Blog

Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 2
30.05.2018

Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować?

W artykule znajdziesz:

Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować?

 
Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 3
Jaki projekt domu wybrać - czym się kierować?

Działka kupiona? Pora na wybór projektu domu. Można szukać pośród gotowych projektów domów umieszczanych w katalogach. Można również zamówić projekt domu w biurze architektonicznym. Za wyborem gotowych projektów domu przemawia ich cena (uprawnienia budowlane). Wybór jest ogromny a pod względem jakości projekty gotowe nie ustępują tym zamawianym indywidualnie. Znaleźć je można w dużych biurach architektonicznych. Oferowane są projekty domów w przeróżnych stylach- dworkowym, klasycznym nowoczesnym, modernistycznym czy tradycyjnym. Przed dokonaniem zakupu warto odpowiedzieć sobie na kilka ważnych pytań. Gotowe projekty domu będą łatwiejsze w wyborze. W latach 90-tych ubiegłego wieku dominowała moda na duże domy. Ma to swoje odzwierciedlenie w polskim krajobrazie. Bryła tych budynków jest spora. Często inwestorzy przeszacowywali swoje potrzeby, budowali domy na wyrost, dla kolejnych pokoleń. W rezultacie wiele z domów powstałych w latach 90-tych stoi nieukończona. Dlatego dobrze jest określić potrzeby swojej rodziny.

 

Każdy kolejny metr kwadratowy domu powiększa koszt jego budowy (program egzamin ustny). Dobrze jest określić, ile sypialni powinno się znaleźć w domu, czy będzie potrzebny gabinet a może jadalnia. Rodziny, które prowadzą intensywne życie towarzyskie powinny również przewidzieć specjalny pokój dla swoich gości. Domy jednorodzinne powinny odzwierciedlać rzeczywiste potrzeby całej rodziny. Co najważniejsze, dom powinien być dopasowany do warunków zastanych na działce. Jego wymiary nie mogą być większe niż projektowana działka. Szacuje się, że powierzchnia działki pod zabudowę domu jednorodzinnego powinna wynosić około 450 mkw. Trzeba również wziąć pod uwagę miejscowy plan zagospodarowania przestrzennego. W niektórych lokalizacjach niemożliwa jest budowa domu o dwuspadowym dachu bądź na odwrót, płaskim dachu. Nic też nie stoi na przeszkodzie by dokonać zmian w istniejącym już projekcie budynku. Wtedy mowa o adaptacji projektu (opinie o programie). Najlepiej wybierać takie projekty domów, w których jest wyraźnie zaznaczony podział na strefę dzienną oraz nocną.

Najnowsze wpisy

04.10.2024
Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 4
Asystent kierownika budowy

Asystent kierownika budowy to kluczowa postać w zespole budowlanym, która wspiera wszystkie etapy realizacji projektu. Jego obowiązki mogą obejmować utrzymywanie…

03.10.2024
Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 5
Praktyka zawodowa uprawnienia budowlane

Aby praktyka zawodowa była ograniczona do uprawnień wykonawczych, działania kierownicze powinny obejmować szczegółowe wymagania. Menedżer funkcji odgrywa kluczową rolę w…

Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 8 Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 9 Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 10
Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 11
Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 12 Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 13 Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 14
Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Obowiązki i prawa projektanta zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami