Blog

04.01.2023

Podciśnienie niskie

W artykule znajdziesz:

Podciśnienie niskie

W mieszarce przeprowadza się zwykle nagrzewanie masy parą o temperaturze 50-80°C. Istnieją próby zastąpienia pary gazami spalinowymi przez system rurek grzejnych (firma „Bedekalar”, Włochy). Masa może być poddana nagrzewaniu elektrycznemu w głowicy prasy, co ułatwia pracę głowicy i przygotowuje masę do szybkiego suszenia (program uprawnienia budowlane na komputer).

W komorze próżniowej odbywa się usuwanie powietrza i częściowo pary wodnej z cienkich pasm masy o grubości do 10-15mm w przypadku glin chudych; rozrzedzenie jest tym większe, rzędu 96-98 kPa (720~k740 mm Hg), im bardziej plastyczna jest masa. Ilość powietrza w glinie wynosi 3-5% (objętościowo) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

W radzieckiej prasie próżniowej CM-443A uzyskuje się podciśnienie za pomocą pompy BH-4G z filtrem powietrznym, napędzanej silnikiem elektrycznym o mocy 7 kW. Podciśnienie niskie 80-82 kPa (600d-620 mm Hg) stosuje się, do usuwania powietrza z gliny grubo rozdrobnionej, dzięki czemu glina staje się mniej wrażliwa na suszenie i wypalanie, zmniejsza się o 25-30% ogólny skurcz i istnieje możliwość zmniejszenia wilgotności masy o ld-2% przy zachowaniu niezbędnego stopnia jej podatności na formowanie (uprawnienia budowlane).

Masa porusza się w głowicy prasy pasmowej z parabolicznym rozkładem prędkości i przy tym nieco się obraca. Przy wejściu do wylotnika obracanie się masy jest wolniejsze i zmienia się szybkość jej posuwania się. Skręty powstają w głowicy prasy i im mniejsza jest lepkość masy ilastej, tym bardziej jest ona skłonna do tworzenia ‘truktury warstwowej, ponieważ łatwiej ulega rozwarstwieniu przy posuwaniu się. Dlatego długość głowicy powinna być najmniejsza w przypadku glin i mas plastycznych (50 d-100 mm) i powiększać się w miarę zmniejszania plastyczności, np. 260d-280 mm dla lessów (program egzamin ustny).

Nowoczesne konstrukcje pras pasmowych

Wszystkie nowoczesne konstrukcje pras pasmowych mają oddzielny napęd wału ślimakowego prasy i mieszarki. Zakłady budowy maszyn produkują prasy próżniowe typu: CM-443A, CM-142, CM-446, CM-683 i bezpróżniowe typu: CM-294, CM-712, CM-727. Wszystkie te prasy pracują przy wilgotności gliny 20-24% (nie mniejszej niż 18,5%). Charakterystyki techniczne pras próżniowych. Od kilku lat prasy radzieckie są ciągle modernizowane. Liczne badania, dotyczące wyboru wymiarów głównych części prasy pasmowej odpowiednio do stopnia wilgotności masy i jej zagęszczenia, tarcia masy o powierzchnię metalu, wewnętrznego tarcia masy, jej przyczepności itd., nie zostały jeszcze ujednolicone pod względem efektów formowania w prasach ślimakowych (opinie o programie).

Jak wykazała praktyka, we współczesnych próżniowych prasach pasmowych przy formowaniu zwięzłych mas o wilgotności 13+-15% i temperaturze wychodzącego pasma 80°C trzeba było zwiększyć ciśnienie tłoczenia do 8-10MPa (80-100at), zwiększyć prędkość obrotów wału ślimakowego i wykonać jednolitą konstrukcję tego wału. Wytacza się go z jednolitej wlewki stalowej, która może służyć 10-r-12 lat. Do produkcji wału zaleca się stosować stal niskostopową odporną na ścieranie.

Zmiany konstrukcyjne pras próżniowych spowodowały gwałtowny wzrost zużycia mocy. Jednak jednostkowy pobór mocy na 1000 szt. umownej cegły obniżył się z 20 do 12-13 kW. Wydajność próżniowych pras pasmowych w ciągu 1 h wzrosła do 25-30 tys. szt. cegły (14-+17 tys. szt. cegły w przeliczeniu na format GOST) (segregator aktów prawnych). Na skutek wzrostu ciśnienia gliny w cylindrze i głowicy do 3,5, 6,5, 10 MPa (35, 65, 100 at) i więcej, konieczne było znaczne zwiększenie wytrzymałości ścianek cylindra i innych części. Moc napędu dwuwałowej mieszarki ślimakowej wynosiła np. 118 kW, a napędu ślimaka prasy - 260 kW.

Przy takich ciśnieniach i przy takim nagrzewaniu wskaźniki właściwości mas ilastych, w szczególności współczynniki tarcia wewnętrznego i przyczepności, znacznie się zmieniły. Polepszenie spoistości i plastyczności mas ilastych, osiągnięte dzięki nowym i ulepszonym dawnym sposobom przygotowania i przerobu gliny, pozwoliło zrezygnować z dotychczasowej budowy wylotnika i zastąpić go płytą stalową z umocowanymi na wewnętrznym kabłąka rdzeniami (dla wyrobów drążonych) (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

03.05.2024
Kierownik robót budowlanych

Kierownik robót budowlanych to zawód, który często mylony jest z podobnym stanowiskiem, mianowicie z kierownikiem budowy. W związku z tym,…

30.04.2024
Porady przed egzaminem ustnym na uprawnienia budowlane

Przygotowanie się do egzaminu ustnego na uprawnienia budowlane wymaga - poza koniecznością gruntownego przejrzenia wiadomości i ich przyswojenia - nabycia…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami