Blog

Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej? zdjęcie nr 2
16.02.2021

Tynki dwuwarstwowe

W artykule znajdziesz:

Tynki dwuwarstwowe

Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej? zdjęcie nr 3
Tynki dwuwarstwowe

Tynki dwuwarstwowe wykonuje się również na skromnych elewacjach i w podrzędych wnętrzach budynków, jako tynki kategorii II. Przed przystąpieniem do wykonania narzutu na ścianach mocuje się tzw. listwy tynkarskie w odstępach co 1,2-PI,8 m, dokładnie pionuje i poziomuje.

Zamiast listew można stosować tzw. pasy kierunkowe z narzutu zaprawy (program uprawnienia budowlane na komputer).
Po narzuceniu między listwy lub pasy kierunkowe obrzutki i rozpoczęciu wiązania cementu obrzutkę skrapia się wodą, narzuca drugą warstwę - narzut i wyrównuje jej powierzchnię za pomocą łaty, którą przesuwa się od dołu do góry po listwach lub pasach kierunkowych. Wykonanie równej warstwy narzutu jest najważniejszą i najbardziej pracochłonną czynnością w robotach tynkarskich.
Ostatnią czynnością jest usunięcie listew, zapełnienie bruzd i wyrównanie całej powierzchni tynku packą drewnianą.

Tynki trzywarstwowe zwykłe składają się z: obrzutki o grubości 2-P3 mm, narzuty o grubości 8-15 mm, jak w tynkach dwuwarstwowych, oraz z gładzi o grubości 2-P3 mm.
Obrzutkę i narzut wykonuje się tak samo jak w tynkach dwuwarstwowych na listwach lub pasach kierunkowych.
Gładź cementową wykonuje się z zaprawy zawierającej piasek drobny, przesiany. Powierzchnię zaciera się packami aż do zupełnego wyrównania. Jest to tynk kategorii III.

Tynk trzy warstwowy kategorii IV, tzw. doborowy, otrzymuje się przez zacieranie stalowymi, lub obłożonymi filcem drewnianymi packami naniesionej pędzlem tłustej gładzi (tynki filcowane) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Oprócz tynków trzywarstwowych zwykłych i doborowych stosuje się powszechnie tynki, w których trzecią zewnętrzną warstwę albo specjalnie się obrabia, albo wykonuje z innych materiałów niż tynki zwykłe. Zależnie od sposobu wykonania warstwy zewnętrznej tynki te mają różne nazwy.

Tynki wypalane stosuje się w zbiornikach na wodę i ścieki, kanałach, filarach jazowych i we wszystkich miejscach, gdzie wymagana jest gładka lub zmywalna powierzchnia. Jest to tynk cementowy trzy warstwowy. Gładką powierzchnię uzyskuje się przez zacieranie packami stalowymi gładzi cementowej o stosunku cementu do piasku 1 : 1. W ostatnim stadium obróbki na powierzchnię gładzi posypuje się pył cementowy i skrapiając go wodą ,,z pędzla” intensywnie zaciera. Dla uzyskania czarnej barwy dodaje się do pyłu cementowego 6-M0% grafitu (uprawnienia budowlane).
Tynki nakrapiane wykonuje się na narzucie wapiennym lub cementowo-wapiennym. Rzadką gładź cementowo-wapienną lub wapienną narzuca się: miotełką z rózeg brzozowych, kielnią lub specjalnymi aparatami.

Tynki szlachetne

Tynki szlachetne otrzymuje się w ten sposób, że trzecią warstwę wykonuje się z innych materiałów niż w tynkach zwykłych, a ponadto poddaje się ją specjalnej obróbce. Do tynków tych należą następujące odmiany: zmywane, kamieniarskie, cyklinowane oraz sgrafitto i stiuki (program egzamin ustny).
Tynki zmywane uzyskuje się stosując do trzeciej warstwy nie piasek, lecz drobnoziarnisty żwirek lub grysik o średnicy do 6 mm.

Na związany i porysowany podkład z narzutu cementowego wyrównanego w pionie i w poziomie narzuca się trzecią warstwę i wyrównuje (opinie o programie). Po częściowym związaniu cementu w zaprawie powierzchnię tynku zmywa się starannie czystą wodą za pomocą szczotek lub pędzli. Usuwając w ten sposób spoiwo z powierzchni tynku odsłania się częściowo ziarna kruszywa.
Po całkowitym stwardnieniu zaprawy powierzchnię tynku można lekko oszlifować za pomocą piaskowca lub karborundu (segregator aktów prawnych).

Tynki kamieniarskie wykonuje się w ten sposób, że do trzeciej warstwy dodaje się żwir o średnicy 3-MO mm. Podkład pod tynk należy wykonać z narzutu cementowego zatartego na ostro, a następnie porysowanego. Po zmoczeniu wodą podkładu narzuca się trzecią warstwę o grubości około 10 mm. Po upływie 5-M dni, a w okresie chłodów nawet po 14 dniach, kiedy tynk dostatecznie stwardnieje, poddaje się go obróbce kamieniarskiej. Do obróbki tej służą różnego rodzaju dłuta i narzędzia kamieniarskie.

Obrobiona w ten sposób powierzchnia tynku jest bardzo trwała i przypomina swoim wyglądem kamień (promocja 3 w 1).
Ze względu na znacznie większy koszt jej wykonania niż innych tynków szlachetnych stosuje się ją w ograniczonym zakresie.

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej? zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej? zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej? zdjęcie nr 8 Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej? zdjęcie nr 9 Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej? zdjęcie nr 10
Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej? zdjęcie nr 11
Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej? zdjęcie nr 12 Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej? zdjęcie nr 13 Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej? zdjęcie nr 14
Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej? zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej? zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Jakie są zasady rozliczania praktyki zawodowej? zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami