Blog

30.05.2018

Jakie są rodzaje ścian działowych?

W artykule znajdziesz:

Jakie są rodzaje ścian działowych?


Jakie są rodzaje ścian działowych?

 

Ściany działowe można wykonać z różnego rodzaju materiałów, ponieważ nie przenoszą one obciążeń elementów konstrukcji budynku. Mogą mieć różny ciężar, a ich rodzaj należy dopasować do konstrukcji domu oraz rodzaju i ciężaru sprzętów, które będą na nich powieszone. Zupełnie inne ściany sprawdzą się wtedy, gdy najważniejsza jest izolacja akustyczna, a inne, gdy pod uwagę brane są wyłącznie kwestie dekoracyjne. Ściany działowe z cegieł wykonywane są na zaprawie cementowo-wapiennej, a następnie pokrywane tynkiem lub pozostawione nieotynkowane. Ściany te wyróżniają się dobrą izolacyjnością akustyczną, wytrzymałością i niepalnością. Mają też dużą zdolność akumulacji ciepła, ale cechują się dużym ciężarem, więc wymagają wzmocnienia stropu.


Ściany działowe można wykonać także z betonu komórkowego, który jest lekki, ognioodporny i wytrzymały, a do tego ma zdolność akumulacji ciepła. Do wykonywania ścian działowych najczęściej wykorzystuje się bloczki o gęstości 600-700kg/m3 i grubości 6, 8, 11,5 i 12cm. Do ich murowania nadaje się zaprawa cementowo-wapienna lub zaprawa klejowe. Beton komórkowy jest łatwy w przycinaniu i obróbce. Można go malować bezpośrednio po zagruntowaniu, jednak jest kruchy i porowaty, dlatego do zawieszenia przedmiotów o dużej wadze niezbędne są odpowiednie haki.


Ściany działowe wapienno-piaskowe można budować z pełnych cegieł lub drążonych i pełnych bloków. Materiały te można murować na cienkie spoiny z zaprawy klejowej. W sprzedaży są również materiały na wpust i wypust, które znacznie zmniejszają zużycie zaprawy i przyspieszają prace. Dają dobrą izolacyjność akustyczną, ale są stosunkowo ciężkie. Ściany działowe można wykonać również z płyt gipsowych. Prace są szybkie, a płyt nie trzeba tynkować. Coraz większym zainteresowaniem cieszą się ściany działowe ze szklanych pustaków, które pozwalają na osiągnięcie ciekawych efektów dekoracyjnych. Bardzo łatwe do wykonania są ściany działowe z płyt gipsowo-kartonowych oraz płyt gipsowo-włóknowych.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami