Blog
Jaki strop w budynku jednorodzinnym?
W artykule znajdziesz:
Jaki strop w budynku jednorodzinnym?
Jaki strop w budynku jednorodzinnym?
Strop odgrywa ważną rolę nie tylko w domach piętrowych. Strop jest istotnym elementem konstrukcji budynków parterowych. Oddziela parter od piwnicy oraz strychu. Strop w domach piętrowych wyznacza kolejne kondygnacje.
Oferta: Program TESTY UPRAWNIENIA BUDOWLANE 2018 w wersji na komputer oraz w wersji na telefon. Dodatkowo każda z wersji posiada PROGRAM EGZAMIN USTNY. Wrażenia osób, które już są po egzaminie na uprawnienia budowlane znajdziesz na podstronie Opinie. Zobacz także jakie przygotowaliśmy promocje do zakupu naszych kluczy licencyjnych.
Czym powinien charakteryzować się dobry strop?
Strop w domu jednorodzinnym powinien spełniać określone cechy. Pierwsza dotyczy rzecz jasna wytrzymałości. Jeśli strop pełni również rolę podłogi musi być wytrzymały na obciążenia użytkowe. Mowa więc tu o domownikach chodzących po piętrze jak również o meblach. Strop musi również przenosić obciążenia konstrukcyjne budynku. Najczęściej w domach jednorodzinnych wykonuje się stropy z betonu z odpowiednim zbrojeniem. Można również wykonać stropy prefabrykowane. Strop pomiędzy piętrami powinien ponadto izolować hałasy użytkowe. Odgłosy użytkowe dobiegające z piętra nie powinny być słyszalne na parterze. Ponadto strop powinien wykazywać pewne właściwości termoizolacyjne.
Najczęściej spotykane stropy
Najczęściej w domach jednorodzinnych występują stropy żelbetowe. Maja one postać lekkich płyt wykonanych bezpośrednio na placu budowy. Ich wykonanie wymaga deskowania. Bardziej profesjonalna nazwa określające deskowanie to szalunki. Kierownik budowy na podstawie projektu architektonicznego będzie wiedział najlepiej jaką grubość powinien mieć strop. Niestety narzekać można na długi czas wykonania. Zanim beton wraz ze zbrojeniem się zwiąże minie kilka dobrych tygodni.
Stropy gęstożebrowe
Alternatywą dla stropów żelbetowych będą stropy gęsto żebrowe. Konstrukcja stropów gęsto-żebrowych jest dość prosta. Na ścianach budynku opiera się solidne stalowo-betonowe belki. Układa się je w półmetrowych odstępach. Następnie układa się pomiędzy nimi specjalne pustaki. Na koniec strop wylewa się betonem.
Stropy drewniane
W domach wykonanych z drewna stosuje się stropy drewniane. Nic nie stoi na przeszkodzie by stropy drewniane wykonać również w domu murowanym. Ich niewątpliwą zaletą jest szybki czas montażu oraz lekkość całej konstrukcji. Stropy te cechuje również dobra izolacja termiczna. Zwieńczeniem całej budowli są dachy. Co ciekawe strop może równocześnie pełnić funkcję dachu.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32