Blog

Metody teledetekcyjne
W artykule znajdziesz:
Metody teledetekcyjne

Podczas sporządzania inwentaryzacji budynków coraz większą rolę odgrywają:
a) zdjęcia fotograficzne,
b) fotogrametria,
c) metody teledetekcyjne (np. termowizyjna) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Na zdjęciach fotograficznych można zarejestrować łatwo i szybko wygląd stanu faktycznego budynku i jego elementów’. Ze względu na skróty występujące na zdjęciach fotograficznych uzupełniają one tylko rysunki inwentaryzacyjne i opis techniczny.
Fotogrametria pozwala na wyznaczenie faktycznej wielkości oraz rozmiarów terenu i obiektów przez pomiar ich obrazu fotograficznego. Jest to metoda wymagająca przygotowania geodezyjnego i nowoczesnego sprzętu, lecz umożliwiająca wykonanie prac inwentaryzacyjnych w czasie wielokrotnie krótszym niż podczas wykonywania ich metodą tradycyjną. Nie wymaga ponadto wznoszenia rusztowań do mierzenia elementów trudno dostępnych.
W Polsce stosuje się tę metodę dość powszechnie do inwentaryzacji obiektów zabytkowych; m.in. zastosowano ją do inwentaryzacji pałaców: w Baranowie, Niepołomicach i Janowcu (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Metoda termowizyjna jest pomocna w pracach badawczych do nie niszczącego określania wewnętrznej struktury elementów budowlanych, np. murów. Zastępuje ona wykonywanie odkrywek tynków, ukazując na monitorze aparatury układ cegieł, zamurowane belki, kamienie, dawne portale i kominki.
Kamerę termowizyjną AGA 750 wykorzystuje się do badań zabytków Krakowa.
Postęp w dziedzinie techniki umożliwia coraz powszechniejsze stosowanie aparatury do prac badawczych i inwentaryzacyjnych, m.in. bardzo przydatna jest aparatura, która za pomocą podpowierzchniowego radaru umożliwia obserwację obrazów struktury gruntów do głębokości 10 m.
Prace inwentaryzacyjne nowymi metodami można wykonywać szybciej, sprawniej i dokładniej, a zarazem w sposób nie naruszający zabytkowej struktury budynku.
Na podstawie oględzin, stwierdzenia istniejącego stanu budynku oraz wykonanej inwentaryzacji określa się rodzaj i zakres robót remontowych (uprawnienia budowlane).
Roboty remontowe
Jeżeli roboty remontowe:
- obejmują zmianę lub wymianę elementów konstrukcyjnych obiektu (fundamentów, słupów lub ścian nośnych) i instalacji gazowych albo
- mają zabezpieczyć przed wpływami eksploatacji górniczej, powodzią lub;
- wpływają na zmianę wyglądu w odniesieniu do otaczającej zabudowy na terenie miast, a także
- są wykonywane w budynkach zabytkowych konieczne jest opracowanie projektu budowlanego i uzyskanie pozwolenia na budowę.
Inne roboty remontowe wymagają zgłoszenia. Przed zamierzonym rozpoczęciem robót należy zgłosić właściwemu organowi administracji państwowej zamiar ich podjęcia, określając rodzaj, zakres i sposób wykonywania (program egzamin ustny). Niekiedy, w zależności od potrzeb, należy dołączyć do zgłoszenia odpowiednie szkice lub rysunki, a także pozwolenia wymagane odrębnymi przepisami. Do wykonania robót budowlanych można przystąpić, jeżeli w terminie 30 dni od dnia doręczenia zgłoszenia właściwy organ nie wniesie sprzeciwu.
Roboty remontowe nie wymagające opracowania dokumentacji technicznej (projektowej i kosztorysowej) oraz uzyskania pozwolenia na budowę można zlecać i przeprowadzać na podstawie protokołu typowania robót, który powinien zawierać zestawienie (w układzie branżowym) planowanych kosztów napraw budynku (opinie o programie). Wykonawca ma wówczas prawo do dodatkowego wynagrodzenia w wysokości 1% całkowitego kosztu robót za utrudnienie z tym związane i wykonanie dodatkowych prac, np. rysunków stolarki, zestawienia materiałów lub za udział w sporządzaniu protokołu typowania robót.
Dokumentacja robót remontowych powinna być możliwie ograniczona, chyba że remont dotyczy obiektów zabytkowych lub modernizacji całych zespołów zabudowy mieszkaniowej (segregator aktów prawnych).
Uproszczenia stosowane w opracowywaniu dokumentacji projektowej robót remontowych polegają na:
- ograniczeniu liczby rysunków do niezbędnego minimum umożliwiającego realizację przyjętych rozwiązań,
- zastępowaniu kosztorysów szczegółowych wskaźnikami jednostkowymi, opracowanymi na podstawie kosztów realizacji budynków lub kosztorysami opracowanymi na podstawie scalonych cen kosztorysowych,
- stosowaniu fotografii technicznej i fotogrametrii w projektowaniu elewacji naprawianych i modernizowanych budynków,
- rozwiązywaniu niektórych problemów technicznych bezpośrednio na budowie w zakresie nadzoru autorskiego (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32