Blog

Kontrola międzyoperacyjna zdjęcie nr 2
30.05.2018

Jaki beton jest najlepszy do wykonania stropu?

W artykule znajdziesz:

Jaki beton jest najlepszy do wykonania stropu?


Jaki beton jest najlepszy do wykonania stropu?

 

Stropy dzieli się na kilka rodzajów, ze względu na ich przeznaczenie. Do najczęściej wykorzystywanych w budownictwie zalicza się:


• stropy gęstożebrowe na częściowo prefabrykowanych belkach – jest to bardzo popularny rodzaj stropów w budynkach cechujących się regularnymi kształtami i maksymalną rozpiętością podpór wynoszącą 7 metrów. Takie stropy wymagają odpowiedniego wzmocnienia ciężkich ścianek działowych, zwłaszcza wtedy, gdy mają one przebiegać równolegle do belek,


• stropy płytowe monolityczne – najczęściej układane są w budynkach cechujących się nieregularnymi kształtami oraz sporą rozpiętością podpór. W tego typu stropach zbrojenie jest dobierane indywidualnie przez projektanta, który bierze pod uwagę obciążenia oraz rozmiary i sposoby podparcia,

 


• stropy z płyt kanałowych – są polecane przede wszystkim do budynków o prostych kształtach i maksymalnej rozpiętości wynoszącej 6m. Dzięki temu można na później odłożyć decyzję o umiejscowieniu ścian działowych. Zarówno szerokość, jak i długość stropu musi odpowiadać wymiarom modułowym płyt,


• stropy drewniane – przeznaczone są głównie do domów drewnianych, natomiast w murowanych wykorzystywane są przede wszystkim jako stropy poddasza nieprzeznaczonego do celów mieszkalnych.


W domach jednorodzinnych najczęściej wykonywane są stropy monolityczne. Zastosowany w takich rozwiązaniach beton musi być określony w projekcie budowlanym – minimalna klasa wytrzymałości to zazwyczaj C16/20. Równie istotne jest zgodne z projektem wykonanie zbrojenia. Zawsze należy pamiętać, że niezbędnym warunkiem prawidłowego wykonania płyty tropowej żelbetowej jest zastosowanie określonego w projekcie zbrojenia, a także prawidłowych szalunków i mieszanki betonowej. Rozwiązaniem, które pozwala uniknąć błędów związanych np. z nieprawidłowym zagęszczeniem mieszanki wokół zbrojenia, jest zastosowanie betonu samozagęszczalnego. Pozwala to znacznie zminimalizować ryzyko powstawania rys w okolicach prętów zbrojeniowych.

Najnowsze wpisy

30.06.2025
Kontrola międzyoperacyjna zdjęcie nr 3
Jak wyciszyć ściany, stropy i instalacje?

Mostki akustyczne to newralgiczne miejsca w każdej konstrukcji budynku fragmenty ścian, stropów czy podłóg, którymi dźwięk może „przeskakiwać” z jednego…

23.06.2025
Kontrola międzyoperacyjna zdjęcie nr 4
Sylikat czyli materiał na dom

Bogactwo asortymentu silikatowego wykracza daleko poza standardowe kształtki o wymiarach dostosowanych do najpowszechniej stosowanych grubości ścian. W ofercie producentów znaleźć…

Kontrola międzyoperacyjna zdjęcie nr 7 Kontrola międzyoperacyjna zdjęcie nr 8 Kontrola międzyoperacyjna zdjęcie nr 9
Kontrola międzyoperacyjna zdjęcie nr 10
Kontrola międzyoperacyjna zdjęcie nr 11 Kontrola międzyoperacyjna zdjęcie nr 12 Kontrola międzyoperacyjna zdjęcie nr 13
Kontrola międzyoperacyjna zdjęcie nr 14

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Kontrola międzyoperacyjna zdjęcie nr 15

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Kontrola międzyoperacyjna zdjęcie nr 16

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami