Blog

Ściany nienośne zdjęcie nr 2
15.02.2022

Jakość powierzchni elementów

W artykule znajdziesz:

Ściany nienośne zdjęcie nr 3
Jakość powierzchni elementów

Stosowanie inwentaryzowanych deskowań jest bardzo opłacalne ze względu na znaczne zmniejszenie zużycia materiałów (zwłaszcza drewna), dużą oszczędność robocizny i lepszą jakość powierzchni elementów żelbetowych (program uprawnienia budowlane na komputer). Deskowania te są jednak stosunkowo drogie i dlatego ich dystrybucja i gospodarka nimi mają podstawowy wpływ na opłacalność ich stosowania. Jednym z podstawowych czynników wpływających na opłacalność użycia tych deskowań jest konieczność szybkiej rotacji i wielokrotności użycia. Zależą one od różnych zabiegów mających na celu szybkie osiągnięcie wytrzymałości betonu zezwalającej na rozdeskowanie konstrukcji (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Dlatego w gospodarce deskowaniami należy uwzględnić konieczność stosowania specjalnych urządzeń do pielęgnacji mieszanki betonowej w deskowaniach.

Dla właściwej gospodarki deskowaniami, które uznano za urządzenia inwentaryzowane, należy zorganizować Rejonowe Bazy Deskowań. Mogą one dzierżawić budowom deskowania oraz sprzęt i świadczyć usługi w zakresie montażu i demontażu deskowań na budowie. Proponuje się budować bazy w trzech typo wielkościach, zależnie od ogólnej masy deskowań, która będzie w ich posiadaniu (uprawnienia budowlane).

Proporcje ilościowe deskowań uniwersalnych i tunelowych w bazach dla budownictwa powszechnego. Proporcje te mogą być zmienione odpowiednio do potrzeb. W zależności od typu bazy jej powierzchnia powinna wynosić 5-HO tys. m2. Programując realizację bazy można zakładać, że 1 tys. t deskowań wystarcza do obsłużenia przedsiębiorstw o wartości produkcji podstawowej (w stanie surowym) 500 min zł rocznie wg cen roku 1980 (przedsiębiorstwa realizujące roboty w technologii monolitycznej) (program egzamin ustny).

Przygotowanie zbrojeń

Szybka rotacja deskowań i rytmiczne wykonanie robót betonowych narzucają wymaganie, aby zbrojenie było całkowicie przygotowane na zapleczu lub na placu przyobiektowym i jako prefabrykat przestrzenny układane mechanicznie w deskowaniach. Czynności zbrojarzy przy układaniu zbrojeń w deskowaniach powinny być ograniczone do połączeń ze sobą poszczególnych prefabrykatów zbrojeń oraz założenia podpórek dystansowych dla zapewnienia prawidłowego ich ułożenia wewnątrz tarcz. Zbrojenia konstrukcyjne w najbliższej przyszłości będą oparte na prefabrykowanych siatkach i drabinkach zbrojeniowych, wykonywanych przez przemysł ciężki. Jednostki resortu budownictwa będą przygotowywały zbrojenia w dwu etapach (opinie o programie).

Przy większych jednostkach wykonawstwa budowlanego będą utworzone zbrojarnie centralne. Do ich obowiązków będzie należało przygotowanie całego kompletu zbrojeń dla danej budowy. W centralnej zbrojami będą przygotowane i połączone elementy zbrojenia nadające się do transportu samochodowego, a więc elementy płaskie i drobne przestrzenne. Do zadań centralnej zbrojami będzie też należało organizowanie na budowach przyobiektowych punktów zbrojarskich, które będą scalały duże elementy przestrzenne zbrojenia i przygotowywały je do przeniesienia żurawiem w celu umieszczenia w deskowaniach (segregator aktów prawnych).

Mieszanka betonowa może być produkowana w betonowniach:

  • towarowych - dla różnych odbiorców,
  • centralnych - zasadniczo dla własnej organizacji gospodarczej,
  • przyobiektowych - dla jednego lub kilku obiektów.

Scentralizowane wytwarzanie mieszanki betonowej wpływa na zmniejszenie kosztu jednostkowego mieszanki i daje możliwość utrzymania wymagań jakościowych. Betonownie towarowe i centralne powinno się lokalizować w miejscach dużego zapotrzebowania na mieszankę betonową, możliwie z łatwą dostawą kruszywa, a rejon zaopatrywania budów w mieszankę nie powinien przekraczać 15 km. Betonownie przy obiektowe powinno się lokalizować centralnie w stosunku do punktów odbioru mieszanki z uwzględnieniem ilości dostarczanej mieszanki (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

21.11.2024
Ściany nienośne zdjęcie nr 4
Na czym polega geodezyjne wyznaczenie granic działki?

Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…

20.11.2024
Ściany nienośne zdjęcie nr 5
Co to są obiekty małej architektury?

Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…

Ściany nienośne zdjęcie nr 8 Ściany nienośne zdjęcie nr 9 Ściany nienośne zdjęcie nr 10
Ściany nienośne zdjęcie nr 11
Ściany nienośne zdjęcie nr 12 Ściany nienośne zdjęcie nr 13 Ściany nienośne zdjęcie nr 14
Ściany nienośne zdjęcie nr 15

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
Ściany nienośne zdjęcie nr 16

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
Ściany nienośne zdjęcie nr 17

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
certyfikat na uprawnienia budowlane 2024
gwiazdka gwiazdka gwiazdka
użytkownik

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami
OK

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym
zegar

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami