Blog

21.04.2020

Jednokondygnacjowe hale przemysłowe

W artykule znajdziesz:

Jednokondygnacjowe hale przemysłowe

Jednokondygnacjowe hale przemysłowe

Jednokondygnacjowe hale przemysłowe obejmują wielki procent ogólnej ilości budynków przemysłowych. W wielu przemysłach ten typ budowli przeważa na całym terenie zakładów i obejmuje zarówno hale produkcyjne, jak i magazynowe i pomocnicze. W innych znowu przemysłach produkcja zasadnicza odbywa się w budynkach przemysłowych o specyficznym charakterze konstrukcji, lecz procesy pomocnicze i magazynowanie surowców lub gotowych wyrobów może mieć miejsce również w halach jednokondygnacjowych (program uprawnienia budowlane na komputer).

Z tych względów unowocześnieniu konstrukcji tego rodzaju obiektów poświęcono w krajach uprzemysłowionych wyjątkowo wiele uwagi. Można przyjąć, że największe osiągnięcia pod względem prefabrykacji zostały uzyskane właśnie w dziedzinie konstrukcji jednokondygnacjowych hal przemysłowych. Dotyczy to również i naszego kraju.
Początkowy okres rozwoju prefabrykacji zaznaczył się poszukiwaniem najkorzystniejszych rozwiązań dla poszczególnych rodzajów obiektów z osobna w każdym rodzaju przemysłu. Wobec wielkiej różnorodności przemysłów i różnorodności budynków w każdym z nich nastąpiło powstanie niezmiernie dużej ilości odrębnych rozwiązań konstrukcyjnych hal przemysłowych. Zjawisko to można zaobserwować zarówno u nas, jak i zagranicą. Skutki tego zjawiska odbijają się niekorzystnie na kosztach konstrukcji prefabrykowanych.

Przyjęcie zasady, że jednym z zadań prefabrykacji jest przeniesienie produkcji budowlanej do zakładów stałych zobowiązuje do poszukiwań takich elementów konstrukcyjnych lub całych układów elementów konstrukcyjnych (hal), które nadawałyby się do zastosowania w możliwie dużej ilości obiektów o różnych przeznaczeniach (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Części hal lub hale w całości nadające się do stosowania bez zmian lub z małymi i nieistotnymi dla kosztów produkcji zmianami w obiektach przemysłowych o różnym przeznaczeniu nazywamy elementami lub halami elastycznymi. Wprowadzenie do budownictwa elementów i hal elastycznych prowadzi pozornie do podrożenia konstrukcji, gdyż związane to jest ze stosowaniem ściśle określonych rozpiętości i wysokości hal, nośności suwnic, typu oświetlenia itp. nawet w przypadkach, gdy proces produkcyjny stawia pod tym względem mniejsze wymagania. W ostatecznym jednak wyniku zastosowanie elementów i hal elastycznych prowadzi do obniżenia kosztów konstrukcji, ponieważ zmniejsza liczbę typów hal (uprawnienia budowlane).

Ujemne strony hal elastycznych

Należy nadmienić, że ujemne strony hal elastycznych mogą być zredukowane do minimum przez umiejętny podział przemysłów i obiektów przemysłowych na pokrewne grupy.
Jak już zaznaczono, teoria konstrukcji prefabrykowanych znajduje się dopiero w stadium powstawania (program egzamin ustny). Metody ich wykonywania i montażu również nie są jeszcze całkowicie opanowane.
Z tych względów jakość konstrukcji prefabrykowanych bywa bardzo rozmaita. W rękach mało doświadczonych konstruktorów prefabrykowana konstrukcja staje się zbiorom przypadkowo dobranych prefabrykatów, który niekoniecznie musi grozić awarią w czasie montażu lub eksploatacji, lecz nie stanowi jednolitej całości i w większości przypadków stwarza duże trudności przy formowaniu prefabrykatów i ich montażu oraz przy eksploatacji hali po oddaniu jej do użytku (opinie o programie).

Konstrukcje prefabrykowane projektowane i wykonywane przez doświadczonych w prefabrykacji konstruktorów reprezentują jednolitą całość, w której jest wyraźnie widoczna konsekwentnie przeprowadzona myśl przewodnia. Powinna się ona przejawiać nie tylko w korzystnym doborze układu statycznego, lecz również i w dostosowaniu poszczególnych elementów do przyjętej metody formowania, do miejsca ich wykonywania, do środków i metod transportowania i sposobów montażu.
Z tych względów przy omawianiu poszczególnych konstrukcji jedno- kondygnacjowych hal przemysłowych będą one traktowane każda jako odrębna całość (segregator aktów prawnych).
Definicję elementów i hal elastycznych nie należy rozumieć w ten sposób, że każdy z elementów lub każda z hal może być określona w sposób bezwzględny, że jest elastyczna lub nieelastyczna.

Może być mowa jedynie o większym lub mniejszym stopniu elastyczności poszczególnego elementu konstrukcyjnego lub całej hali. Przy omawianiu konstrukcji hal zagadnienie elastyczności zostanie również naświetlone.
W halach przemysłowych zaopatrzonych w górne oświetlenie (świetliki) jednym z ważnych zadań konstruktora powinno być możliwie niskie usytuowanie płaszczyzn świetlnych w konstrukcji dachowej, gdyż im mniej są one umieszczone, tym lepsze uzyskuje się naświetlenie wnętrza hali (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami