Blog

30.05.2018

Jakie są rodzaje instalacji wodociągowych?

Jakie są rodzaje instalacji wodociągowych?


Jakie są rodzaje instalacji wodociągowych?

 

W każdym domu znajdują się instalacje wodociągowe. W obecnych czasach jest to niezbędny do życia standard. Zazwyczaj są to instalacje wody pitnej, którą można również stosować do czynności domowych - jak np. pranie, a także do czynności higieny osobistej.

 

Inne rodzaje instalacji wodociągowych, to instalacje wody gaśniczej, instalacje basenowe, isntalacje nawadniające, a także instalacje wody technologicznej, np. do płukania.

 

Również instalacje można podzielić ze względu na rodzaj wody. Mogą to być instalacje wody zimnej oraz instalacje wody użytkowej zimnej i ciepłej. W drugim przypadku można wyróżnić instalacje z cyrkulacją, bez cyrkulacji, z mieszaczem miejscowym oraz z mieszaczem centralnym.

 

Ze względu na sposób zasilania można rozróżnić instalacje zasilane z sieci wodociągowej, a w przypadku braku przyłącza wodociągowego do miejskiej sieci, możliwe jest również zastosowanie instalacji zasilanych z własnego ujęcia - z własnej studni głębinowej lub powierzchniowej. Studnie głębinowe często występują w miejscach o ograniczonej dostępności mediów, gdzie nie zamieszkują duże skupiska ludzi, a budowa wodociągu jest nieopłacalna.

 

Instalacje wodociągowe również mogą zostać podzielone ze względu na ilość stref zasilania. Jednostrefowe pracują pod ciśnieniem wody w sieci, a wielostrefowe wykorzystują podnoszenie ciśnienia wody w strefach z wykorzystaniem pomp lub hydroforów.

 

Istnieją również inne podziały instalacji na rodzaje - np. instalacje z rozdziałem górnym oraz z rozdziałem dolnym. Mogą występować również instalacje rozdzielaczowe, szeregowe oraz równoległe.

 

Dobór rodzaju instalacji wodociągowej jest zależny od charakterystyki konkretnego budynku, preferencji oraz dostępnych możliwości wykonania instalacji i kosztów. W przeciętnym mieszkaniu w bloku instalacja wodociągowa jest zasilana z sieci oraz jest to instalacja wody ciepłej i zimnej. W niektórych przypadkach również może występować tylko woda zimna, a podgrzewanie odbywa się z wykorzystaniem urządzenia dołączonego przed kranem.

Najnowsze wpisy

10.01.2024
Trwałość konstrukcji

Trwałość konstrukcji jest kluczowym aspektem projektowania i budowy budynków oraz innych struktur. Oznacza to zdolność konstrukcji do zachowania swojej funkcji…

10.01.2024
Prace spawalnicze

Prace spawalnicze to proces łączenia materiałów, takich jak metal, za pomocą ciepła i/lub ciśnienia. Spawanie jest powszechnie stosowane w różnych…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami