Blog

05.01.2023

Jakość płytek

W artykule znajdziesz:

Jakość płytek

Odpady produkcyjne wynoszą: przy formowaniu wyrobów 2%, przy suszeniu 4,5%, przy szkliwieniu 1%, przy wypalaniu 6-8%. Straty surowca wynoszą: przy przygotowywaniu 2%, przy wytwarzaniu masy 3%, przy wytwarzaniu szkliwa 2% (program uprawnienia budowlane na komputer).

Wiadomości ogólne. Pomimo dużych osiągnięć wynikających z rozpowszechnienia szczelinowych pieców konwejerowych (rolkowych i siatkowych) do wypalania płytek okładzinowych i płytek podłogowych, większość tych wyrobów wypala się na razie jeszcze w piecach tunelowych. Główną przyczyną tego jest znaczny koszt likwidacji dużej liczby pieców tunelowych i zastąpienie ich bardziej nowoczesnymi piecami rolkowymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Nowe i przebudowywane zakłady wyposaża się w linie potokowo-konwejerowe z rolkowymi lub siatkowymi piecami szczelinowymi. Niektóre zakłady przeprowadziły już demontaż pieców tunelowych. Jakość płytek (podłogowych i elewacyjnych) wypalanych w takich piecach jest wyższa niż wypalanych w piecach tunelowych. Uzysk wyrobów I gatunku w piecach szczelinowych wynosi średnio: 40-70% płytek okładzinowych, 93-97% płytek licowych, 93-95% płytek podłogowych, tj. 2-3 razy więcej niż w piecach tunelowych. Rury kanalizacyjne i wyroby sanitarne wypala się w piecach tunelowych jednorazowo (uprawnienia budowlane).

Charakterystykę pieców tunelowych zgodnie z ich wskaźnikami eksploatacyjnymi podano wg Berensztejna. Jak widać, wydajność jednostkowa płytek podłogowych z J m3 kanału piecowego, wypalanych w osłonach, jest znacznie większa niż wypalanych bez osłon, ponieważ czas wypalania w piecu Giprostrojmatieriałow jest prawie 2 razy mniejszy (program egzamin ustny). Podgrzewanie wózka przy wypalaniu rur kanalizacyjnych wymaga 1/3 ogólnego zużycia ciepła; przy wypalaniu płytek okładzinowych zużywa się 2/3 ciepła na nagrzanie trzonu i materiału pomocniczego, przy wypalaniu wyrobów sanitarnych tylko 1/4 ogólnej ilości pobranego ciepła zużywa się na wypalanie wyrobów. Dlatego użyteczne wykorzystanie ciepła w piecach tunelowych do wypalania wyrobów sanitarnych wynosi poniżej 10%, ale wzrasta do 43% przy wypalaniu rur kanalizacyjnych (opinie o programie).

Zużycie paliwa

Stopień odzyskania gorącego powietrza ze strefy studzenia wynosi 21-32% tylko w dwóch piecach. W tym samym czasie ilość powietrza pobieranego z pieca powinna wynosić co najmniej 70% ilości powietrza doprowadzanego do studzenia. Z praktyki eksploatacji pieców wiadomo, że temperatura wyładowanych wyrobów, sięgająca 150°C, jest niedopuszczalnie wysoka; wymaga to dodatkowego studzenia wyrobów za pomocą wentylatorów.

W odniesieniu do ilości gazów recyrkulacyjnych, zapewniających lepsze wyrównywanie temperatury, zaleca się przy obliczaniu przyjmować 2-3 m3 na każdy tysiąc kilokalorii zużywanego ciepła, zgodnie z G pozycją bilansu, w przypadku doprowadzania zużytych gazów spalinowych (recyrkulacja zamknięta). Przy recyrkulacji gorącego lub zimnego powietrza (recyrkulacja otwarta) ilość pobieranych gazów zaleca się zwiększyć do 12-14 m3 na każde 4190 kJ (1000 kcal) (segregator aktów prawnych).

Miejsce pobierania gazów spalinowych wyznacza się na pozycjach bardziej zbliżonych do miejsca wprowadzania wózków, lepiej na pozycjach 2, 3, 4 niż na pozycjach 7, 8, 9. Ilość powietrza i miejsc usytuowania zasłony powietrznej zaleca się wyznaczać tak, aby temperatura na pozycji najbliższej za zasłoną wynosiła 600-M>50°C. Odpowiada to wprowadzaniu 4y5 m3 powietrza na każde 4190 kJ (1000 kcal) ciepła zawartego w nagrzanych wyrobach i wózkach w końcowej temperaturze wypalania.

Zużycie paliwa wzrasta, jak wiadomo, ze zwiększeniem temperatury wypalania. Charakter togo wzrostu jest widoczny z następujących danych, przyjmując zużycie paliwa umownego w ilości 1,56 kg/kg wyrobów przy wypalaniu ich do temperatury 1270°C za 100%: do 1100°C - 71%, do 1150°C - 83%, do 1220°C - 90% (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

07.05.2024
Praktyki budowlane. Wszytko, co musisz o nich wiedzieć

Znaczenie praktyki zawodowej w zdobywaniu uprawnień budowlanych Praktyka zawodowa odgrywa kluczową rolę w zdobywaniu uprawnień budowlanych dla architektów oraz innych…

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami