Blog

20.02.2020

Jednorodność betonu uprawnienia budowlane

W artykule znajdziesz:

Jednorodność betonu uprawnienia budowlane

Jednorodność betonu uprawnienia budowlane

Na jednorodność betonu, poza jakością kruszywa, istotny wpływ ma sposób zagęszczenia betonu (program uprawnienia budowlane na komputer). Niewłaściwe lub niedostateczne zagęszczenie betonu jest często spowodowane brakiem lub złą jakością stosowanych wibratorów.

Nie zawsze stosowana jest właściwa technologia produkcji betonu, właściwe recepty. Często ma miejsce dozowanie składników „na oko”, dodawanie nadmiernej ilości wody i inne nieścisłości.

Dokładność wymiarów i kształtu elementów jest ściśle uzależniona od szeregu różnych czynników, jak:
- jakość konstrukcji formy,
- jakość i rodzaj złączy formy,
- sztywność całej formy i jej składowych części,
- zagęszczanie betonu,
- dojrzewanie i składowanie prefabrykatów,
- gospodarka formami (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Większość produkowanych form jest konstruowana z profili walcowanych, obarczonych przeważnie odchyłkami wymiarowymi, przy czym poszczególne elementy form nie są poddawane dodatkowej obróbce w celu wyeliminowania istniejących w nich niedokładności.

Najbardziej narażonym i wrażliwym elementem formy na uszkodzenia są jej złącza (ze względu na ciągły montaż i demontaż form rozbieralnych). Stosowany w większości zakładów prefabrykacji demontaż form za pomocą drągów stalowych, ciężkich młotów oraz innych podobnych narzędzi powoduje uszkodzenia formy i znaczne luzy w jej złączach (uprawnienia budowlane).
Prawidłowa technologia produkcji, technika zagęszczania betonu oraz gospodarka formami ma istotny wpływ na jakość elementów.

Prawidłowa technologia to: właściwa receptura, odpowiednia jakość i rodzaj cementu, konsystencja masy betonowej, prawidłowe jej zagęszczenie w formie, prawidłowy cykl nagrzewu oraz właściwa pielęgnacja elementów na składowisku. Niewłaściwe wykonywanie poszczególnych operacji produkcyjnych oraz użycie do produkcji złej jakości materiałów i półfabrykatów powodują znaczne obniżenie jakości wyprodukowanych elementów. Przy stosowaniu przyspieszonego dojrzewania elementów nagrzew formy odbywa się przeważnie w sposób przypadkowy, bez kontroli temperatury pary i betonu, a wymagany cykl nagrzewu nie zawsze jest przestrzegany (program egzamin ustny). Powoduje to obniżenie wytrzymałości betonu i rysy w półfabrykatach.

Odkształcenie form

Nagrzew dość wysoką temperaturą (wpływ tej temperatury na konstrukcje formy i złącza jej elementów nie zawsze jest uwzględniany przy projektowaniu formy) powoduje znaczne odkształcenia form. Użycie takich form do produkcji elementów powoduje znaczne błędy kształtu i duże odchyłki wymiarów prefabrykatów.
Niewłaściwa gospodarka formami w zakładach i brak dostatecznej kontroli stanu technicznego form wpływa również w sposób niekorzystny na jakość produkowanych prefabrykatów (opinie o programie).

Znaczne odkształcenia form powstają często przy nieprawidłowym składowaniu prefabrykatów po wyjęciu ich z formy i braku odpowiedniej pielęgnacji, jakiej wymagają elementy przy jeszcze niepełnej wytrzymałości betonu.
Niedociągnięcia i błędy wykonawstwa. Niedociągnięcia i usterki w projektach łącznie z uszkodzeniami i wadami dostarczonych na budowę prefabrykatów utrudniają sam montaż.

Odbiór prefabrykatów na budowie ogranicza się przeważnie do odbioru ilościowego i sprawdzenia zgodności typów elementów z wykazem. Często przyjmowane są i montowane elementy z uszkodzeniami, znacznymi odchyłkami wymiarów i błędami kształtu. Odrzucenie elementów występuje na ogół bardzo rzadko (w przypadku gdy wbudowanie elementu może spowodować awarię budynku).

Braki w wyszkoleniu brygad montażowych w sposób szczególnie niekorzystny odbijają się na dokładności montażu i jakości wykonywanych robót montażowych. Również wyposażenie brygad montażowych w pomocniczy sprzęt montażowy jest niedostateczne, co powoduje stosowanie prymitywnych metod montażu z użyciem mało dokładnego sprzętu kontrolno-pomiarowego (segregator aktów prawnych).

Kontrola montażu sprowadza się przede wszystkim do dość powierzchownego sprawdzenia wykonania połączeń w węzłach i ich wypełnienia oraz uszczelnienia spoin. Dokładność montażu zaś bywa sprawdzana tylko w sporadycznych przypadkach i to raczej w sposób prymitywny (dotyczy to głównie budynków wznoszonych w początkowym okresie stosowania prefabrykacji), gdyż służba geodezyjna budowy zajmuje się przede wszystkim wytyczeniem położenia budynku w terenie. Dopiero w późniejszym okresie zakres czynności obsługi geodezyjnej został znacznie rozszerzony, przy czym przeważnie pomiary dokładności montażu były wykonywane po jego zakończeniu, co w żaden sposób nie wpływało na podwyższenie dokładności montażu (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami