Blog

25.07.2019

Jakie materiały są potrzebne, żeby przygotować się na egzamin ustny?

Jakie materiały są potrzebne, żeby przygotować się na egzamin ustny?

Wiele osób, które mają za sobą egzamin na uprawnienia budowlane, twierdzi, że egzamin ustny jest trudniejszym etapem egzaminu na uprawnienia budowlane (program na komputer). Wynika to z faktu, że sprawdza on znajomość wiedzy praktycznej, którą kandydat nabył w trakcie praktyki zawodowej. Jeśli chodzi o przepisy prawa, to egzamin ten jest bardzo trudny pod kątem tego, że czas na przygotowanie się do odpowiedzi jest dość krótki (program na telefon).

Jakie materiały są potrzebne, żeby przygotować się na egzamin ustny

Wspomniany pogląd znajduje swoje odzwierciedlenie w przygotowywanych co roku statystykach podsumowujących egzaminy. Aby dobrze przygotować się do egzaminu ustnego, warto najpierw zgromadzić wszystkie materiały, jakie będą potrzebne do nauki (program egzamin ustny).

Podstawą są oczywiście aktualne akry prawne. Każdego roku przed egzaminami zarówno izby inżynierów, jak i architektów, publikują na swoich stronach listę aktów prawnych, które będą wymagane na egzaminie (opinie o programie). Można je znaleźć m.in. na stronie Kancelarii Sejmu i samodzielnie wydrukować. Kolejna ważna kwestia to normy, których zgromadzenie jest nieco trudniejsze, ponieważ obejmują je prawa autorskie PKN. Studenci kierunków budowniczych zwykle mają je w swoich materiałach, a jeśli tak nie jest to można bezpłatnie skorzystać z zasobów bibliotek znajdujących się przy uczelniach technicznych (segregator aktów prawnych). Dobrym pomysłem jest skorzystanie z pomocy kierownika praktyki bądź innych osób będących członkami izb samorządów, ponieważ w ramach członkostwa mogą oni bezpłatnie korzystać z norm. Niektóre izby zapewniają kandydatom dostęp do norm – warto o to zapytać.

Kluczowe dokumenty

Jednym z kluczowych dokumentów, które bardzo przydają się zwłaszcza w przypadku specjalności konstrukcyjno-budowlanej lub architektonicznej, jest poradnik majstra budowlanego (promocja 3  w 1). Znajduje się w nim kompendium wiedzy i rozwiązań techniczny dla niemal wszystkich elementów obiektów budowlanych. Poradnik może być udostępniony przez izbę. Co więcej, niektóre izby pozwalają też na korzystanie z poradnika majstra budowlanego podczas egzaminów ustnych.

Najnowsze wpisy

10.01.2024
Trwałość konstrukcji

Trwałość konstrukcji jest kluczowym aspektem projektowania i budowy budynków oraz innych struktur. Oznacza to zdolność konstrukcji do zachowania swojej funkcji…

10.01.2024
Prace spawalnicze

Prace spawalnicze to proces łączenia materiałów, takich jak metal, za pomocą ciepła i/lub ciśnienia. Spawanie jest powszechnie stosowane w różnych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami