Blog

21.09.2018

Jakie warunki powinien spełniać magazyn oleju opałowego?

W artykule znajdziesz:

Jakie warunki powinien spełniać magazyn oleju opałowego?


Ogrzewanie domu mieszkalnego należy do jego nie tylko najważniejszych systemów ale i najbardziej pożądanych, które są wciąż ulepszane. Dążenie do jak najmniej obsługowych instalacji, a także chroniących środowisko naturalne sprawia, że do najbardziej popularnych należą obecnie kotłownie olejowe, które jednak muszą spełniać szereg wymogów z uwagi na wysokie zagrożenie pożarowe.
Planowanie systemu ogrzewania olejem opałowym
Odpowiednie rozplanowanie pomieszczeń, w których znajdują się elementy systemu, wykonuje się już na etapie projektowania domu. Skład paliwa płynnego, jakim jest olej opałowy powinien być maksymalnie zabezpieczony przed ryzykiem wybuchu i pożaru, a także znajdować się w innym miejscu niż kocioł, w którym następuje spalanie oleju. Od wielkości kotłowni zależy to, jaki kocioł będzie mógł być zainstalowany. Często zdarza się, że kocioł olejowy musi znajdować się w tym samym pomieszczeniu z uwagi na wymianę ogrzewania w starszym domu, jednak wtedy muszą być spełnione ściśle określone warunki.
W jaki sposób powinien być zbudowany magazyn oleju opałowego?
Najważniejsze jest umieszczenie zbiorników składających się na magazyn oleju opałowego w piwnicy lub przyziemiu. Pomieszczenie powinno mieć odpowiednio przystosowane bezpieczne ściany i strop, a także drzwi otwierające się na zewnątrz. Bardzo istotna jest sprawna instalacja wentylacyjna, która daje gwarancję, że skład paliwa posiada odpowiednią wymianę powietrza. Magazyn oleju opałowego nie może posiadać urządzeń sanitarnych oraz kratek ściekowych.
Kocioł olejowy - budowa i funkcje
Najczęściej kocioł olejowy jest wykonany z żeliwa lub stali oraz posiada zamontowany palnik nadmuchowy z jednostopniową lub dwustopniową regulacją. Ważnym elementem jest termostat, który służy do utrzymywania stałej zadanej temperatury. Kocioł olejowy występuje w dwóch wersjach:
- jednofunkcyjny, który ogrzewa wodę do instalacji grzewczej
- dwufunkcyjny, który ogrzewa dom oraz wodę użytkową.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami