Blog

30.05.2018

Jak zostać architektem?

W artykule znajdziesz:

Jak zostać architektem?

Zawód architekta jest zawodem prestiżowym i często bardzo dobrze płatnym. Nie może w nim pracować jednak pierwsze, lepsza osoba. Jak zostać architektem?

Studia

Jak zostać architektem?

Przede wszystkim podstawą jest ukończenie odpowiednich studiów. Bez nich niestety, ale nie można zdobyć odpowiednich uprawnień. W ich trakcie nabywa się wiedzy teoretycznej na temat tego na czym polega ta praca i na temat uwarunkowań prawnych jej dotyczących. Ponadto trzeba wykazać się zdolnościami w tworzeniu różnego rodzaju rysunków technicznych. Studia te są zaliczanie do jednych z trudniejszych, dlatego też trzeba być przygotowanym na ciężką pracę (program egzamin ustny).

Egzamin

Ponadto po ukończeniu studiów należy przystąpić do egzaminu teoretyczno-praktycznego z architektury. Dopiero po jego zdaniu możliwe jest przystąpienie do kolejnego etapu zdobywania uprawnień. Warto jednak zdawać sobie sprawę z tego, że egzamin ten jest bardzo trudny i mało kto tak naprawdę zalicza go za pierwszym razem. Dlatego też bardzo ważne jest odpowiednie przygotowanie się do niego. Należy przestudiować wszelkie ustawy, a także przypomnieć sobie wiedzę z zakresu budowlanki, ponieważ takie pytania również występują. Dopiero w momencie, kiedy uzyska się wynik pozytywny z takiego egzaminu to uzyskuje się uprawnienia zawodowe. Wtedy architekt budowlany może bez problemu rozpocząć pracę w zawodzie. Warto jednak pamiętać o tym, że konieczne jest zapisanie się do właściwej izby architektów i na jej rzecz uiszczanie co miesiąc określonej stawki, która aktualnie wynosi 65 zł. Stawka ta jednak jest bardzo niska w porównaniu z zarobkami architekta.

Praktyka

Nie można jednak bezpośrednio po ukończeniu studiów przystąpić do egzaminu państwowego. Aby to zrobić, to konieczne jest również odbycie praktyki zawodowej. Trwa ona trzy lata, w tym pierwszy rok spędza się na budowie a kolejne dwa w pracowni. Każdy etap praktyk musi być zapisany w dzienniczku praktyk i dostarczony do komisji, aby można było przystąpić do egzaminu. Przy czym praktyka musi spełniać uwarunkowane prawnie zasady.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami