Blog

Kable poprzeczne
W artykule znajdziesz:
Kable poprzeczne

Kable poprzeczne ułożono w połowie grubości płyty.
Dla zasłonięcia kotew kabli poprzecznych zakończono je na wewnętrznych ścianach kanałów podchodnikowych (program uprawnienia budowlane na komputer).
Wewnętrzne zastrzały sprężono tylko w górnych częściach przylegających do płyty. Ze względów konstrukcyjnych kable wzdłużne ułożono w-płycie równolegle do osi płyty, a kable poprzeczne równolegle do linii podpór.
Wyniki obliczeń wpływu sprężania poprzecznego na naprężenia w zastrzałach prowadzą do następujących wniosków:
- naprężenia w płycie pod działaniem obciążeń stałych są zawarte między 25 i 86 kG/cm2,
- największe naprężenia ściskające w płycie pod działaniem ciężaru własnego, obciążeń stałych i ruchomych wynoszą 125 kG/cm2,
- największe naprężenia rozciągające wynoszą 10 kG/cm2 (program uprawnienia budowlane na ANDROID).
Naprężenia rozciągające przejmuje uzbrojenie ze stali miękkiej.
Skrajne wartości naprężeń w zastrzałach wewnętrznych pod działaniem ciężaru własnego, sprężenia i obciążeń stałych są zawarte od 4 do 103 kG/cm2, a przy działaniu obciążeń ruchomych wzrastają do 150 kG/cm2, przy czym w narożach między płytą i zastrzałami mogą wystąpić naprężenia do 170 kG/cm2.
Próbne obciążenie. Do próbnych obciążeń użyto 12 samochodów ciężarowych o ciężarze 14 T każdy. Pomiar odkształceń wykonano przy ustawieniu samochodów w sześciu położeniach. Do pomiaru odkształceń użyto 26 czujników i 52 tensometry.
Wytrzymałość betonu po 9,5 miesiącach tężenia wynosiła 600 kG/cm2 a współczynnik sprężystości 450 000 kG/cm2 (uprawnienia budowlane).
Zestawienie wyników pomiarów odkształceń mostu z wynikami pomiarów odkształceń modelu i z obliczeniami prowadzi do następujących wniosków.
Mimośrodowe ustawienie obciążenia
Wykres ten wskazuje na dużą sztywność poprzeczną płyty. Kierunki i wielkości momentów głównych wyznaczone w badaniach modelowych są zgodne z kierunkami i wielkościami tych momentów wyznaczonymi w wyniku pomiarów odkształcenia mostu (program egzamin ustny). To samo dotyczy momentów i sił normalnych występujących w zastrzałach podpór. Zaobserwowane odchylenia wynoszą od 5 do 15%.
Pod obciążeniem według schematu 5 występuje poziome przesunięcie płyty wzdłuż mostu. Wydłużenia i przesunięcia poziome, mierzone podczas próbnego obciążenia, wynoszą w tym przypadku tylko 8% tych, które wyznaczono w pomiarach modelowych. Wynika to z oparcia płyty pomostu o nasyp (opinie o programie).
Pod obciążeniami według schematu 4 i 6 występują największe momenty zginające nad podporami. I w tym przypadku przesunięcia poziome płyty mostu były zmniejszone do 9% przesunięć zaobserwowanych na modelu. Wskutek tego momenty zginające zmniejszyły się do 35%. Dla wskazania różnic występujących między układem, w którym płyta jest swobodnie przesuwna, i układem, w którym płyta ta jest nieprzesuwna wzdłuż mostu, wykreślono linię wpływu momentów zginających nad podporami (segregator aktów prawnych). Wykres ten wskazuje, że oparcie poziome płyty zmniejsza jedne z tych momentów do 45°/o, a inne do 75ft/o.
Wyniki uzyskane przy obciążeniu mostu są zgodne z wynikami uzyskanymi przez pomiary modelowe w przypadkach obciążeń symetrycznych. Natomiast w przypadkach obciążeń niesymetrycznych występują w moście mniejsze siły wewnętrzne niż w modelu.
Badania dynamiczne. Przeprowadzono trzy rodzaje badań dynamicznych:
- pod obciążeniami ruchomymi,
- przy przejeździe poprzez próg,
- pod działaniem pulsatora (promocja 3 w 1).
Podczas badań mierzono odkształcenia i ugięcia za pomocą ekstensometrów indukcyjnych. Oprócz tego zastosowano mechaniczne przyrządy samopiszące.
Z pomiarów wynika, że pierwsze współbrzmienie występuje przy 2,95 Hz. Pod siłą wymuszającą 372 kG przy 2,95 Hz amplituda wygięć wynosi ± 1,73 mm.
Jest ona stosunkowo niewielka w porównaniu do ugięć statycznych wynoszących 9,4 mm. Mimo to wystąpienie współbrzmienia daje się bardzo wyraźnie odczuć. Podczas prób dynamicznych zaobserwowano tłumienie o dekremencie logarytmicznym 0,042.
Najnowsze wpisy
Deskowanie inaczej szalowanie, to tymczasowa konstrukcja stosowana w budownictwie, która służy do nadawania kształtu mieszance betonowej podczas jej wylewania oraz…
Instalacja wodociągowa to system rur, armatury i urządzeń służących do doprowadzania wody do budynków oraz jej rozprowadzania do poszczególnych punktów…







53 465

98%

32