Blog
Jakie powinno być ciśnienie wody w budynku?
W artykule znajdziesz:
Ciśnienie wody w instalacji wodociągowej jest ściśle uzależnione od przepisów określonych w normach (program na komputer). W budynku (poza hydrantami przeciwpożarowymi) powinno ono wynosić od 0,5 do 0,6 MPa. W przypadku, gdy utrzymanie minimalnego ciśnienia jest problematyczne, to należy zastosować specjalistyczne urządzenia techniczne. To właśnie one odpowiadają za utrzymanie prawidłowego ciśnienia w instalacji.
Dużym problemem jest stały lub okresowy spadek ciśnienia w budynku (program na telefon). Niekiedy wszelkie parametry znajdują się na optymalnym poziomie, a problem występuje dopiero po czasie. W pierwszej kolejności należy ustalić jego przyczynę. Trzeba również dodać, że urządzenia techniczne również mogą przestać przynosić pożądane efekty. Należy jednak podkreślić, że to dostawca wody odpowiada za prawidłowe ciśnienie w miejscu podłączenia (program na egzamin ustny).
Jakie powinno być ciśnienie wody w budynku?
Zazwyczaj jest to przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne (promocja 3 w 1). To właśnie ono musi zapewnić warunki zgodne z aktualnie obowiązującymi przepisami, tak aby urządzenia techniczne wspomagające utrzymanie ciśnienia w instalacji wodociągowej działały prawidłowo, a ich praca miała charakter ciągły (segregator).
Jeśli urządzenia techniczne mają problem z utrzymaniem ciśnienia w instalacji na należytym poziomie, to wina leży po stronie dostawy. W takiej sytuacji nie ma sensu inwestować w nowe urządzenia. To przedsiębiorstwo wodociągowo-kanalizacyjne powinno przywrócić poprzedni stan sieci wodociągowej, który zapewniał niezakłócone działanie instalacji. Dostawa wody pod odpowiednim ciśnieniem jest obowiązkiem dostawcy. Jak wyżej wspomniano minimalna wartość tego parametru wynosi 0,5 MPa, czyli 5 Barów (opinie). W wielu przypadkach bywa tak, że w budynkach panuje ciśnienie na poziomie 2-3 Barów. Przywrócenie właściwej wartości wymaga zwykle zastosowania nowych urządzeń, jednak jest to inwestycja dość kosztowna. W pierwszej kolejności należy dokonać niezbędnych pomiarów np. ciśnienia na węźle głównym. Na ich podstawie można zgłosić się z zastrzeżeniami do dostawcy.
Dlaczego należy utrzymywać odpowiednie ciśnienie wody w budynkach?
Odpowiednie ciśnienie wody w kranach jest konieczne przede wszystkim ze względu na komfort życia osób, które korzystają z instalacji. Jeśli jest ono zbyt niskie, to słaby strumień może utrudniać np. kąpiel. Takie zjawisko wpływa także na obniżenie efektywności urządzeń AGD. Im wolniej napełnia się pralka lub zmywarka, tym większe zapotrzebowanie na energię elektryczną.
Co może być przyczyną zbyt niskiego ciśnienia wody w instalacji?
Do najczęściej powtarzających się przyczyn niewłaściwego ciśnienia wody w instalacji zalicza się:
- kamień pokrywający wnętrze rur, co utrudnia swobodny przepływ wody,
- uszkodzenie regulatora ciśnienia,
- uszkodzenia rur i pozostałych elementów instalacji,
- niewłaściwe wyregulowanie zaworów.
To tylko kilka z głównych powodów pojawiania się omawianego problemu. Właściwe zaplanowanie instalacji to jeden z najważniejszych elementów każdego projektu budowlanego. Mogą się tym zajmować wyłącznie osoby pełniące samodzielne funkcje techniczne. W przygotowaniu się na egzamin na uprawnienia budowlane aplikacja opracowana przez naszych specjalistów może być pomocna.
W jaki sposób można wyregulować ciśnienie wody w instalacji?
W celu wyregulowania ciśnienia wody w instalacji i zapewnieniu jego właściwego poziomu stosuje się różne regulatory i reduktory. Ich działanie bazuje na równoważeniu dwóch sił: jednej wywieranej przez sprężynę i drugiej wytwarzanej przez wodę oddziałującą na membranę. Elementem odpowiadającym za prawidłową pracę tych urządzeń jest część regulacyjna. Im większy pobór wody, tym większy stopień jego otwarcia.
Różnica między reduktorem a regulatorem dotyczy wyłącznie konstrukcji elementu kontrolnego. W przypadku pierwszego urządzenia ciśnienie wejściowe działa na niego tylko w jednym kierunku. W regulatorze wpływa na pracę elementu regulacyjnego zarówno od dołu, jak i od góry.
Prawidłowe ciśnienie wody w instalacji ma duże znaczenie nie tylko na komfort użytkowników, lecz także ma wpływ na wysokość kosztów eksploatacyjnych. W jego wyregulowaniu mogą pomóc specjalne urządzenia istotne dla całej instalacji.
Najnowsze wpisy
Praktyka zawodowa w spółdzielni mieszkaniowej może być przydatna dla osób uzyskujących uprawnienia budowlane, w tym elektryczne, ale ważne jest, aby…
Uprawnienia SEP (Stowarzyszenie Elektryków Polskich) w grupie G1 do 1 kV zapoznaj się z wymaganiami wymaganymi do wykonywania pracy przy…
53 465
98%
32