Blog

09.09.2020

Magazynowanie kruszywa

W artykule znajdziesz:

Magazynowanie kruszywa

Magazynowanie kruszywa

Poważnym osiągnięciem jest magazynowanie kruszywa pod zadaszeniem lub przynajmniej pod bezpośrednim przykryciem chroniącym od dopływu wody deszczowej lub z topniejącego śniegu, która mogłaby zamarznąć w kruszywie (program uprawnienia budowlane na komputer).

Ogrzewanie zamrożonego kruszywa podnosi znacznie koszty w porównaniu z ogrzewaniem kruszywa o równie niskiej temperaturze, lecz nie zawierającego lodu. Ogrzewanie np. od - 5 do + 5 C jednego m;i suchego piasku wymaga zużycia 0,21 • 1600 • 10 = 3360 kcal, a piasku zlodowaciałego o często spotykanej wilgotności 5% (80 1 wody/m3 piasku) wymaga 3360+80 • 0,5 • 5 + 80 • 1 • 5 + 80 • 80 10360 kcal, a więc ponad 3-krotnic więcej (program uprawnienia budowlane na ANDROID).

Ponieważ ochrona kruszywa dla całkowitego jego zabezpieczenia przed zamrożeniem jest bardzo kłopotliwa i często ekonomicznie nieuzasadniona, kruszywo powinno być tak składowane, aby dało się łatwo podgrzewać w stosie. Przy podgrzewaniu kruszywa w stosie najlepsze efekty uzyskuje się przepuszczając gorące powietrze od spodu stosu przez całą warstwę (uprawnienia budowlane). Ta metoda ogrzewania rzutuje na sposób składowania kruszywa. Powinno się go układać na wcześniej zmontowanym systemie perforowanych rur stalowych, przez które przepuszcza się w odpowiednim momencie ciepłe powietrze.

Dużą korzyść - ze względu na zachowanie ciepła - przynosi składowanie kruszywa w zagłębieniach terenu lub nawet w specjalnie wykonanych wykopach lub zasiekach (program egzamin ustny). W przypadku braku stalowych rur perforowanych można zastąpić je - wg propozycji B. Bukowskiego - układem kanałów z desek lub zaproponowanym przed wielu laty przez A. Klcinlogla układem desek. W przypadku składowania kruszywa na wolnym powietrzu przepisy krajowe zalecają układać je w pryzmach o wysokości 2 lub 4 m, szerokości podstawy 5,60 lub 11,20 m i szerokości górnej powierzchni 1,60 lub 3,20 m. Całość należy okryć brezentem lub zadaszyć (opinie o programie).

Składowanie domieszek do betonu. Ogólna zasada składowania domieszek polega na tym, aby nie obniżały one swoich właściwości. Sposób przechowywania poszczególnych domieszek zależy od ich stanu fizycznego, odporności na działanie czynników ubocznych, od sposobu pakowania itp. Dokładne dane o sposobie przechowywania poszczególnych domieszek podają instrukcje producentów tych domieszek.

Wyładunek zamrożonego kruszywa

Specjalnym zagadnieniem w zimie jest wyładunek kruszywa z pojazdów transportowych. Jest to operacja trudna i dotyczy szczególnie wyładunku z wagonów kolejowych, w których transport trwa dłużej i przewożone wilgotne materiały zdążą zamarznąć. Zamarznięte materiały zamieniają się w duże bryły, tracąc częściowo lub całkowicie swoją sypkość.

Dla umożliwienia transportu i wyładunku sypkich materiałów w zimie, stosuje się następujące metody:
a) zapobiega się zamarzaniu przewożonych materiałów,
b) rozmraża się materiały w miejscu wyładunku,
c) rozbija się mechanicznie zlodowaciałe bryły (segregator aktów prawnych).
Do środków zapobiegających zamarzaniu należy:
- dodawanie chemikaliów obniżających temperaturę zamarzania wody (np. dodawanie niegaszonego wapna, zraszanie roztworami soli kuchennej łub chlorku magnezowego itp.),
- izolacja termiczna wagonów,
- stosowanie ogrzewanych wagonów i samochodów.

W Sojuzdomii przeprowadzono badania nad zapobieganiem zamarzaniu wilgotnego kruszywa przez mieszanie go z kruszywem suchym. .Ustalono, że kruszywo suche wiąże część wilgoci, zapobiegając zamarzaniu kruszywa mokrego lub poważnie opóźniając ten proces. Wadą tej metody jest konieczność stosowania suszarek i urządzeń mieszających o dużej wydajności.

Ustalono, że stosunek wagowy suchego i wilgotnego tłucznia frakcji 5-20 mm - przy założeniu, że uszlachetnienie jego odbywa się metodami suchą i mokrą - może zmieniać się odpowiednio od 85 : 15 do 50 : 50. Ustalono także, że wilgotność produktu końcowego, otrzymanego po odsiewie (przy kruszeniu 2 i 3 stopnia) i oddzieleniu zanieczyszczeń na urządzeniach wibracyjnych, jest mniejsza od chłonności wody tegoż materiału i wynosi przykładowo 2/3 wilgotności początkowej (promocja 3 w 1).

Najnowsze wpisy

25.03.2024
Egzaminy dla osób ukaranych

Osoby ukarane z tytułu odpowiedzialności zawodowej zgodnie z artykułem 96 Ustawy Prawo Budowlane, które zostały zobowiązane do ponownego zdania egzaminu,…

22.03.2024
Wniosek o ponowny egzamin na uprawnienia budowlane

Wniosek o ponowne wyznaczenie terminu egzaminu na uprawnienia budowlane należy złożyć w przypadkach, kiedy nie możesz uczestniczyć w wyznaczonym terminie…

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami

53 465

użytkowników zdobyło uprawnienia budowlane z nami

98%

powtarzalności bazy pytań na egzaminie pisemnym i ustnym

32

sesje egzaminacyjne doświadczeń i nauki razem z nami