Blog
Jakość zaprawy
W artykule znajdziesz:
Jakość zaprawy
Jakość zaprawy sprawdza się przez dotyk i oględziny. W wypadkach wątpliwych przeprowadza się analizę chemiczną. Grubość warstwy mierzy się w otworach 0 30 mm wycinanych w tynku aż do podłoża (program uprawnienia budowlane na komputer).
Jeżeli powierzchnia tynku wynosi do 5000 m2, wykonuje się 5 otworów, zaś na każde rozpoczęte dalsze 1000 m2 wykonuje się dodatkowy otwór. Przyleganie tynku do podłoża sprawdza się przez opukiwanie.
W wypadkach wątpliwych przeprowadza się próbę wg normy. Wady ustala się przez oględziny i pomiary odchyłek. Powierzchnie tynków powinny być regularne i mieć obrys podany w projekcie.
Krawędzie przecięcia powierzchni tynków powinny być liniami prostymi lub zaprojektowanymi krzywymi (program uprawnienia budowlane na ANDROID). Kąty dwuścienne pomiędzy przecinającymi się powierzchniami tynków powinny być proste lub zgodne z podanymi w projekcie budynku. Promień krzywizny (fasety) może mieć odchyłki dla tynków II i III kategorii 7 mm, dla tynków IV kategorii - 5 mm. Zasady bhp dotyczące robót tynkarskich.
Z materiałów stosowanych w robotach tynkarskich do najbardziej szkodliwych należy wapno (uprawnienia budowlane).
Wapno palone działa parząco i gryząco na skórę. Z tego względu tynkarze powinni być wyposażeni w okulary i rękawice oraz kombinezony. Podczas tynkowania mechanicznego należy przestrzegać, żeby w pomieszczeniu był zawsze odpowiedniej długości odcinek węża, potrzebny do przedłużenia w razie przesuwania się agregatu tynkarskiego.
Nagłe naciągnięcie węża mogłoby doprowadzić do jego zerwania z końcówki, powodując zagrożenie przebywających w pobliżu osób ze względu na możliwość uderzenia. Po zainstalowaniu pompy i dołączeniu przewodów należy przeprowadzić próbę wodną całego urządzenia.
Z wyników prób sporządza się protokół, który dołącza się do raportu pracy sprzętu. Podłączenie silnika do sieci elektrycznej powinien wykonać elektromonter (program egzamin ustny). Wyłącznik powinien być zawsze zakryty odpowiednią obudową. Praca pompy do zapraw bez pokryw ochronnych na kołach zębatych i uziemienia silników jest kategorycznie zabroniona.
Układanie podłóg
Układaniem podłóg nazywa się czynności związane z wykonywaniem poziomych warstw przegród budowlanych (z wyjątkiem konstrukcji stropu) wraz z ułożeniem jej nawierzchni, czyli warstwy użytkowej. Wykonywanie podłóg z materiałów mineralnych. W grupie tej rozróżnia się podłogi o nawierzchni z płytek: kształtek ceramicznych, z płytek i płyt kamiennych, z cegieł klinkierowych i zwykłych oraz nawierzchnie bezspoinowe, otrzymywane przez nałożenie gładzi cementowej, lastrykowej lub estrich - gipsowej (opinie o programie).
Podłogi o nawierzchni z płytek i kształtek ceramicznych (kamionkowych lub terakotowych) stosuje się w pomieszczeniach wilgotnych, w których odbywa się intensywny ruch. Płytki układa się na warstwie cementowej 1 : 3 grubości ok. 2 cm. Spoiny powinny być prostoliniowe i jednakowej grubości.
Po ułożeniu płytek i stwardnieniu zaprawy spoiny zalewa się rzadką zaprawą cementową, usuwa się jej nadmiar i czyści trocinami. Drobne płytki kamionkowe dostarczane są przyklejone na arkusze papieru. Płytki układa się na zaprawie papierem do góry. Po związaniu zaprawy papier zwilża się wodą i usuwa, a spoiny wypełnia rzadką zaprawą cementową.
Podłogi o nawierzchni z płytek i płyt kamiennych stosuje się w budynkach użyteczności publicznej oraz w obiektach monumentalnych (segregator aktów prawnych). Układa się je podobnie jak płytki i kształtki ceramiczne. Płyty kamienne układa się na zaprawie cementowej zarobionej mlekiem wapiennym.
Podłogi o nawierzchni z cegieł klinkierowych i zwykłych układa się na podłożu betonowym pokrytym warstwą zaprawy cementowo-wapiennej o stosunku 1:1:6 grubości około 2 cm. Nawierzchnie układa się na rąb lub na płask. Spoiny grubości ok. 8 mm zalewa się zaprawą cementową 1 : 5.
Najbardziej rozpowszechnione są nawierzchnie b e tonowe, składające się z 2-3 cm gładzi układanej na izolacji akustycznej płyty stropowej lub 10-15 cm warstwie betonu w razie podłóg leżących na gruncie. Gładź z zaprawy cementowej 1 : 3 rozściela się według listew kierunkowych i następnie zaciera na ostro lub gładko packą drewnianą lub metalową (promocja 3 w 1). Stosowane są też zacieraczki mechaniczne.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32