Blog
Jakie rusztowania stosowane są w przemyśle?
W artykule znajdziesz:
Jakie rusztowania stosowane są w przemyśle?
W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku znajdują się trzy definicje rusztowań – robocze, ochronne, systemowe. Rusztowania robocze to tymczasowe konstrukcje budowlane, pozwalające na wykonywanie prac na wysokości (program na komputer). Ich zadaniem jest utrzymywanie zarówno osób, jak i materiałów czy sprzętu. Rusztowania ochronne przeznaczone są przede wszystkim do zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości ludzi i przedmiotów. Rusztowania systemowe są to tymczasowe konstrukcje budowlane, których wymiary są związane z siatką konstrukcyjną. Ich funkcją jest utrzymywanie osób, sprzętu i materiałów (program na telefon).
Samodzielne konstrukcje estrad
Pod kątem rodzaju materiałów rusztowania dzieli się na drewniane, aluminiowe i stalowe (program na egzamin ustny). Najrzadziej są obecnie stosowane rusztowania drewniane, ponieważ mają one ograniczenia do wysokości – najwyższy poziom nie może sięgać wyżej niż 25m. Zdecydowane najczęściej są obecni stosowane rusztowania stalowe, które wyróżniają się wysoką trwałością elementów, przystępną ceną oraz niezawodnością (promocja 3 w 1). Rusztowania aluminiowe są wprawdzie lżejsze i łatwiejsze w transporcie, montażu i demontażu, ale za to kosztują znacznie więcej. Rusztowania ochronne oraz robocze można podzielić na niesystemowe i systemowe – zależy to od sposobu eksploatacji i montażu (segregator). Rusztowania systemowe dzielą się z kolei na modułowe i ramowe.
Rusztowania ramowe wykonane są z ram, które roi się rur. Ustalają one stałą szerokość oraz wysokość kondygnacji rusztowania. Konstrukcja jest bezpieczna dzięki zastosowaniu zamkowych złączy stałych, które minimalizują ryzyko błędów w czasie montażu. Poza tym rusztowania tego typu są szybkie i łatwe w montażu oraz demontażu, a do tego cechują się dużą sztywnością (opinie). W przypadku rusztowań modułowych elementy poziome można rozłącza ze stojakami. Pozwala to na wykonywanie skomplikowanych konstrukcji, mających dużą nośność. Tego typu rusztowania mogą być wolno stojące, przejezdne, nieruchome, a także stanowić samodzielne konstrukcje estrad lub trybun.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32