Blog

26.07.2018

Jakie rusztowania stosowane są w przemyśle?

W artykule znajdziesz:

Jakie rusztowania stosowane są w przemyśle?

W Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury z dnia 6 lutego 2003 roku znajdują się trzy definicje rusztowań – robocze, ochronne, systemowe. Rusztowania robocze to tymczasowe konstrukcje budowlane, pozwalające na wykonywanie prac na wysokości (program na komputer). Ich zadaniem jest utrzymywanie zarówno osób, jak i materiałów czy sprzętu. Rusztowania ochronne przeznaczone są przede wszystkim do zabezpieczenia przed upadkiem z wysokości ludzi i przedmiotów. Rusztowania systemowe są to tymczasowe konstrukcje budowlane, których wymiary są związane z siatką konstrukcyjną. Ich funkcją jest utrzymywanie osób, sprzętu i materiałów (program na telefon).

Samodzielne konstrukcje estrad

Jakie rusztowania stosowane są w przemyśle?

Pod kątem rodzaju materiałów rusztowania dzieli się na drewniane, aluminiowe i stalowe (program na egzamin ustny). Najrzadziej są obecnie stosowane rusztowania drewniane, ponieważ mają one ograniczenia do wysokości – najwyższy poziom nie może sięgać wyżej niż 25m. Zdecydowane najczęściej są obecni stosowane rusztowania stalowe, które wyróżniają się wysoką trwałością elementów, przystępną ceną oraz niezawodnością (promocja 3 w 1). Rusztowania aluminiowe są wprawdzie lżejsze i łatwiejsze w transporcie, montażu i demontażu, ale za to kosztują znacznie więcej. Rusztowania ochronne oraz robocze można podzielić na niesystemowe i systemowe – zależy to od sposobu eksploatacji i montażu (segregator). Rusztowania systemowe dzielą się z kolei na modułowe i ramowe.
Rusztowania ramowe wykonane są z ram, które roi się rur. Ustalają one stałą szerokość oraz wysokość kondygnacji rusztowania. Konstrukcja jest bezpieczna dzięki zastosowaniu zamkowych złączy stałych, które minimalizują ryzyko błędów w czasie montażu. Poza tym rusztowania tego typu są szybkie i łatwe w montażu oraz demontażu, a do tego cechują się dużą sztywnością (opinie). W przypadku rusztowań modułowych elementy poziome można rozłącza ze stojakami. Pozwala to na wykonywanie skomplikowanych konstrukcji, mających dużą nośność. Tego typu rusztowania mogą być wolno stojące, przejezdne, nieruchome, a także stanowić samodzielne konstrukcje estrad lub trybun.

Najnowsze wpisy

09.05.2024
Architekt - po co mu uprawnienia budowlane?

Jeśli chcesz zostać architektem, potrzebne będą Ci specjalne uprawnienia budowlane. Uzyskanie tych uprawnień nie jest proste. Kandydat na architekta musi…

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami