Blog
Jakie prace można zaliczyć do praktyki zawodowej na uprawnienia budowlane?
W artykule znajdziesz:
Jakie prace można zaliczyć do praktyki zawodowej na uprawnienia budowlane?
Praktyka zawodowa jest bardzo ważnym elementem przygotowania do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie (program na komputer). Przygotowuje ona przyszłego inżyniera czy architekta do pełnienia swoich obowiązków zgodnie z obowiązującymi przepisami i w sposób zapewniający bezpieczeństwo ludzi, mienia i środowiska (program na telefon).
Z tego właśnie względu to właśnie praktyka zawodowa jest jednym z najbardziej wnikliwie sprawdzanych warunków podczas postępowania kwalifikacyjnego w sprawach o nadanie uprawnień budowlanych. Wiedza i umiejętności nabyte w trakcie praktyki zawodowej poddawane są ocenie w czasie ustnej części egzaminu na uprawnienia budowlane (program egzamin ustny).
Według rozporządzenia w sprawie przygotowania zawodowego do wykonywania samodzielnych funkcji technicznych w budownictwie warunkiem, który jest niezbędny, aby zaliczyć praktykę zawodową, jest wykonywanie prac, które polegają na:
• bezpośrednim uczestniczeniu w pracach projektowych,
• pełnieniu funkcji technicznej na budowie (opinie o programie).
Obowiązki te można wykonywać wyłącznie pod nadzorem osoby, która posiada odpowiednie uprawnienia budowlane. Jeśli praktyka odbywa się za granicą, to kierować nią musi osoba mająca uprawnienia wymagane w danym kraju. Zakres praktyki zawodowej na uprawnienia budowlane musi być zgodny z zakresem wybranej przez wnioskodawcę specjalności uprawnień budowlanych (segregator aktów prawnych).
Prace w organach nadzoru budowlanego
Oprócz wymienionych prac do praktyki zawodowej można zaliczyć również prace w organach nadzoru budowlanego polegające na wykonywaniu czynności inspekcyjno-kontrolnych. Ponadto praktyka może obejmować również prace wykonywane w organach administracji rządowej bądź jednostek samorządu zawodowej, które realizują zadania zarządcy drogi publicznej (promocja 3 w 1). Praktyka musi wówczas obejmować czynności na terenie budowy wymagające fachowej oceny zjawisk czy samodzielnego rozwiązywania zagadnień techniczno-organizacyjnych oraz architektonicznych. Takie same warunki dotycząc pracy u zarządcy infrastruktury kolejowej i podmiotach odpowiadających z utrzymanie właściwego stanu technicznego infrastruktury kolejowej.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32