Blog

27.07.2021

Woda naporowa

W artykule znajdziesz:

Woda naporowa

Woda naporowa

Ważnych robót z zakresu ciężkiej izolacji przed wodą naporową nie powinno się prowadzić w okresie zimowym gdyż późniejsza naprawa izolacji jest bardzo trudna lub niemożliwa. W wyjątkowych przypadkach należy stworzyć warunki, w których wykonywanie tych robót nie będzie budzić zastrzeżeń (program uprawnienia budowlane na komputer).
Warunki pracy przy robotach izolacyjnych są bardzo różnorodne, a często niebezpieczne i dlatego roboty te mogą wykonywać jedynie robotnicy należycie przeszkoleni, znający własności stosowanych materiałów oraz zasady bezpieczeństwa i higieny pracy.

Niektóre uwagi z zakresu bezpieczeństwa pracy przy robotach izolacyjnych przytoczono przy omawianiu poszczególnych robót izolacyjnych. Obecnie zostaną podane najważniejsze wymagania dotyczące bezpieczeństwa i higieny pracy (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Przed przystąpieniem do robót izolacyjnych robotnicy powinni otrzymać specjalną odzież ochronną i obuwie oraz inne urządzenia ochronne, jak rękawice, okulary i maski, w zależności od materiałów, z którymi będą mieli do czynienia.

Przed rozpoczęciem podgrzewania smoły lub asfaltów zaleca się posmarowanie twarzy, szyi i rąk wazeliną. Kotły do podgrzewania materiałów izolacyjnych powinny być zaopatrzone w szczelnie zamykające się nakrywy. Materiał izolacyjny wprowadzany do kotła nie powinien zajmować więcej niż 2/:J pojemności kotła (uprawnienia budowlane).

Podgrzewanie mas izolacyjnych powinno odbywać się w miejscach oddalonych co najmniej 50 m od zabudowań drewnianych i magazynów. W pobliżu każdego kotła powinien stale znajdować się sprzęt przeciwpożarowy, a przede wszystkim gaśnice pianowe, łopaty i suchy piasek.

Transport ręczny kubłów

Do robót izolacyjnych z użyciem mas bitumicznych powinni być dopuszczeni tylko robotnicy, którzy uprzednio poddani zostali oględzinom lekarskim. Kobiety karmiące oraz osoby cierpiące na oczy, choroby skóry, dróg oddechowych, żołądka i kiszek nie mogą być zatrudnione przy wykonywaniu robót izolacyjnych, do których stosuje się materiały asfaltowe i smołowe (program egzamin ustny).
Robotnicy wykonujący roboty przy podgrzewaniu i transporcie gorących mas bitumicznych powinni być pouczeni o sposobach wykonywania czynności grożących niebezpieczeństwem, jak napełnianie i opróżnianie kotłów do podgrzewania mas, podgrzewanie mas bitumicznych (możliwość przedostawania się wody do kotła i rozpryskiwanie się mas) i transport gorących mas (opinie o programie).

Podnoszenie naczyń z masami na budowie powinno być zmechanizowane. Miejsca, w obrębie których dokonuje się podnoszenia mas, powinny być ogrodzone. Ponadto powinny być przy tym zachowane wszelkie środki ostrożności, jakie obowiązują przy zmechanizowanym transporcie pionowym.
Podawanie podgrzanych mas do miejsc roboczych powinno się odbywać w kubłach zwężających się ku górze i zamykanych pokrywą. Kubły powinno się napełniać najwyżej do 3/ł ich pojemności. Transport ręczny kubłów jest dopuszczalny jedynie przy małym zakresie robót, gdy zmechanizowanie transportu jest niemożliwe lub niecelowe.

W tym przypadku należy posługiwać się specjalnymi uchwytami do przenoszenia kubłów (segregator aktów prawnych). Przenoszenie kubłów z gorącymi masami na plecach i wspinanie się z kubłami po drabinach jest niedopuszczalne.
Pomosty robocze i przejścia przeznaczone do podnoszenia mas izolacyjnych i wykonywania robót izolacyjnych należy utrzymywać w stanie czystym (należy je codziennie przed rozpoczęciem robót poddać oględżinom). Poza tym powinny one odpowiadać wszelkim ogólnym wymaganiom w zakresie rusztowań.
Opuszczanie kubłów z gorącą masą izolacyjną do wykopów, szybów itp. powinno być zmechanizowane lub odbywać się w specjalnie obudowanych (deskami) szybach z dolnym otworem na wysokości nie większej niż 1 m od dna wykopu (promocja 3 w 1).

Podgrzewanie mas bitumicznych wewnątrz pomieszczeń powinno odbywać się w kubłach z ogrzewaniem elektrycznym. Stosowanie otwartych palników, kuchenek gazowych, naftowych itp. jest niedopuszczalne.

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami