Blog
Jakość surowca
W artykule znajdziesz:
Gliny typu kaolinitowego nadają się bardziej do produkcji cegły klinkierowej niż „’liny typu hydrołyszczykowo-montmorylonitowego lub kaolinitowo-hydrołyszczykowego. Dlatego dodatek kaolinu do gliny gorszej jakości, nawet do lessu, może gruntownie polepszyć jakość surowca i uczynić go przydatnym do produkcji klinkieru. Według Angenickiej i Sorokiny dodatek kaolinu niewysokiej jakości w ilości 15% do glin piaszczystych typu lessowego i do lessu kijowskiego pozwolił uzyskać klinkier budowlany dobrej jakości po wypaleniu w’ temperaturze 1230°C (wygrzewanie przez 3 h w gazowym piecu komorowym) (program uprawnienia budowlane na komputer).
Zwiększenie zawartości tlenku wapniowego nie jest wskazane, ponieważ obniża on lepkość gliny w czasie spiekania, zmniejsza interwał topienia, a dwutlenek węgla iz CaCOj) może zwiększyć porowatość wyrobu. Tlenek magnezowy jest pod tym względem mniej szkodliwy. Znane są jednak przypadki wytwarzania klinkieru z glin z zawartością ok. 16% CaCO, w zestawie. Bruki w Budapeszcie są wykonane z takiego klinkieru, nadzwyczaj odpornego na zużycie („rostolit”). Ze względu na łatwą topliwość wypala się go w osłonach w tempie bardzo zwolnionym; w szczególności dotyczy to okresu stygnięcia (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Analogiczne są gliny holenderskie. Ceramicy holenderscy stosują nawet gliny aluwialne zawierające 8-15% CaC03,15-20% illitu, 45-50% kwarcu (o cząstkach wielkości 50100 |xm) i 3,4-4,5% minerałów żelazistych. Węglan wapniowy znajduje się w tych glinach w stanie bardzo rozproszonym i jest równomiernie rozmieszczony, co stwarza warunki sprzyjające spiekaniu masy. Bardzo wolne podnoszenie temperatury eliminuje wpływ wąskiego interwału spiekania. Do wypalania stosuje się piece w i elokomoro we z wstecznie skierowanym płomieniem (uprawnienia budowlane).
Spośród glin klinkierowych, ocenianych pod względem uziarnienia, pierwszeństwo mają gliny bardziej drobnodyspersyjne, ponieważ w najdrobniejszych frakcjach zawarta jest największa ilość topników. W glinie nie powinno być więcej niż 15% piasku, w przeciwnym razie wytrzymałość mechaniczna klinkieru raptownie zmniejsza się, a nasiąkliwość wzrasta. Najlepiej jest schudzać glinę szamotem (program egzamin ustny).
Klinkier budowlany
Zawartości tlenków barwiących w glinie klinkierowej, w szczególności Fe203, nie ogranicza się, jeśli tylko nie jest wymagana specjalna barwa cegły klinkierowej. Niepożądana jest znaczna ilość Fe203 (powyżej 8%), gdyż reakcja 6Fe203 - 4Fe304 +02 przebiega w temperaturze 1000°C bardzo intensywnie, co może spowodować tworzenie się porów’ w materiale, szczególnie podczas krótkotrwałego oddziaływania środowiska redukującego w piecu i w obecności znacznej ilości fazy ciekłej w materiale wyrobu (opinie o programie).
Nie mniejsze znaczenie dla spiekania gliny ma stopień rozproszenia zawartego w niej tlenku żelazowego. W glinach żółtych Fe203 jest bardziej rozproszony niż w glinach czerwonych i spiekanie zaczyna się wcześniej.
Klinkier budowlany produkuje się w kraju przeważnie z iłów trzeciorzędowych mioceńskich facji lądowej i plioceńskich. Do produkcji klinkieru drogowego powszechnie używane są lessy i w mniejszym zakresie ilolupki karbońskie. Schematy produkcji. Klinkier może być produkowany metodą odlewania z półpłynnej masy (wilgotność 30-35%) za pomocą specjalnej prasy i form drewnianych (segregator aktów prawnych).
Klinkier przygotowany metodą plastyczną, w przypadku złej pracy prasy pasmowej, może okazać się zwichrowany, o niskiej wytrzymałości mechanicznej. Dlatego przeciwdziałanie powstawaniu zwichrowali ma szczególne znaczenie. Półfabrykaty -uszy się w suszarkach tunelowych przeciwprądowych. W Polsce cegły klinkierowe budowlane produkuje się z mas plastycznych, klinkier progowy z mas półsuchych.
Wypalanie. Klinkier wypala się w piecach tunelowych lub kręgowych wielokomorowych, ogrzewanych paliwem stałym, mazutem, gazem generatorowym lub ziemnym. W szczególnych przypadkach mogą być stosowane piece jednokomorowe ze zwrotnym prowadzeniem ognia (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32