Blog

25.07.2022

Jamistość kruszywa

W artykule znajdziesz:

Jamistość kruszywa

Jamistość kruszywa może być obliczona ze zmiany objętości powietrza, jeżeli zastosuje się znane podciśnienie; stąd też można obliczyć objętość powietrza, tzn. objętość przestrzeni międzyziarnowych. Pośredni dowód zależności procentowej zawartości pustek międzyziarnowych od kształtu ziaren, który oparty jest o dane Shergolda. Badana przez niego próbka składała się z mieszaniny dwóch kruszyw, jednego o ziarnach kanciastych i drugiego o ziarnach zaokrąglonych, zmieszanych w zmiennych proporcjach. Zwiększenie udziału ziaren zaokrąglonych obniża procentową zawartość pustek międzyziarnowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Kulistość kształtu ziaren kruszywa grubego jest określona jako funkcja stosunku powierzchni ziarna do jego objętości. Kulistość zależna jest od uwarstwienia i łupliwości skały macierzystej, a dla kruszyw łamanych również od rodzaju urządzenia kruszącego. Ziarna o wysokim stosunku powierzchni do objętości są szczególnie interesujące, ponieważ obniżają one urabialność mieszanki. Ziarna wydłużone i płaskie należą właśnie do tego rodzaju. Mogą one również wpływać ujemnie na trwałość betonu, ponieważ wykazują tendencję do układania się w jednej płaszczyźnie, tworząc pod spodem pustki powietrzne lub wypełnione wodą (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Występowanie ziaren wydłużonych i płaskich w ilości powyżej 10-15%» masy kruszywa grubego uważane jest ogólnie za niepożądane, lecz nie ma jednak powszechnie przyjętych ilości granicznych. Zawartość ziaren płaskich wyrażona jako procent masy całej próbki nazywana jest wskaźnikiem spłaszczenia. Wskaźnik wydłużenia określany jest podobnie. Niektóre ziarna należą zarówno do płaskich, jak i wydłużonych i dlatego uwzględniane są w obu tych kategoriach (uprawnienia budowlane).

Klasyfikacja tekstury powierzchni

Klasyfikacja dokonywana jest za pomocą prostych przyrządów opisanych w normie BS812: 1967. Podział oparto na dowolnym raczej założeniu, że ziarno jest płaskie, jeżeli jego grubość (najmniejszy wymiar) jest mniejsza od wartości otrzymanej z pomnożenia przez 0,6 średniego wymiaru oczka sita dla frakcji, do której należy dane ziarno. Podobnie ziarno uważane jest za wydłużone, jeżeli jego długość (największy wymiar) jest większa od wartości otrzymanej z pomnożenia przez 1,8 średniego wymiaru oczka sita dla danej frakcji (program egzamin ustny). Średni wymiar sita określa się jako średnią arytmetyczną z wymiaru oczka sita, na którym ziarno zatrzymało się i wymiaru oczka sita, przez które ziarno przeszło. Ponieważ potrzebna jest dokładniejsza kontrola wymiarów, dlatego stosowane sita nie są takie, jak w zestawie normowym dla kruszywa do betonu, lecz ich oczka mają następujące prześwity: 63,5, 50,8, 38,1, 25,4, 19,0 12,7, 9,2, 6,35 mm. Badania spłaszczenia i wydłużenia przydatne są do ogólnej oceny kruszywa, lecz nie określają one dostatecznie kształtu ziarna (opinie o programie).

Klasyfikacja tekstury powierzchni opiera się na ocenie stopnia, w jakim powierzchnia ziaren jest błyszcząca lub zmatowiała, gładka lub szorstka, przy czym rodzaj szorstkości musi być również określony. Tekstura powierzchni zależy od twardości, wymiarów ziaren, charakteru porów skały macierzystej (twarde, zwarte i drobnoziarniste skały mają zwykle gładką powierzchnię przełamu), jak również od stopnia, w jakim siły działające na powierzchnię ziarna spowodowały jej wygładzenie lub szorstkość (segregator aktów prawnych). Wizualna ocena szorstkości jest zupełnie wystarczająca, lecz w celu uniknięcia nieporozumień powinno się stosować klasyfikację wg normy BS 812: 1967. Nie ma przyjętej powszechnie metody pomiaru szorstkości, lecz interesująca jest następująca propozycja Wrighta: powiększona jest płaszczyzna graniczna między ziarnem i żywicą, w której zostało ono odciśnięte i określona jest różnica między długością otrzymanego profilu i długością linii nierówności wykreślonej za pomocą wielu cięciw. Jest ona przyjmowana za miarę szorstkości (promocja 3 w 1). Stosując tę metodę uzyskuje się odtwarzalne wyniki, lecz jest ona żmudna i nie jest powszechnie stosowana.

Najnowsze wpisy

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami