Blog
Języki urzędowe
W artykule znajdziesz:
Kanada jest krajem, w którym funkcjonują dwa języki urzędowe: angielski i francuski, przy czym znajomość obu deklaruje jedynie 17% mieszkańców (1996). Najbardziej rozpowszechniony jest język angielski, którego wyłączną znajomością legitymuje się 67,1% ludności. Quebec jest jedyną prowincją Kanady, gdzie dominuje język francuski, używany jako wyłączny przez 56,1% ogółu mieszkańców (program uprawnienia budowlane na komputer).
Przeważającą grupą wyznaniową są katolicy (46%). Spośród pozostałych wyznań znaczącą pozycję zajmują członkowie Zjednoczonego Kościoła Kanady (I 7%) oraz anglikanie (12%). Stosunkowo wysoki jest udział bezwyzaniowców (7-10%) (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Imigracyjny charakter kraju oraz wysoki poziom jego społeczno-ekonomicznego rozwoju sprawia, że w strukturze wiekowej ludności zaznacza się silnie obecność osób w wieku poniżej 15 lat (21%) oraz liczących 65 i więcej lat (12%). W tym drugim przypadku .%ynika to z wysokiego wskaźnika przeciętnego trwania życia: 76 lat dla mężczyzn i 83 lata dla kobiet (uprawnienia budowlane).
Narastająca fala imigrantów z Azji i Afryki, których znaczną część stanowią osoby nie posiadające elementarnego wykształcenia sprawia, że ok. 3% Kanadyjczyków w wieku ‘5 i więcej lat to analfabeci. Z drugiej strony systematycznie rośnie odsetek osób z wykształceniem uniwersyteckim (z 7,2% w 1976 do 13,4% w 1996). System edukacji oparty jest na obowiązkowym nauczaniu na poziomie elementarnym i średnim osób w wieku 6-15 lat, realizowanym w szkołach publicznych, prywatnych i wyznaniowych. Szkolnictwo wyższe, którego początki związane są z założonym 1635 w mieście Quebec kolegium jezuitów, reprezentowane jest aktualnie przez ok. 100 placówek typu college oraz 45 uniwersytetów. Do największych i najbardziej prestiżowych uczelni wyższych kraju należy uniwersytet Toronto, założony w 1827 pod nazwą King’s College at York (program egzamin ustny).
Kanada jest krajem o bardzo wysokim poziomie urbanizacji - 77% jej ludności mieszka .% miastach. Wśród poszczególnych prowincji terytoriów najwyższy odsetek ludności miejskiej notują (1996): Ontario (82,1%), Quebec (78,1%). Najniższy poziom urbanizacji wykazują Terytoria Północno-Zachodnie 36,7%), Wyspa Księcia Edwarda (39,9%) Nowy Brunszwik (47,5%) (opinie o programie).
Zasadnicze zmiany
Niemal 2/3 ludności miejskiej konc entruje się w 9 największych - powyżej 0,5 min mieszkańców obszarach metropolitalnych kraju, z których cztery liczą ich ponad 1 min; są to: Toronto (4,44 min mieszkańców), Montreal (3,36 min), Vancouver (1,83 min) i Ottawa - Hull (1,03 min). Charakterystyczną cechą ogólnokrajowego układu przestrzennego jest koncentracja ośrodków miejskich wzdłuż Rzeki Sw. Wawrzyńca oraz wybrzeża jeziora Ontario; skupia się tu połowa ludności miejskiej Kanady (segregator aktów prawnych).
Miejsce szczególne zajmuje w tym układzie strefa wybrzeża jeziora Ontario: od Oshawy (na wsch.) poprzez obszar metropolitalny Toronto i Hamilton po Saint Catharines - Niagara Falls (na pograniczu z USA). Rejon ten, zwany „Złotą Podkową" (Golden Horseshoe), zamieszkiwany przez ponad 6 min osób, stanowi wsch. część liczącego 31 min mieszkańców CHICATOR Megalopolis (od Chicago, poprzez Detroit i Cleveland leżące w Stanach Zjednoczonych, po kanadyjskie Toronto). W przypadku słabo i nierównomiernie zaludnionej Kanady, nieliczne, niekiedy wręcz pojedyncze, o względnie niewielkim zaludnieniu obszary metropolitalne koncentrują od 50 do 65% ogólnej liczby mieszkańców prowincji czy terytoriów (promocja 3 w 1).
W pewnych przypadkach twórz.) się układy typu dwubiegunowego, czego przykładem mogą być prowincje Quebec i Alberta. W pierwszej z nich obszary metropolitalne Montreal (3,36 min) i Ottawa-Hull (1,03 min) grupują 57,6% ludności Quebecu. Z kolei mieszkańcy obszarów metropolitalnych Edmonton (891,5 tys.) i Calgary (851,6 tys.) reprezentują aż 65,2% ludności prowincji Alberta. Wskazuje to na istnienie słabo rozwiniętego systemu ośrodków miejskich, który charakteryzuje silna zależność od układu z XVIII-XIX stulecia. Zasadnicze zmiany polegają g(. na wzroście demograficzno- -przestrzennym „starych" ośrodków miejskich oraz modernizacji i przebudowie ich centralnych części. Przystosowywane do nowych jakościowo i funkcjonalnie zadań, utrwalają i umacniają historyczny układ osadniczy i gospodarczy kraju.
Najnowsze wpisy
Określenie granic działki geodezyjnie to staranny proces identyfikacji oraz zaznaczenia kluczowych punktów granicznych danego terenu. To stanowi istotny element w…
Obiekt małej architektury to niewielki element architektoniczny, który pełni funkcję praktyczną, estetyczną lub symboliczną w przestrzeni publicznej lub prywatnej. Mała…
53 465
98%
32