięgającą czasów przedwojennych (program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE - wersja na komputer). W…
53 465
98%
32