Blog

Długość zakotwienia strun gładkich zdjęcie nr 2
23.06.2021

Proces klinkieryzacji

W artykule znajdziesz:

Proces klinkieryzacji

Długość zakotwienia strun gładkich zdjęcie nr 3
Proces klinkieryzacji

Dla każdego składu przygotowano cztery zestawy, które wypalano w dwóch wartościach temperatury. Wytrzymałości próbek, przy okresie twardnienia 3, 7, 28 i 90 dni (program uprawnienia budowlane na komputer).
Badania wykazały, że wszystkie cementy mają krótkie czasy wiązania: początek po 6-^20 min, koniec po 12-^36 min. Maksymalną wytrzymałość osiąga się dla wszystkich zestawów przy Mn = 1,1 i CH$oa = 1,25.

Maksymalną wytrzymałość po 28 dniach ma cement, w którym jako składnik glinonośny zastosowano kaolin. Po trzech miesiącach twardnienia wytrzymałości wyrównują się.
W celu ustalenia optymalnego nadmiaru gipsu przeprowadzono dodatkowe badania na zestawach o Mm = 1,1 oraz CH&03 - 1,25, 1,15 i 1,00. Ustalono, że klinkiery o CH$o3 =1,15 przewyższają pod względem wytrzymałości klinkiery o CHsos = 1,25 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Zawartość siarczanokrzemianów w klinkierach przewyższa znacznie udział siarcza- noglinianów. Nawet w klinkierze z kaolinu zawartość siarczanokrzemianu jest trzykrotnie wyższa niż siarczanoglinianu. Mała zawartość siarczanoglinianu w klinkierze z żużla wpływa na jego stosunkowo małą wytrzymałość w początkowym okresie twardnienia.
Wszystkie cementy mają bardzo krótkie czasy wiązania, co utrudnia ich stosowanie w praktyce. Dlatego przeprowadzono serię prób wprowadzenia do cementu opóźniacza wiązania — ługu posiarczynowego. Wykorzystano cement siarczanowy, wyprodukowany w cementowni Enakijewskiej (uprawnienia budowlane).

Badania objęły także wytrzymałość cementu. Dodatek ługu posiarczynowego plastyfikuje zaczyn cementowy, zmniejszając jego konsystencję o 3-r5%. Czasy wiązania zaczynu, przy dodatku ługu posiarczynowego w ilości do 0,15%, zmniejszają się, a następnie znów nieco rosną. Wprowadzenie ługu posiarczynowego w ilości przekraczającej 0,15% jest niecelowe, ponieważ przy dodatkach czasy wiązania zaczynu ponownie skracają się i zaznacza się pewne obniżenie wytrzymałości, szczególnie po 28 dniach (program egzamin ustny).
Oprócz ługu posiarczynowego można stosować - jako opóźniacze wiązania - inne dodatki organiczne, a mianowicie: kwas winowy oraz sacharozę techniczną w ilości ok. 0,1% w odniesieniu do masy cementu (opinie o programie).

Efekt endotermiczny

Gdy siarczan wapniowy dodawany jest do zestawów w małej ilości (rzadko powyżej 10%), a skład samych zestawów dobierany jest tak, aby powstały: C3S, C2S, QA i C4AF, wtedy działa on jako stabilizator fazy (i C2S, zapobiega resorpcji alitu i obniża lepkość spieku klinkierowego. Procesy przebiegające w zestawach, których skład dobrano w celu uzyskania cementów siarczanowych, różnią się od procesów zachodzących przy wypalaniu klasycznych cementów portlandzkich (segregator aktów prawnych).

W celu zbadania procesu powstawania krzemianów, przygotowano zestawy dwuskładnikowe (kreda-kaolin, kreda-krzemionka pokaolinowa) i trójskładnikowe (kreda-kaolin-gips, kreda-krzemionka pokaolinowa-gips, wapień-kaolin-gps). Zestawy wyjściowe zbadano za pomocą analizy termicznej, a następnie zbrykietowano i wypalano w temperaturze 600-f-1300°C, wygrzewając je przez 20 min. Wykonano rentgenogramy spieków, a także oznaczono w nich zawartość wolnego wapna i straty prażenia.
Na krzywej termicznej zestawu kreda-kaolin  zaznaczają się dwa efekty endotermiczne z minimum w temperaturze 575 i 590°C oraz efekt egzotermiczny w temperaturze 995°C. Pierwszy efekt endotermiczny związany jest z dehydroksylacją kaoli- nitu, drugi - z dysocjacją CaC03 (promocja 3 w 1).

Efekt egzotermiczny można przypisać zarówno kaolinitowi, jak i reakcjom w stanie stałym produktów rozkładu kaolinitu z tlenkiem wapniowym. Ślady wolnego wapna pojawiają się w temperaturze 700°C, a maksimum jego zawartości występuje w przedziale temperatury 900-1000°C, potem szybkość wiązania wapńa wzrasta, ale nawet w temperaturze 1300°C ilość wolnego wapna wynosi jeszcze 2,87%. Zawartość wapna w związkach w temperaturze 1000°C wynosi ok. 79%, a w temperaturze 1250°C - 93,1%.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Długość zakotwienia strun gładkich zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Długość zakotwienia strun gładkich zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Długość zakotwienia strun gładkich zdjęcie nr 8 Długość zakotwienia strun gładkich zdjęcie nr 9 Długość zakotwienia strun gładkich zdjęcie nr 10
Długość zakotwienia strun gładkich zdjęcie nr 11
Długość zakotwienia strun gładkich zdjęcie nr 12 Długość zakotwienia strun gładkich zdjęcie nr 13 Długość zakotwienia strun gładkich zdjęcie nr 14
Długość zakotwienia strun gładkich zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Długość zakotwienia strun gładkich zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Długość zakotwienia strun gładkich zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami