Blog
Jakie są rodzaje ścian poddasza?
W artykule znajdziesz:
Jakie są rodzaje ścian poddasza?
Ściany poddasza różnią się kształtem, wysokością oraz sposobem obciążenia od ścian znajdujących na parterze (program uprawnienia budowlane na komputer).. Rozpierająca je na zewnątrz konstrukcja dachu sprawia, że niezbędne jest odpowiednie wzmocnienie. Najpopularniejsze są domy z poddaszem użytkowym, które wymagają poprawnego zbudowania ścian. Ściany poddasza budowane są z tych samych materiałów co inne ściany, ale nie mają pełnej kondygnacji. Oznacza to, że zarówno ich wymiar, jak i kształt muszą być dopasowane do dachu, który będzie na nich oparty. Na poddaszach stosuje są dwa typy ścian – szczytowe i kolankowe. Ściany szczytowe najczęściej są zakończone trójkątem i zamykają po bokach poddasze pod dachem dwuspadowym. Można w nich umieszczać okna. Ściany kolankowe mają niewielką wysokość i stanowią przedłużenie ścian parteru. Najczęściej są murowane na podłużnych fragmentach stropu ostatniego piętra. Na szczycie ścian kolankowych znajdują się murłaty (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Takie ściany nie muszą być w każdym domu z poddaszem, ponieważ murłaty mogą być układane również bezpośrednio na wieńcu stropowym. Należy jednak pamiętać, że poddasze ze ścianami kolankowymi jest znacznie łatwiejsze w użytkowaniu niż poddasze, w którym takich ścian nie ma. Bardzo ważne w przypadku poddasza wystawienie z wieńca stropowego niższej kondygnacji pionowych zbrojeń, które są niezbędne, aby możliwe było zakotwienie ścian kolankowych oraz szczytowych. Koniecznie trzeba zwrócić uwagę na przekrój zbrojenia – większy musi być usytuowany od wewnętrznej strony budynku. Niezbędne jest również przestrzeganie wymaganej przez projektanta długości zakotwienia, która uzależniona jest od średnicy oraz rodzaju prętów, np. żebrowane lub gładkie (uprawnienia budowlane). Odpowiednie zakotwienie pręta ma wpływ na prawidłową nośność słupów żelbetowych oraz ich odporność na zginanie. Warunkiem jest jednak także prawidłowe wykonane innych detali ważnych dla konstrukcji, czyli rozmieszczenia strzemion i otulenia zbrojenia. Ponadto beton na słupy musi być odpowiednie zagęszczony oraz pielęgnowany. Prawidłowe zakotwienie zbrojenia w wieńcu powinno być skontrolowane przez inspektora nadzoru.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32