Blog

11.04.2022

Termodynamika

W artykule znajdziesz:

Termodynamika

Termodynamika - ogólna teoria zjawisk termicznych, czyli cieplnych, zachodzących w ciałach makroskopowych; ze względu na metody i zakres badań t. dzieli się na t. fenomenologiczną i t. statystyczną termodynamika biologiczna - dział termodynamiki fenomenologicznej zajmujący się organizmami żywymi termodynamika chemiczna - dział chemii fizycznej, w którym wykorzystuje się t. w badaniach procesów fizykochemicznych.

Termodynamika fenomenologiczna - dział termodynamiki, w którym nie uwzględnia się mikroskopowej (atomowej) struktury ciał materialnych oraz zakłada się ciągłość zjawisk zachodzących w ich wnętrzu; przedmiotem badań t.f. są w zasadzie wszystkie zjawiska zachodzące w ciałach makroskopowych, gdyż efekty cieplne towarzyszą z reguły wszelkim procesom mechanicznym, chemicznym, elektrycznym, magnetycznym itp., w czasie których zmienia się stan wewnętrzny ciała termodynamika klasyczna, termostatyka - dział termodynamiki fenomenologicznej oparty na I - III zasadzie termodynamiki; t.k. zajmuje się niemal wyłącznie stanami równowagi i przemianami odwracalnymi termodynamika kwantowa - dział termodynamiki, w którym uwzględnia się prawa mechaniki kwantowej termodynamika procesów nieodwracalnych - dział termodynamiki zajmujący się przemianami nieodwracalnymi (program uprawnienia budowlane na komputer).

Termodynamika statystyczna - dział termodynamiki zajmujący się badaniem (za pomocą m.in. metod statystyki matematycznej) zależności między odpowiednimi makroskopowymi zjawiskami i własnościami ciał, a ich strukturą mikroskopową, tj. własnościami wchodzących w ich skład mikrocząstek: cząstek, atomów, jonów czy nawet cząstek elementarnych termodynamika techniczna - dział termodynamiki koncentrujący się na zagadnieniach istotnych dla rozwoju techniki (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Termoelektret - elektret otrzymany przez ogrzewanie dielektryka do temperatury bliskiej jego temperatury topnienia, a następnie oziębianie go w polu elektrycznym do temperatury pokojowej termoelektroda - przewodnik lub półprzewodnik wchodzący w skład termoelementu jako jedna z jego części termoelektrogenerator - generator termoelektryczny (uprawnienia budowlane).

Termoelektroliza

Termoelektroliza - elektroliza, w której elektrolitem jest roztopiona sól, wodorotlenek lub mieszanina soli i tlenków; t. umożliwia uzyskiwanie czystych metali takich jak aluminium, magnez, wapń i in., nie dających się uzyskać z roztworów wodnych; t. zachodzi w wysokiej temperaturze termoelektrolizer - urządzenie do przeprowadzania termoelektrolizy (program egzamin ustny).

Termoelektryczność - elektryczność powstająca bezpośrednio pod wpływem energii cieplnej termoelement, termoogniwo, ogniwo termoelektryczne, termopara - ogniwo stanowiące układ spojonych końcami dwóch przewodów wykonanych z przewodnika lub półprzewodnika (termoelektrod), w których powstaje siła elektromotoryczna, jeśli spojone końce utrzymane są w różnych temperaturach; t. stosuje się m.in. jako części składowe termometrów termoelektrycznych, generatorów termoelektrycznych oraz termostatów (opinie o programie).

Termoemisja - emisja termoelektronowa termoenergetyka - energetyka cieplna termofity - rośliny przystosowane do życia w wysokich temperaturach i źle znoszące chłód termofon - pobudnik mikrofonu termofor - przyrząd laboratoryjny do odmierzania jednakowych ilości ciepła, stosowany głównie do pomiaru ciepła właściwego cieczy termofor - przyrząd do miejscowego nagrzewania ciała, np. worek gumowy z gorącą wodą, poduszka elektryczna (segregator aktów prawnych).

Termofosfat - nawóz sztuczny fosforowy otrzymywany przez termiczną przeróbkę fosforytów i apatytów bez użycia kwasów niezbędnych do produkcji nawozów typu superfosfatu (np. super- tomasyna) termogalwanometr, galwanometr termoelektryczny - przyrząd, w którym ciepło wytwarzane przez mierzony prąd oddziałuje na termoelement wytwarzający prąd wtórny, mierzony za pomocą czułego galwanometru termogenerator półprzewodnikowy - generator termoelektryczny półprzewodnikowy, którego działanie opiera się na zjawisku termoelektrycznym; stosowany do zasilania urządzeń elektrycznych małej mocy (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami