Blog
Podciśnienie niskie
W artykule znajdziesz:
W mieszarce przeprowadza się zwykle nagrzewanie masy parą o temperaturze 50-80°C. Istnieją próby zastąpienia pary gazami spalinowymi przez system rurek grzejnych (firma „Bedekalar”, Włochy). Masa może być poddana nagrzewaniu elektrycznemu w głowicy prasy, co ułatwia pracę głowicy i przygotowuje masę do szybkiego suszenia (program uprawnienia budowlane na komputer).
W komorze próżniowej odbywa się usuwanie powietrza i częściowo pary wodnej z cienkich pasm masy o grubości do 10-15mm w przypadku glin chudych; rozrzedzenie jest tym większe, rzędu 96-98 kPa (720~k740 mm Hg), im bardziej plastyczna jest masa. Ilość powietrza w glinie wynosi 3-5% (objętościowo) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
W radzieckiej prasie próżniowej CM-443A uzyskuje się podciśnienie za pomocą pompy BH-4G z filtrem powietrznym, napędzanej silnikiem elektrycznym o mocy 7 kW. Podciśnienie niskie 80-82 kPa (600d-620 mm Hg) stosuje się, do usuwania powietrza z gliny grubo rozdrobnionej, dzięki czemu glina staje się mniej wrażliwa na suszenie i wypalanie, zmniejsza się o 25-30% ogólny skurcz i istnieje możliwość zmniejszenia wilgotności masy o ld-2% przy zachowaniu niezbędnego stopnia jej podatności na formowanie (uprawnienia budowlane).
Masa porusza się w głowicy prasy pasmowej z parabolicznym rozkładem prędkości i przy tym nieco się obraca. Przy wejściu do wylotnika obracanie się masy jest wolniejsze i zmienia się szybkość jej posuwania się. Skręty powstają w głowicy prasy i im mniejsza jest lepkość masy ilastej, tym bardziej jest ona skłonna do tworzenia ‘truktury warstwowej, ponieważ łatwiej ulega rozwarstwieniu przy posuwaniu się. Dlatego długość głowicy powinna być najmniejsza w przypadku glin i mas plastycznych (50 d-100 mm) i powiększać się w miarę zmniejszania plastyczności, np. 260d-280 mm dla lessów (program egzamin ustny).
Nowoczesne konstrukcje pras pasmowych
Wszystkie nowoczesne konstrukcje pras pasmowych mają oddzielny napęd wału ślimakowego prasy i mieszarki. Zakłady budowy maszyn produkują prasy próżniowe typu: CM-443A, CM-142, CM-446, CM-683 i bezpróżniowe typu: CM-294, CM-712, CM-727. Wszystkie te prasy pracują przy wilgotności gliny 20-24% (nie mniejszej niż 18,5%). Charakterystyki techniczne pras próżniowych. Od kilku lat prasy radzieckie są ciągle modernizowane. Liczne badania, dotyczące wyboru wymiarów głównych części prasy pasmowej odpowiednio do stopnia wilgotności masy i jej zagęszczenia, tarcia masy o powierzchnię metalu, wewnętrznego tarcia masy, jej przyczepności itd., nie zostały jeszcze ujednolicone pod względem efektów formowania w prasach ślimakowych (opinie o programie).
Jak wykazała praktyka, we współczesnych próżniowych prasach pasmowych przy formowaniu zwięzłych mas o wilgotności 13+-15% i temperaturze wychodzącego pasma 80°C trzeba było zwiększyć ciśnienie tłoczenia do 8-10MPa (80-100at), zwiększyć prędkość obrotów wału ślimakowego i wykonać jednolitą konstrukcję tego wału. Wytacza się go z jednolitej wlewki stalowej, która może służyć 10-r-12 lat. Do produkcji wału zaleca się stosować stal niskostopową odporną na ścieranie.
Zmiany konstrukcyjne pras próżniowych spowodowały gwałtowny wzrost zużycia mocy. Jednak jednostkowy pobór mocy na 1000 szt. umownej cegły obniżył się z 20 do 12-13 kW. Wydajność próżniowych pras pasmowych w ciągu 1 h wzrosła do 25-30 tys. szt. cegły (14-+17 tys. szt. cegły w przeliczeniu na format GOST) (segregator aktów prawnych). Na skutek wzrostu ciśnienia gliny w cylindrze i głowicy do 3,5, 6,5, 10 MPa (35, 65, 100 at) i więcej, konieczne było znaczne zwiększenie wytrzymałości ścianek cylindra i innych części. Moc napędu dwuwałowej mieszarki ślimakowej wynosiła np. 118 kW, a napędu ślimaka prasy - 260 kW.
Przy takich ciśnieniach i przy takim nagrzewaniu wskaźniki właściwości mas ilastych, w szczególności współczynniki tarcia wewnętrznego i przyczepności, znacznie się zmieniły. Polepszenie spoistości i plastyczności mas ilastych, osiągnięte dzięki nowym i ulepszonym dawnym sposobom przygotowania i przerobu gliny, pozwoliło zrezygnować z dotychczasowej budowy wylotnika i zastąpić go płytą stalową z umocowanymi na wewnętrznym kabłąka rdzeniami (dla wyrobów drążonych) (promocja 3 w 1).
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32