Blog
Jakie dokumenty regulują postępowanie kwalifikacyjne w sprawie nadawania uprawnień budowlanych?
W artykule znajdziesz:
Jakie dokumenty regulują postępowanie kwalifikacyjne w sprawie nadawania uprawnień budowlanych?
Postępowanie kwalifikacyjne w sprawie nadawania uprawnień budowlanych jest przeprowadzane zgodnie z wieloma obowiązującymi przepisami (program na komputer). Polska Izba Inżynierów Budownictwa musi przede wszystkim przestrzegać ustawy Prawo budowlane z dnia 7 lipca 1994 roku, nazywanej po prostu prawem budowlanym. Ponadto kwestie te regulowane są również przez ustawę o samorządach zawodowych architektów oraz inżynierów budownictwa z dnia 15 grudnia 2000 roku, która obecnie nazywana jest ustawą o samorządach zawodowych – niezbędne zapisy znajdują się w Dz. U. Z 2016 r. poz 1725 (program na telefon). Kolejnym dokumentem, który ma wpływ na postępowanie kwalifikacyjne jest Kodeks postępowania administracyjnego, czyli ustawa z dnia 14 czerwca 1960 roku.
Polska Izba Inżynierów Budownictwa w trakcie postępowania kwalifikacyjnego korzysta również z przepisów znajdujących się w rozporządzeniu Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawia samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie z dnia 11 września 2014 roku oraz ustawę Prawo o szkolnictwie wyższym z dnia 27 lipca 2005 roku. Każda z tych ustaw reguluje m.in. kwestie związane z wymaganiami dotyczącymi odpowiednich i pokrewnych kierunków studiów, które mają bezpośredni wpływ z zakresem uprawnień, o jakie może starać się kandydat, np. bez ograniczeń lub w ograniczonym zakresie (https://uprawnienia-budowlane.pl).
Ukarani z tytułu odpowiedzialności
Aby postępowanie przebiegało zgodnie z prawem, wymagane jest również przestrzeganie rozporządzenia Ministra Infrastruktury i Rozwoju w sprawie wzorów i sposobu prowadzenia w formie elektronicznej centralnych rejestrów osób posiadających uprawnienia budowlane oraz ukaranych z tytułu odpowiedzialności zawodowej w budownictwie z dnia 23 października 2014 roku (program na egzamin ustny). Osoby prowadzące postępowanie kwalifikacyjne muszą też stosować się do przepisów zawartych w:
• regulaminie okręgowych komisji kwalifikacyjnych Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (promocja 3 w 1),
• statucie Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (segregator),
• regulaminie Krajowej Komisji Kwalifikacyjnej Polskiej Izby Inżynierów Budownictwa (opinie).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32